• notifications1
  • menü

Bugün : 14 Nisan 2024 Pazar

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Evlerde sürekli kire ve toza kalan halı, temizliği önemlidir. İçerisinde kir ve tozları hapseden halılar düzenli olarak temizlenmelidir. Bazen bir sakarlıktan kaynaklanan oluşan lekeler can sıkıcı olabilir. Özellikle açık renk bir halınız varsa, çay lekesi gibi zorlayıcı lekeler büyük bir sorun yaratabilir. Halı temizliğinde oluşan lekeye anında müdahale etmek önemlidir. Lekeyi bekletmek, daha sonra temizlemek lekenin halının içine işleyip çıkmasını zorlaştırmaktadır. Halılarda en sık rastlanılan leke, çay lekesidir. Çay lekesi, halıdan çıkması zor olarak bilinen lekelerden olsa da birçok yöntemle temizlenebilmektedir. Çay lekesinde anına müdahale edildiğinde leke halıdan daha kolay temizlenecektir. Şekersiz çay lekesi, şekerli çaya göre daha kolay temizlenmektedir.

Çay Lekesi Çıkarmanın Yöntemleri

Halıya çay döküldüğünde hızlı davranılmalıdır. İlk aşamada ovalama, sürtme gibi işlemlerden kaçınılmalıdır. Eğer açık renk bir halınız varsa halıya uygun bez seçimi önemlidir. Açık renk halılarda renkli bez kullanıldığında bezin rengi halıya geçebilir. Bu nedenle beyaz, krem gibi açık renk halılarda beyaz, tüy ve renk bırakmayan kaliteli bezler kullanmaya özen gösterilmelidir. Halınıza çay döküldüğünde hemen beyaz bir bez veya beyaz havlu kâğıt ile tampon hareketlerle fazla sıvı halıdan çekilmelidir. Bu işlemi kâğıt havlu veya bez ne kadar çekebiliyorsa o kadar devam ettirmelisiniz. Beyaz bir bez parçasını su ile ıslattıktan sonra, toz deterjanı kovada köpürtüp beyaz bez ile tampon hareketlerle çay lekesinin üzerine uygulayın. Ovalama ve sürtme işlemi yapmayınız.

 

Çay lekesinin üzerinde deterjanı bir süre beklettikten sonra temiz su ile durulayınız. Sirke, çay lekesi çıkarmada bir diğer yöntemdir. Fakat sirke halınızda yeni bir lekeye yol açabileceği için dikkatli olmalı, miktarını iyi ayarlamalısınız. Sirke ile çay lekesi temizlerken, bir su bardağına çok az miktarda sirke ekleyip kalanını su ile doldurun. Hazırladığınız bu su – sirke karışımıyla temiz bir bezi ıslatıp halıya tampon hareketlerle uygulayın. Ovalama işleminde çok sert hareketler ve çok fazla bastırmaktan kaçınmalısınız. Eğer halınıza işlemiş bir çay lekesi varsa ve çıkaramıyorsanız, halı yıkama şirketlerine halınızı yıkatarak lekeyi halıdan çıkarabilirsiniz. Halı yıkama şirketlerinde çay lekesi gibi zorlayıcı lekeler için özel deterjanlarla temizlik sağlanmaktadır. Çay lekesini halıdan çıkarırken beyaz havlu veya beyaz kâğıt havlulardan kullanmaya özen gösterin.

 

Deterjan ile çay lekesi temizlerken, dikkatli olmalısınız. Deterjanın içeriğinde ağartıcı bulunuyorsa halınıza uyguladığınız bölgede renk değişikliğine yol açabilir. Bu nedenle kullanılacak deterjanın içeriğinde ağartıcı olup olmadığı mutlaka bilinmelidir. Çay lekesini temizlerken öncelikle kenarlardan başlayarak ortaya doğru temizleyin. Orta kısımdan leke temizliğine başlanıldığında leke diğer bölgelere yayılabilir. Halınızdan çay lekesi çıkarırken kesinlikle çok fazla ovalama, silme işlemi uygulamayın. Sert bir şekilde uygulanan silme ve bastırarak ovalama işlemleri, çay lekesinin halının içine işlemesine yol açar. Leke, yüzeyden kısa bir süreliğine geçmiş gibi görünse de bir süre sonra tekrar lekeli bölge kendini belli edecektir.

 

Bu nedenle en iyi uygulama, tampon hareketler tercih etmektir. Halıya deterjan vb. ürünler uygulamadan önce kuru ve temiz açık renk bir havluyla tampon hareketler uygulayın. Böylece halıya dökülen çayın fazlasını almış, iç yüzeylere işlemesini engellemiş olursunuz. Çay lekesinde beyaz sabun ile de temizlik sağlayabilirsiniz. Beyaz sabun dışında renkli sabunlar tıpkı renkli bezlerde olduğu gibi leke bırakabilir. Bu nedenle sadece açık renk ve beyaz sabun kullanmaya özen gösterilmelidir. Halınızın cinsini ve temizleme talimatlarını bilmeniz gerekir. Temizleme talimatlarına uygun temizleme işlemi uygulamamak halınıza zarar verecektir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi