• notifications1
  • menü

Bugün : 30 Eylül 2023 Cumartesi

Halıdaki Yanık İzlerini Nasıl Geçiririm?

Kadınların bitmek tükenmek bilmeyen çilesi evdeki eşyaların üzerine yapışıp kalan lekelerdir. Pas, yağ, kireç, oje, yanık iz ve lekeleri kolay kolay çıkmadığından her gün yeni yöntemler üzerinde düşünülüp denemeler yapılır. Her yeni çıkan temizlik ürününe onlarca lira verilir ve lekeden kurtulmak amaçlanır. Ancak genellikle harcanan büyük miktarlardaki paralara rağmen çözüm bulunamayabilir. Özellikle evin büyük bir bölümünü kaplayan ve eşyaların daha güzel ve estetik görünmesine yardım eden halılardaki lekeler bayanların kâbusudur. Her gün karşılaşılan basit lekeleri çıkartmak kolay olsa da yanık leke ve izlerini çıkartmak için çok pratik çözümler bulunamamaktadır. Hatta kimi zaman ütü, çaydanlık, tencere, sigara yanıklarından dolayı halılar kullanılmamaktadır.

Halılardaki Yanık İzlerine Zımparalı Çözüm

Öncelikle makas, zımpara kâğıdı, geniş dişli tarak ve elektrik süpürgesine ihtiyaç duyulmaktadır. İlk işlem zımpara kâğıdı ile yanık izi olan yeri iyice zımparalamaktır. Ardından kalan siyah parçalar ince uçlu makasla kesilir. Bu işlemlerin ardından zımparalanan bölgeler geniş dişli tarakla taranır ve elektrik süpürgesiyle yüksek voltajda süpürülür. Eğer bu yönteme rağmen yanık izi geçmezse halı yıkama firmalarına başvurulmalıdır. Tüm leke işlemleri için leke oluşur oluşmaz müdahale etmek en önemlidir.

 

Halılardaki Yanık Lekelerinden Hidrojen Peroksit İle Kurtulmak

Halıların üzerinde oluşan ütü, çaydanlık, sigara, tencere yanıklarının izlerini çıkarmanın bir başka yolu da hidrojen peroksit mucizesidir. Neredeyse tüm marketlerde, tuhafiyelerde ve saç boyası satılan yerlerde kolaylıkla bulabileceğiniz hidrojen peroksit halılardaki yanık lekelerinde birebir etkilidir. Öncelikle bir çay bardağı hidrojen peroksit ile iki su bardağı musluk suyu karıştırılır. Yumuşak bir bez ya da süngeri karışıma batırıp lekenin üzerine sürülür. Bir, iki dakika bekledikten sonra karışımın sürüldüğü sünger ile ovulur. Leke tamamen yok oluncaya kadar ovmaya devam edilir. Leke tamamen kaybolduktan sonra lekeli bölgeye bolca su sıkılır ve kurulanır.

 

Halıdaki Yanık Lekelerine Tuz Ve Pamukla Pratik Çözüm

Halıdaki yanık izleri için en kolay çözümlerden birisi tuz ve pamuk ikilisidir. Halıda oluşan hafif yanık izleri için pamuğun üzerine bir miktar tuz döküp o şekilde lekeyi ovmak çare olabilmektedir. Kullanılan tuzun iri tuz olması ve yanık oluşur oluşmaz hemen müdahale edilmesi önemlidir. Tuz ve pamuk formülü hafif yanık izleri için hızlı bir çözümdür. Ancak geniş ve derin yanıklarda çok etkili olmayabilir.

 

Halıdaki Yanık Lekelerinde Gliserinin Etkisi

Halılarda oluşan yanık izleri için pratik çözümlerden birisi de gliserindir. Gliserini bazı marketlerden ya da tüm eczanelerden temin edebilirsiniz. Yanık lekesi olan bölgeye birkaç damla lekeyi kaplayacak kadar gliserin dökün. On, on beş dakika beklettikten sonra yumuşak bir bez ya da sünger yardımıyla lekeli bölgeyi leke yok olana kadar ovun. Ardından bulaşık deterjanı ile halıdaki gliserini temizleyin. Lekeden eser kalmayacaktır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Eda

9.07.2023 20:52:35

Halınin üstüne güveç koydum sarardı. Nasıl geçer

Fatos

6.06.2023 14:57:05

Merhaba krem rengi halimin üstüne tencere yapıştı sararma yaptı ne yapmam gerekir

Aysun

27.05.2023 13:35:24

Sıcak tencereyi krem rengi halıma koydum ve halım sarardı

Aynur Tabak

26.01.2023 12:06:12

Halimda yanık lekesin nasıl sikar

Hatice

16.01.2023 11:55:35

Merhaba oğlum elektirikli sobayı devirdi halım yandı ne yapabilirim geçirmek için

Selda

9.12.2022 18:01:36

Sıcak tencere halıda yuvarlak sararma yaptı,nasıl geçirebiriz

Sema

22.11.2022 08:04:06

Halının üzerinde tencereden dolayı parlama oldu nasıl geçirebilirim

Hatice Avşar

19.11.2022 18:35:40

Sıcak çanak halıyı yaktı ve sararma oldu bazı işlemler uyguladık ama geçmedi ne yapmalıyız

Ebru

4.02.2022 13:09:06

Merhaba beyaz halinin üzerine sıcak tava koydum hali Yün olduğu için erimedi fakat sarardı bunu nasil geçirebiliriz

Gamze

23.10.2021 11:53:24

Halının üstüne güveç koydum halimda krem renkli olduğu için sarardı nasıl gecirebikirim

İrem

14.12.2020 11:05:51

Sıcak tavayı halının üstüne koydum yanlışlıkla halı biraz yazdı bunu nasıl çıkarabilirim?

Admin

10.10.2020 22:46:26

Muhtemelen bu olayda renk atması değilde yapışma söz konusu var. Bunuda ince zımpara yada bıçakla kazıyarak kurtulabilirsiniz. Eğer renk atma ile ilgili bir problemsede arap sabunuyla köpürterek bir kaç defa silerseniz kaybolduğunu göreceksiniz.

Yasemin

10.10.2020 22:43:20

merhaba sıcak tencereyi mavi renkli sofra bezinin üzerine koyunca sofranın rengi halıya geçti ve halıda yuvarlak bir mavi leke oluştu yanık değil sofradan halıya bir renk geçişi oldu bu lekeyi nasıl geçirebilirim

Güvenlik Kodu : 23240

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Halıdaki Yanık İzlerini Nasıl Geçiririm?

Halıdaki Yanık İzlerini Nasıl Geçiririm?

Halıdaki Yanık İzlerini Nasıl Geçiririm? Kadınların bitmek tükenmek bilmeyen çilesi evdeki eşyaların üzerine yapışıp kalan lekelerdir. Pas, yağ, kireç, oje, yanık iz ve lekeleri kolay kolay çıkmadığından her gün yeni yöntemler üzerinde düşünülüp denemeler yapılır. Her yeni çıkan temizlik ürününe onlarca lira verilir ve lekeden kurtulmak amaçlan...

Halıdaki Sigara Yanıklarından Kurtulmak İçin Mutlaka Yapın!

Halıdaki Sigara Yanıklarından Kurtulmak İçin Mutlaka Yapın!

Halıdaki Sigara Yanıklarından Kurtulmak İçin Halıdaki sigara yanıklarından,­yanık­ y­er­ler üzerinde zımpara kağıdı ile dairesel hareketler yaparak kurtulabilirsiniz.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Çileğe mikroskopla bakıldığında tam ortasındaki küçük kısmın bir krala benzediği görülür.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya