• notifications1
  • menü

Bugün : 15 Haziran 2024 Cumartesi

Herkesin zamandan tasarruf etmeye ihtiyacı vardır. Günlük hayatın koşuşturmacasında bir şeylerin süresini kısaltabilmek bir günü kurtarmak anlamına bile gelebilir. Mutfakta da küçük ev aletleri sayesinde zamandan tasarruf edilir. Bunlardan en sık kullanılanı ve en vazgeçilmezi olan mikrodalga fırınların hayatı nasıl kolaylaştırdığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Hızlı ısıtır, hızlı pişirir, hızlı çalışır çok pratiktir. Günümüz teknolojisiyle mikrodalga fırın kullanarak 50 saniyede kek yapabilirsiniz.

Mikrodalga fırınlar; mutfaktaki büyük yardımcılardan biri olarak, oranın en çok çalışan elemanlarındandır. İşte bu nedenle çok hızlı kirlenirler. Pişirme ya da ısıtma esnasında meydana gelen sıçramalar, taşmalar ve yayılan yağ lekeleri mikrodalgaların kirlenmesine yol açarlar. Üstelik içlerini kimyasal deterjanlar veya çamaşır sularıyla temizlemek mümkün değildir. Peki, mikrodalga fırınlar nasıl temizlenmeli? İşte birkaç kısa adımda mikrodalganızı doğal yollarla temizleme yöntemi.

 

Su Ve Limon İle Mikrodalga Temizleme

Mikrodalgaya zarar vermeden ve sağlık açısından sorun oluşturacak kimyasalları kullanmadan fırınınızı temizlemenin yolu limon ve bir bardak sudan geçer. Tek yapmanız gereken; bir bardak suyu mikrodalga fırına girebilecek bir kabın içine koyup, üzerine iki limonun suyunu sıkarak kabuklarını da içine atmak; daha sonra bu karışımı mikrodalgaya koyup, fırını çalıştırmak.

 

Doğal Yollarla Kirlerden Kurtulun

Limon ve su karışımını yaklaşık dört dakika kadar fırında tutun. Fırın çalışmayı durdurduktan sonra ise beş dakika daha kapağı kapalı bırakın. Kapağı açtığınızda mikrodalga fırın içinde katılaşmış lekelerin yumuşadığını göreceksiniz.

 

Nemli Bezle Silin

Karışımın mikrodalga içinde yarattığı etki sayesinde nemli bir bezle fırınınızı kolayca temizleyin. Eğer sizi zorlayan lekeler varsa limon su karışımını ılıkken kullanarak lekeler üzerine uygulayabilirsiniz. Limonun içindeki asit, lekelerin sökülmesine yardımcı olarak doğal bir yağ çözücü görevi görmektedir.  Bütün lekelerin kolayca çıktığını, yağların temizlendiğini ve mikrodalganızın ilk günkü haline döndüğünü görebilirsiniz. Mikrodalga tepsisini çıkarıp elinizde yıkayın ve fırının dış yüzeyini de yine basit bir sünger yardımıyla temizleyin.

 

Sirke Mucizesi

Sirkenin vücuda faydaları saymakla bitmez. Ama sirke aynı zamanda çok etkili bir doğal temizleyicidir. Sirkenin bakterileri öldürdüğü bilinmektedir. Mikrodalganız için de bir alternatif olabilir. Bunun için yapmanız gereken şey ise; yine mikrodalga fırına girmeye uygun bir kabın içerisine bir miktar sirke koymak, ardından içine iki adet limonun kabuklarını atıp mikrodalga fırının içine yerleştirmek, daha sonra fırınınızı yine 5 dakikaya ayarlayıp sirkenin görevini yapmasını beklemek.

Sirke ve limon içeride beş dakika kadar kaldıktan sonra mikrodalga fırının kapağını açmadan evvel birkaç dakika bekleyin. Karışımı fırından aldıktan sonra aynen su ve limon karışımında olduğu gibi mikrodalganın içindeki bütün birikmiş ve katılaşmış kirlerin yumuşayarak temizlenmeye hazır olduklarına şahit olacaksınız.

Mikrodalga fırın tepsini çıkarıp ayrıca yıkayın. Sirkeli su soğuduktan sonra bu su yardımıyla fırının içini temizleyin. Dilerseniz karbonatlı su da kullanabilirsiniz.  Ayrıca mikrodalga fırınınızın kirlenmesini geciktirmek için mikrodalga poşetleri edinebilirsiniz.  Bu sıçrama ve taşmaları önleyerek fırınınızın temiz kalmasını sağlayacaktır.

Görüldüğü üzere doğal malzemeler kullanılarak kimyasal maddelere kıyasla daha fazla başarı elde etmek oldukça kolaydır. Bu nedenle hem kendi sağlığınız hem etrafınızdakilerin sağlığı için siz de doğal temizlik yöntemlerinden faydalanın. Böylece hem kendinizi ve sevdiklerinizi hastalıklara karşı koruyabilir hem de kullandığınız eşyaların ömrünü güvenle uzatabilirsiniz. Bu size aynı zamanda maddi bir kazanç da sağlayacaktır. İçiniz rahat ederken cebiniz de rahat eder. Bütün kimyasalların alternatifleri doğada bulunmaktadır. Unutmayın, doğada her şeyin bir çaresi vardır.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi