• notifications1
  • menü

Bugün : 13 Haziran 2024 Perşembe

GÖÇMEN SIÇAN (Rattus norvegicus)


Tanımı ve Yaşayışı

Vücut 20-26 cm dirSırt rengi açıktan koyu kahverengine kadar değişir. Vücut ağırlığı 200 - 400 gr’dır. Göçmen sıçan yılda 2-7 doğum yapar ve her doğumda 5-14 yavru meydana getirir. Gebelik süresi 24 gün kadardır. Yavrular 45-50 günlük olduklarında çiftleşme ve yavru verme yeteneğine kavuşurlar. Ortalama 3-4 yıl yaşarlar.

Zarar Şekli

  • Ambar fare ve sıçanları her türlü besin maddesini yer, tahta eşyaları kemirir, çuval ve ambalaj kutularını parçalayarak, depo edilen maddelerin zarar görmesine neden olurlar.
  • Pislik ve sidikleri ile besin maddelerini kirleterek kullanılmayacak hale getirirler.
  • Bazı hallerde elektrik kablolarını kemirerek kontaklara, dolayısıyla yangınlara sebep olurlar.
  • Diğer taraftan kuduz, tifüs, tifo ve paratifo gibi tehlikeli hastalıkların taşıyıcılığını yaparak insan sağlığı için tehlikeli olurlar.
  • Besin maddelerini yemeleri yanında, yediklerinin en az 10 katını da kemirmek suretiyle insanların yararlanamayacağı hale getirerek,ekonomik yönden büyük kayıplara yol açarlar.
  • İnsanların yerleşip barındıkları her yerde bulunurlar.

 

Mücadele Yöntemleri

  • Kültürel Önlemler: Ambar fare ve sıçanlarına ait deliklerin harçlı cam ve kömür tozu ile sıvanarak kapatılması, yuvalarının bozulması. Farelerin besin ve su kaynaklarına ulaşması engellenmelidir.
  • Kimyasal Mücadele: Kullanılacak ilaçlar ve dozları hakkında en yakın il veya ilçe müdürlüklerine başvurulmalıdır.

Konu İle İlgili Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(35487 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Göçmen Sıçanı Zararlısı

Göçmen Sıçanı Zararlısı

GÖÇMEN SIÇAN (Rattus norvegicus) Tanımı ve Yaşayışı Vücut 20-26 cm dirSırt rengi açıktan koyu kahverengine kadar değişir. Vücut ağırlığı 200 - 400 gr’dır. Göçmen sıçan yılda 2-7 doğum yapar ve her doğumda 5-14 yavru meydana getirir. Gebelik süresi 24 gün kadardır. Yavrular 45-50 günlük olduklarında çiftleşme ve yavru verme yeteneğine ka...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi