• notifications1
  • menü

Bugün : 28 Mayıs 2024 Salı

Biyogübre Ve Gübreleme

BİYOGÜBRE Bitkiye yarayışlı besin maddelerinin miktarını arttırmak amacıyla doğrudan toprağa verilen veya tohumla karıştırılan mikroorganizmalara “biyogübre” adı verilir. Söz konusu bu mikroorganizmalar havanın serbest azotunu fikse ederek veya topraktaki fosforu çözünür şekle dönüştürerek bitki beslenmesine yardımcı olurlar. Aslında biyogübreden kastedilen husus, toprak mikroorganizmaları yardımıyla atmosferden toprağa intikal eden azottur. Havanın serbest azotunu fikse eden mikroorganizmalar toprakta serbestçe yaşayabildikleri gibi yaşantılarını bitkilerle ortak olarak da sürdürebilirler.

 

Çevremizdeki atmosfer % 79 oranında azot içerir. Atmosferdeki bu azot sınırsız ve tükenmez bir kaynak niteliğindedir. Ancak yüksek bitkiler bu kaynaktan yararlanamazlar. Bu azottan yararlanılabilmesi için N2 formundaki azotun NO3veya NH3 formuna dönüştürülmesi gerekmektedir. Toprakta mevcut bazı mikroorganizmalar (Azotobakter) havadaki serbest azotu fikse etmek suretiyle bitkilerin alabileceği forma çevirebilirler. Toprakta serbest olarak yaşayan (Non-sembiyotik) mikroorganizmalar tarafından bir yılda toprağa kazandırılan azot miktarı genelde 2-10 kg /da arasında değişmektedir. Bu şekilde toprağa kazandırılan azot miktarı topraktan toprağa önemli farklılıklar göstermektedir. Serbest yaşayan mikroorganizmalarca fikse edilen ve toprağa kazandırılan azot miktarı, çayır ve orman alanlarında daha fazladır.

 

Baklagil bitkilerinin köklerinde ortak yaşayan (Sembiyotik) Rizobium bakterileri de havanın serbest azotunu fikse ederek toprağa kazandırırlar. Bu yolla toprağa kazandırılan azot miktarları bitkiden bitkiye değişiklik göstermekte ve yonca ekildiğinde yılda 15 kg/da’a kadar çıkmaktadır.

Konu İle İlgili Etiketler

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(66859 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Biyogübre Ve Gübreleme Nedir?

Biyogübre Ve Gübreleme Nedir?

Biyogübre Ve Gübreleme BİYOGÜBRE Bitkiye yarayışlı besin maddelerinin miktarını arttırmak amacıyla doğrudan toprağa verilen veya tohumla karıştırılan mikroorganizmalara biyogübre” adı verilir. Söz konusu bu mikroorganizmalar havanın serbest azotunu fikse ederek veya topraktaki fosforu çözünür şekle dönüştürerek bitki beslenmesine yardımc...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi