• notifications1
  • menü

Bugün : 9 Aralık 2022 Cuma

Fertigasyon nedir?

Fertigasyon, sulama ile gübrelemenin beraber yapılmasıdır. Damlama sulama ile bitkilerin kök sistemlerine direkt ulaşılabildiğinden Fertigasyon en iyi damlama sulama sistemleri ile sonuç verir.

Damalama Sulama

Fertigasyon sistemi nedir?

Fertigasyon, suda çözünebilen gübrelerin (sıvı veya katı) sulama suyu ile birlikte bitkilerin kök bölgesine verilme yöntemine denilmektedir.

 

Fertigasyon sisteminin Faydaları

Fertigasyonla daha az gübre ve su uygulanması suretiyle hem üretim maliyeti hem de yeraltı sularının kirliliği azalır.

 

Damla sulamada gübre nasıl verilir?

Geleneksel gübreleme yöntemlerinde gübrenin bir kısmı köklerin kapladığı toprak hacmi dışına uygulanarak boşa harcanabiliyor. Damla sulamada ise daha küçük bir alana odaklanarak sulama mevsimi boyunca daha az miktarda gübreyi daha sık aralıklara bitki köklerine uygulamak mümkün oluyor.

 

Damla sulamada gübre ne zaman verilir?

Sulamanın başlangıcında ve sonunda damla borularından 5-10 dakika kadar sadece su geçecek şekilde gübreleme yapılmalıdır. Her sulamada gübreleme yapılmalıdır.

 

Gübrelemeden sonra sulama yapılır mı?

Gübrenin toprakla hemen temas etmesini sağlamak için gübre bitkiye uygulanmalıdır. Gübrelemeden sonra, bitkiler sulanmalıdır, böylelikle gübre çözünür ve etkisini gösterir.

 

Damlama açıcı nitrik asit nasıl kullanılır?

pH düşürmek için uygulama: Damlama sulama sezonu boyunca 2-3 haftada bir dekara 1 lt. gelecek şekilde uygulanır. Sisteme asit verilmeden önce, çalışma basıncına ulaşıncaya kadar temiz su verilir. Daha sonra 30-45 dakika süre ile asit verilir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 58261

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Fertigasyon Nedir?

Fertigasyon Nedir?

Fertigasyon nedir? Fertigasyon, sulama ile gübrelemenin beraber yapılmasıdır. Damlama sulama ile bitkilerin kök sistemlerine direkt ulaşılabildiğinden Fertigasyon en iyi damlama sulama sistemleri ile sonuç verir. Fertigasyon sistemi nedir? Fertigasyon, suda çözünebilen gübrelerin (sıvı veya katı) sulama suyu ile birlikte bitkilerin kök bölg...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Herşeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım. Herman Melville

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya