• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Şubat 2023 Çarşamba

Çilek Hakkında Merak Edilenler

Çilek üzümsü meyveler grubuna giren türlerden en önemlisidir. Çilek meyvesi gerçek bir meyve olmayıp yenen kısmı 40-60 kadar pistilin birleştiği çiçek tablasıdır.

Çilek

Çilek nereden gelmiştir?

Türkiye Türkçesinde çigelek sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Türkiye Türkçesinde çige "1. meyvenin etli ve sulu kısmı, 2. vişne" sözcüğünden +AlAk sonekiyle türetilmiştir.

 

Çilek meyve tipi nedir?

Çilek, botanik açıdan incelendiğinde, dişi organda gelişmediği için gerçek bir meyve değil, beyaz çiçek sapının tablasında etlenip olgunlaşan yalancı bir meyvedir. Asıl meyve, bildiğimiz kırmızı çileklerin yüzeyindeki minik sarımsı renkteki çekirdeklerdir.

 

Kaç çeşit çilek var?

Dünya üzerinde isimlendirilebilmiş 20'den fazla çilek çeşidi bulunmaktadır. Bunun dışında farklı melezleri de oluşturulmuştur. En çok tüketilen ve marketlerde satılan çilek, bahçe çileği olarak bilinen fragaria ile ananassa melezi olan türdür.

 

Çilekten en iyi verim nasıl alınır?

Çileğin ekildiği alanın güneş görmesi önemlidir. Güneş almayan fideler kavruk ve küçük, ayrıca yetişen çileğin kalitesi düşük olur. Evde çilek yetiştiriliyorsa bahçe ya da balkonların güneş gören alanlarına yerleştirilmelidir. Yetiştirildiği toprağın azot açısından zengin olması çileğin daha verimli olmasını sağlar.

 

Albion çilek ne zaman dikilir?

Çilek yetiştirmek istiyorsak dikim için en uygun aylar Temmuz – Ağustos olarak bilinir. Eğer kış aylarının ılık geçtiği bölgelerden birinde yaşıyorsak Ekim – Kasım aylarında da ekim yapılabilir. Soğuk bir bölgede yaşıyorsak Nisan ekim için en uygun zamandır.

 

Türkiye'de Nerenin çileği meşhur?

Türkiye'de Ege bölgesi, Akdeniz bölgesi, Marmara bölgesi çilek tarımının en çok yapıldığı bölgeler olmaktadır. Türkiye'de en son yapılan araştırmalar ışığında çilek tarımında birinci il ise Muğla seçilmektedir.

 

Çilek hangi gübreler verilir?

Modern yetiştiricilikte kimyasal gübre olarak dikim öncesi 8-10 kg/da Triple Super fosfat, 20-30 kg/da Potasyum sülfat verilmektedir. Aynı zamanda 4-5 kg/da magnezyumlu gübre veya 40-50 kg/da kompoze gübre (15-15-15) verilir. Vejetasyon döneminde ise her ay 15-20 kg/da Amonyum sülfat verilmelidir.

 

Çilek kaç ay sonra meyve verir?

Çilekte iyi tozlanma gereklidir.İyi tozlanmış meyvelerde şekil bozukluğu olur.Tozlanmadan sonra meyve genelde 30-35 günde olgunlaşır. İlkbahar dikimi ılıman iklime sahip bölgelerde şubat ayında, daha serin ve kışları soğuk geçen bölgelerde ise nisan ayında yapılır. Dikim yapıldıktan sonra yine bölgenin iklimine göre mayıs ve haziran aylarında bitkiler çiçek açarak ilk meyvelerini verir.

 

Çilek hangi iklimi sever?

Ülkemizde çok yaygın olan çilek sıcak iklim sevdiği için genellikle Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde sık sık yetişebilmektedir. Akdeniz iklimi yaz mevsimlerinde sıcak ve kurak geçmekle birlikte kış mevsimlerinde ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

 

Çilek nasıl bir ortamda yetişir?

Fazla derin olmayan, yaklaşık 20-25 santimetre derinliklere sahip saksılarda yetişebilen çilekler, genel olarak uzun ve dar çiçekliklerde/saksılarda yetiştiriliyor. Ancak dilerseniz yuvarlak ve geniş saksılarda da gönül rahatlığıyla yetiştirebiliyorsunuz.

 

Çileğin ömrü ne kadardır?

Çilek çok yıllık bitki olmasına karşılık ekonomik ömrü ortalama 3 yıldır. Ancak ülkemizde bu süre aşılmaktadır. Aynı çilek bitkisinden 6-7 yıl ürün alınmaktadır. Bu durum verimliliği düşürmekte ve hastalık-zararlı etmenlerin çoğalmasına ve toprak yorgunluğuna neden olmaktadır.

 

Çilek kışın nasıl korunur?

Çilekler 400-500 saat soğuklamaya ihtiyaç duyuyor. Çileğin çok sıcaklarda yetişebildiği zannedilse de, bitkilerin -10 dereceye kadar soğuk koşullarda yetiştirilebildiğinin altı çiziliyor. Çok soğuk bölgelerde bitki, kuru otlarla örtülerek soğuktan korunuyor.

 

1 dönümden ne kadar çilek alınır?

Açık alana ekilmiş çilekte 1 dönümden 4-5 ton civarında ürün alınırken, bu sistemle 1 dönümden 10-15 ton civarında ürün hasat edilebilir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 13851

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Örtü Altı Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Örtü Altı Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Örtü Altı Çilek Yetiştiriciliği Akdeniz Bölgesi erkenci çilek yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Akdeniz kıyı şeridi erkenci çilek yetiştiriciliğine oldukça uygun olmasına karşın, genellikle açıkta yetiştiricilik yapıldığından ilk ürünler mart ortasından itibaren alınmaktadır. Oysa erkencilikten amaç kasım, aralık ve ocak aylarında ür...

Örtüaltı Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Örtüaltı Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Örtüaltı Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Akdeniz Bölgesi erkenci çilek yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Akdeniz kıyı şeridi erkenci çilek yetiştiriciliğine oldukça uygun olmasına karşın, genellikle açıkta yetiştiricilik yapıldığından ilk ürünler mart ortasından itibaren alınmaktadır. Oysa erkencilikten amaç kasım, aralık ve oca...

Çilek Hakkında Merak Edilenler

Çilek Hakkında Merak Edilenler

Çilek Hakkında Merak Edilenler Çilek üzümsü meyveler grubuna giren türlerden en önemlisidir. Çilek meyvesi gerçek bir meyve olmayıp yenen kısmı 40-60 kadar pistilin birleştiği çiçek tablasıdır. Çilek nereden gelmiştir? Türkiye Türkçesinde çigelek sözcüğünden evrilmiştir. Türkçe sözcük Türkiye Türkçesinde çige 1. meyvenin etli ve sulu kısmı...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hurma Ağacı Adem A.S.'ın Yaratıldığı Toprağın Kalanından Yaratılmıştır Ve İnsanın Bedeni İhtiyaçlarının Tamamını Karşılayan Nadir Besinlerdendir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya