• notifications1
  • menü

Bugün : 8 Aralık 2021 Çarşamba

Yaprak güzeli (Kolyoz)

  • Latince :Coleus blumei
  • Familya : Lamiaceae
  • Anavatanı : Asya ve Afrika kıtası
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Yaprak güzeli (Kolyoz)

Tanımı: Güzel ve dekoratif yaprakları için yetiştirilen otsu yapıda bir bitkidir. Yaprakları yeşil, kırmızı, beyaz, pembe ve sarı renkli ve oldukça gösterişlidir. Çiçekleri sürgün uçlarında ve mavi renklidir.

 

Işık İsteği: Aydınlık ve güneşli yerlerden yetiştirilmelidir.

 

Sıcaklık İsteği: Gelişme döneminde 15-18 °C sıcaklık ister. Kış aylarında 13 °C sıcaklığa ihtiyaç duyar. Sıcaklığın 7 °C’ nin altına düştüğü durumlarda bitki zarar görmektedir.

 

Toprak İsteği: Toprak bakımından seçici olmayıp, hemen hemen her tür toprakta yetişebilir.

 

Sulama: Yaz aylarında bol miktarda su verilmelidir. Kış aylarında ise bitkiye verilen su miktarı azaltılmakla birlikte saksı toprağının kurumamasına da özen gösterilmelidir.

 

Gübreleme: Her yıl şubat-mart aylarında haftada bir kez gübreleme yapılmalıdır.

 

Saksı Değişimi: 2-3 yılda bir ilkbaharda saksı değiştirme işlemi yapılmalıdır.

 

Budama: Budama işlemi iki yaşlı bitkilerde şubat ayında 2/3 oranında kısaltma şeklinde yapılmalıdır.

 

Üretimi: Tohum ya da çelikle çoğalma yapılır.

 

Hastalık ve Zararlılar: Önemli hastalıkları kök çürüklüğü, kurşuni küf ve yaprak lekesi iken zararlıları nematod, beyaz sinek ve unlu bitlerdir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 39277

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Yaprak güzeli (Kolyoz)

Yaprak güzeli (Kolyoz)

Yaprak güzeli (Kolyoz) Latince :Coleus blumei Familya : Lamiaceae Anavatanı : Asya ve Afrika kıtası Mekan : İç Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Güzel ve dekoratif yaprakları için yetiştirilen otsu yapıda bir bitkidir. Yaprakları yeşil, kırmızı, beyaz, pembe ve sarı renkli ve oldukça gösterişlidir. Çiçekleri sürgün uçlarında ve ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

İnsanın mutluluğunun temeli hak ve adalet konusunda toplanır. Bir insana yapılan haksızlık bütün toplumu yaralar. Hak ve adalet hissi bireylerden başlamalıdır. Ve insan, bireyin mutluluğunun kendi mutluluğu için şart olduğuna inanmalıdır.

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları