• notifications1
  • menü

Bugün : 3 Ekim 2022 Pazartesi

Japon Ayvası Ağacı

  • Latince :Chaenomeles (Cydonia)
  • Familya : Chaenomeles;Rosaceae
  • Anavatanı : Doğu Asya
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Süs Ağaçları

Japon Ayvası Ağacı

Tanımı: Park ve bahçelerde tekli, gruplar halinde veya çit bitkisi olarak çok sık kullanılan, 3 m kadar boylanabilen, sık dallı, yaygın ve bodur gelişen bir çalı türüdür. Dalları dikenli,  yumurta veya oval şeklinde yapraklarının üst yüzü parlak koyu yeşil, alt yüzü açık renkli, tüysüz ve sapı kısadır. Çiçeklerin birkaç tanesi bir arada buket halinde, koyu kırmızıdan beyaza kadar değişen renk alır. Erken ilkbaharda mart-nisan aylarında yapraklanmadan önce çiçek açar. Yenebilen minik ayvaya benzer ve sarı yeşil renkli, güzel kokulu meyveleri vardır. Ayrıca özellikle yurtdışında çiçek aranjmanlarında da kullanılmaktadır.

 

Işık İsteği: Işık- yarı gölge bitkisidir. Güneşli ortamları tercih eder.

 

Sıcaklık İsteği: Ilıman ve serin iklimlerde yetiştirilebilir. – 25 C dereceye kadar dayanıklıdır.

 

Toprak İsteği: Her türlü toprağa rahatlıkla uyum sağlar.

 

Sulama: Sulama zamanı ve su miktarı çevre koşullarına ve toprak yapısına göre değişmektedir.

 

Budama:  Budama özel bir form vermek ve bol çiçek vermesi amacıyla, çiçekli ya da çiçekli dönemi bittikten hemen sonra yapılmalıdır. 

 

Üretimi: Tohum, daldırma, çelik ve aşı ile üretilebilmektedir.

 

Hastalık ve Zararlılar: Kara leke, yaprak bitleri ve akarlar çok sık görülmektedir

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 67746

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Japon Ayvası Ağacı

Japon Ayvası Ağacı

Japon Ayvası Ağacı Latince :Chaenomeles (Cydonia) Familya : Chaenomeles;Rosaceae Anavatanı : Doğu Asya Mekan : Dış Mekan Grup : Süs Ağaçları Tanımı: Park ve bahçelerde tekli, gruplar halinde veya çit bitkisi olarak çok sık kullanılan, 3 m kadar boylanabilen, sık dallı, yaygın ve bodur gelişen bir çalı türüdür. Dalları dikenli, yumurt...

Aralia Japonica (Fatsia Japonica) Bitkisi

Aralia Japonica (Fatsia Japonica) Bitkisi

Aralia Japonica (Fatsia Japonica) Bitkisi 3-5 metre boy yapabilen herdemyeşil bir bitkidir. Oldukça hızlı büyürler ve bol sürgün verirler. Ekim aylarında açmaya başlayan beyaz çiçekleri bulunur. Genellikle yarı gölge yerlerde iyi gelişim gösterirler.

Aucuba Japonica (Variegata) Bitkisi

Aucuba Japonica (Variegata) Bitkisi

Aucuba Japonica (Variegata) Bitkisi Yaz kış yaprak dökmeyen sarı alacalı dolgun formda büyüyen bitkileridir .Saksılıklarda , çit olarak ya da bahçelerde gruplar halinde kullanılırlar .Yarı gölgeye dayanan fakat şiddetli soğuklardan zarar gören bitkilerdir.

Chaenomeles (Cydonia) Japonica Çiçeği

Chaenomeles (Cydonia) Japonica Çiçeği

Chaenomeles (Cydonia) japonica İlkbaharın gelmesiyle ilk çiçeklenen süs bitkilerindendir.Kışın yaprak dökmelerine karşın baharda açan turuncu çiçekler dal üstlerinde muhteşem görünürler.Ortalama 1-1,5 metre boy yaparlar . Bol güneşli yerleri severler ve budanmak dan hoşlanırlar .

Azalea Japonica Çiçeği

Azalea Japonica Çiçeği

Azalea Japonica Çiçeği Herdemyeşil olan ve genelde 1,5 metreye kadar boylanabilen bahara girerken beyaz pembe, lila, mor çiçekler açmaya başlayan bitkilerdir. Yarı gölge yerleri seven açelyalar asitli topraklarda iyi gelişim gösterirler.

Camelia Japonica Ağacı

Camelia Japonica Ağacı

Camelia Japonica Ağacı Yaprak dökmemeleri ve kışın sonlarına doğru açan göz alıcı çiçekleriyle dikkat çekerler.Genelde oldukça ağır büyürler ve 4-5 metre boy yaparlar.Parlak yeşil yaprakları direk güneş ışığına maruz kalırsa bozulmalar gösterir. Bu nedenle direk güneşe ve rüzgara maruz kalmayan yerler onlar için idealdir.Çiçekleri kışın sonl...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Bazı insanlar yağmuru hissеdеr, bazıları isе sadеcе ıslanır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya