• notifications1
  • menü

Bugün : 25 Eylül 2022 Pazar

Fesleğen (Reyhan)

  • Latince :Ocimum basillicum L
  • Familya : Lamiaceae
  • Anavatanı : Güney Asya ve Hindistan
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Fesleğen (Reyhan)

Tanımı: Hem iç hem de dış mekân bitkisi olarak yetiştirilen tek yılık bir bitkidir. Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yaprakları vardır. Sapın ucunda bulunan çiçekleri, başak şeklinde, beyaz veya pembe renklidir. Yemeklerde ve salatalarda güzel aroması nedeniyle çok sık kullanılan bir bitkidir.

 

Işık İsteği: Işık sever

 

Sıcaklık İsteği: Soğuğa karşı çok duyarlı olan bitki, en fazla sıcak ve kuru ortamları sever. Bu nedenle yetiştiriciliğinin daha çok sıcak, kurak yerlerde yapılması önerilir.

 

Toprak İsteği. Humus ve besin maddesince zengin, kumlu-tınlı toprakları sever.

 

Sulama:  Toprak kurudukça sulanmalıdır.  

 

Üretimi: Tohum ya da çelik ile çoğaltılır.

 

Hastalık ve Zararlılar: Yaprak lekesi hastalığı ile yaprak biti zararlısı bitkide en sık görülen hastalık ve zararlılardır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Sorhocam

2.02.2022 13:47:08

Ballıbabagiller familyasından olan fesleğenin bir diğer ismi reyhandır.

Melek

2.02.2022 12:50:21

Felseğinin diger adi nedir

Güvenlik Kodu : 02166

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Fesleğen (Reyhan)

Fesleğen (Reyhan)

Fesleğen (Reyhan) Latince :Ocimum basillicum L Familya : Lamiaceae Anavatanı : Güney Asya ve Hindistan Mekan : İç Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Hem iç hem de dış mekân bitkisi olarak yetiştirilen tek yılık bir bitkidir. Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yaprakları vardır. Sapın ucunda bulunan çiçekleri, başak ...

Fesleğen Bitkisi

Fesleğen Bitkisi

Fesleğen Bitkisi Fesleğen tek yıllık bir bitkidir. İnce, dallanmış kökleri vardır. Dallanmış veya dallanmamış dik veya yarı dik, 50-60 cm yükseklikte saplara sahiptir. Yapraklar çeşitlere göre değişmekle birlikte genellikle yumurtamsı uzun, taban kısmı küt, az dişli ve saplıdır. Tabandan itibaren dallanma veya dallanmayansap veya yapraklar çıpl...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Yer fıstığının, adından kaynaklı olarak bir tür kuru yemiş olduğu düşünülür. Aslında yer fıstıkları fasulye ve nohutla birlikte Baklagiller ailesinin bir mensubudur.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya