• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Ceviz Ağacında Yarma Aşı’nın Aşamaları

Meyve ağaçlarının gövdesinde ya da ana dallarında çeşit değiştirmek amacıyla yarılarak yapılan aşılama tekniğine Yarma Aşı dedir.

  1. Adım: Aşı yapılacak yerin 20 cm altından bir çizik atılarak ceviz suyu akıtılır.

  2. Adım: Aşı gövdeye yapılacaksa, tek bir gövde kalacak şekilde dalların tamamı kesilir.

  3. Adım: Gövdede pürüz kalmayacak şekilde temizlenerek dikey doğrultuda tahta, ustura veya bıçak yardımıyla anacın tepe kısmı yarılır.

  4. Adım: Değişimini yapacağımız kalemler hazırlanarak anacın tepe kısmını çizdiğimiz yere hafif açılarak 2-4 göz gelecek şekilde yavaş yavaş keser ya da çekiç yardımıyla yerleştirilir. Kalem takılırken, anacın ve kalemin kabuklarının birbirine denk gelmesine aşının tutmasındaki en can alıcı noktadır.

  5. Adım: Aşı macunu, kedimizin hazırlayacağı çamurlu toprak karışımı, çamurlu milli toprak, soğuk macun(çam sakızı, bezir yağı, bal mumu ve mavi ispirto karışımı) veya sıcak macun(zift, bal mumu, iç yağ, odun külü ve balık tutkalı) yarılan yerlerin tamamı kapatılacak şekilde sürülür.

  6. Adım: Macun sürülen kalemlerin etrafı kola şişesi veya poşet yardımıyla sarılarak içine normal toprak doldurulacaksa en son üstü sulanır. Çamurlu toprak doldurulacaksa sonra iple poşet sarılarak aşılama işlemi son bulur.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 36284

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Ceviz Ağacında Yarma Aşı’nın Aşamaları Nelerdir?

Ceviz Ağacında Yarma Aşı’nın Aşamaları Nelerdir?

Ceviz Ağacında Yarma Aşı’nın Aşamaları Meyve ağaçlarının gövdesinde ya da ana dallarında çeşit değiştirmek amacıyla yarılarak yapılan aşılama tekniğine Yarma Aşı dedir. Adım: Aşı yapılacak yerin 20 cm altından bir çizik atılarak ceviz suyu akıtılır. Adım: Aşı gövdeye yapılacaksa, tek bir gövde kalacak şekilde dalların tamamı k...

Ceviz Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Ceviz / Cevizgiller Olmazsa olmaz ağaçlardan biridir Ceviz. İçeriğinde gümüş içeren tek meyve olduğu söylenir. Yerel bir tür seçerseniz bakımı çok kolaydır. Ceviz ağacı kendini maksimum %40 oranında döller. Yani ikinci bir ceviz ağacınız yoksa meyve kapasitesi maksimum %40 olacaktır. Bazen %10’lara kadar düşer verim. Ceviz ağacı e...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Üstada sorarlar sеvgi mi nеfrеt mi diyе, “nеfrеt” diyе cеvap vеrir vе еklеr; çünkü onun sahtеsi olmaz.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya