• notifications1
  • menü

Bugün : 3 Ekim 2022 Pazartesi

Aşağıdaki iki ayrı tarif var. Birincisi (biberden yapılan) daha kuvvetlidir ve yapraklara, filizlere değil ama çiçeklere ve çiçek tomurcuklarına zarar. İkincisi (tütünden yapılan) özellikle çiçek bitleri içindir. Kasımpatı, yıldız çiçeği vb bitkilerin çiçek tomurcuklarına ve çiçek içlerine musallat olan bitlere etkilidir.

1- Biberden ilaç

Akşamleyin, 1 litre kaynar suya 3 çorba kaşığı kırmızı pul biber karıştırın kendiliğinden soğumaya bırakın. Sabaha kadar beklesin. Sabahleyin 1 çorba kaşığı arap sabununu biberli suda eritin. Bir saat bekleyin iyice erisin. Sonra amerikan bezinde süzün. Biberli, arapsabunlu suyu amerikan bezinde süzüp şişeye doldurun. Bitirene kadar buzdolabında saklamalısınız. İlacı bitkilerin üzerlerine sabahleyin erken saatte püskürtün. Ya da öğleden sonra güneş alan yerlerde sabah öğle arası, sadece sabah güneşi alan yerlerde ise öğleden hemen sonra fısfıslayın. Akşam ilaç fısfıslamak sonucunda akşam serinine kalan ıslaklık mantar hastalıklarına yol açabilir.

 

2- Tütünden ilaç

Sigara tütünü ile ilaç yapacaksınız. Tütüncülerden en ucuz tütün bulabilirsiniz. Ölçü şöyle: Bir litre kaynar suya 4 (veya 5) yemek kaşığı tütünü karıştırın. Su iyice soğuyana kadar bekleyin. Sonra tekrar karıştırıp birkaç saat daha bekleyin. Sonra amerikan bezinde süzüp şişeye doldurun. Bununla böceklerin üzerine ilaç yapın.

 

3- Sirke

Başta basra (unlu bit) olmak üzere, yapraklara ve dallara yapışık duran birçok bitki bitlerine, parazitlerine sirke gayet etkilidir (elma sirkesi daya iyidir ama diğerleri de olur). Özel ilaç satın almaya gerek yok. Bir pamuk veya bez parçasını sirkeye banın. Unlu bitleri ve koşnil gibi kabuklu bitleri silerek çıkarın. Daha sonra parazitlerden temizleyip arındırdığınız yeri kullanılmamış sirkeli pamukla tekrar silin. Sonra temiz suyla yıkayın ya da söz konusu salon bitkileri ise temiz suda ıslattığınız temiz bir bezle silerek sirkenin olası kalıntılarını temizleyin.

 

4- Soğan

Yumurta kadar bir soğan dilim dilim kesilir ve iki bardak su içinde 6 saat kadar bekletilir. Suyu alınıp fısfıs şişesine konur. Bununla gül bitleri ve basralar için mücadele edebilirsiniz. Gül bitlerine etkisi kesindir. Basraların gelişmiş, güçlenmiş olanlarına etkili olmayabilir. Onları kazımanız gerekir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 29932

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Ev, Balkon, Bahçe Bitkilerine Ev Yapımı Bit İlacı

Ev, Balkon, Bahçe Bitkilerine Ev Yapımı Bit İlacı

Aşağıdaki iki ayrı tarif var. Birincisi (biberden yapılan) daha kuvvetlidir ve yapraklara, filizlere değil ama çiçeklere ve çiçek tomurcuklarına zarar. İkincisi (tütünden yapılan) özellikle çiçek bitleri içindir. Kasımpatı, yıldız çiçeği vb bitkilerin çiçek tomurcuklarına ve çiçek içlerine musallat olan bitlere etkilidir. 1- Biberden ilaç Ak...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Küçük işlere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.Eflatun

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya