• notifications1
 • menü

Bugün : 30 Eylül 2022 Cuma

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan Corona virüsü, gösterdiği belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabilmektedir. Topluluk içerisinde ağzını kapatmadan hapşıran kişilerin bulunduğu ortama kolayca yayabileceği virüs, eller aracılığıyla da kolayca aktarılabilmektedir.Corona virüsünde henüz bilinen ve görülen belirtiler genel hatları ile şu şekildedir;

 1. - Hafif veya şiddetli öksürük
 2. - Yüksek ateş
 3. - Nefes darlığı
 4. - Zatürre
 5. - Böbrek yetmezliği

 

Koronavirüsü aşısı yoktur. Ancak, geliştirme çalışmaları ve tedaviye yönelik çalışmalar devam etmektedir.Corona virüsünde Nasıl teşhis konulur?

Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) adı verilen bir test ile teşhis konulur. Bu test sayesinde virüsün genetik parmak izi belirlenir.

Koronovirüsüten korunma yolları neler? 

 • Hijyen kurallarına uyma
 • Öksürme sırasında ağız ve burun tek kullanımlık bir mendil ile kapatılmalıdır. Mendil yok ise dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.
 • El yıkama (su, sabun, alkol içerikli el dezenfektanı ile)
 • Temas etmeme, tokalaşmama
 • Hasta olan kişilerin maske takması
 • Hayvansal ürünler tüketilmeden önce iyice pişirilmelidir.
 • Hasta olan kişiler mutlaka evde istirahat etmelidir
 • Öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı şikayeti olan kişiler mutlaka bir hekime danışmalı ve seyahat geçmişi bilgilerini paylaşmalıdır.

 

Koronovirüsün bulaşma sıklığı nedir? 

Koronovirüsü, birkaç farklı virüsün birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Kolay yolla bulaşan bir hastalık değildir. Hastalığın bulaşması için birkaç virüse aynı anda maruz kalmak gerekmektedir.

Corona Virüsü nasıl önlenebilir? 

Virüs alındıktan sonra hücre içine girmektedir. Kişi sağlıklı ise, beslenme ve uykusuna dikkat ediyor ise bu hastalığı vücut hafif geçirip atlatabilir. Seyahatten dönen kişiler ise mümkünse evden dışarı çıkmamaya gayret göstermeli, tuvaletlerini ayırmalı veya düzenli olarak dezenfekte etmelidir. Ayrıca, bu mevsimlerde düzenli olarak pencereyi açarak evleri havalandırmak gerekmektedir.

 

Corona virüsünde risk altında olan bireyler kimler? 

Çinden gelen verilere göre;

 • 0-9 yaş çocuklar için risk bulunmuyor
 • İleriki yaşlarda ölüm oranı artmaktadır
 • 40 yaşın altı için koronavirüsünden ölüm oranı gripten daha düşüktür
 • 50 yaş üstü ve ek hastalığı olan (kalp-damar, şeker, akciğer, kanser hastalığı) olan kişilerin yakalanma riski daha yüksektir

 

Güncel verilere göre hastalığa yakalanan kişi sayısı 98 bin, bu virüsten dolayı hayatını kaybeden kişi sayısı ise 3 bin 300. 50 bin’in üzerinde hastalığa maruz kalan kişilerin %80’i ise hafif geçirmektedir.

 

Evcil hayvanlarda Corona virüsü vakası olabilir mi? 

Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Koronavirüsla (2019-nCoV) enfekte olması beklenmemektedir. Ancak evcil hayvanlarla temas sonrası her zaman için ellerin su ve sabunla yıkanması gereklidir. Böylece hayvanlardan bulaşabilecek diğer enfeksiyonlara karşı korunma sağlanacaktır.

 

BURNU TUZLU SU İLE YIKAMAK YENİ KORONAVİRÜS ENFEKSİYONUNU ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR MU? 

Hayır. Burnu tuzlu su ile yıkamanın insanları Yeni Koronavirüsenfeksiyonuna karşı koruduğuna dair bir kanıt yoktur.

 

İlginizi çekebilir ;

https://www.sorhocam.com/konu.asp?sid=1481&endemi--epidemi-ve-pandemi-nedir.html

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Maltavti

6.05.2020 14:04:52

Corona korum orana burana muhahaha

Haberci

12.03.2020 23:18:11

Son dakika korona virüsü nedeniyle Türkiye'de eğitime 1 hafta ara verildi. Okullar, kreşler ve üniversitelerde eğitime ara verildi.

Emel

11.03.2020 15:29:56

Bilgilendirdiginiz için çok teşekkürler. Bu siteyi seviyorum.

Güvenlik Kodu : 76231

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Corona Virüsü Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar

Corona Virüsü Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ Solunum ya da temas yöntemiyle enfekte olan Corona virüsü, gösterdiği belirtiler ile 2 hafta içerisinde anlaşılabilmektedir. Topluluk içerisinde ağzını kapatmadan hapşıran kişilerin bulunduğu ortama kolayca yayabileceği virüs, eller aracılığıyla da kolayca aktarılabilmektedir. Corona virüsünde henüz bilinen ve görül...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

"Her Çağda, Şartlar Ne Kadar Ağır Ve Umutsuz Olursa Olsun, İnananlar İçin Muhakkak Bir Nuh'un Gemisi Vardır."

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya