• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Kasım 2023 Çarşamba

ALİETTE        
Ürün Grubu FUNGİSİT (Mantar İlacı)      
Etkili Madde % 80 Fosetyl-Al      
Formülasyon WG (Suda Dağılabilir Granül)      
Ambalaj Çeşitleri 200 g, 1 kg      
         
         
Özellikler:      
Çift yönlü sistemiktir. Bitki özsuyunda yapraktan köke, kökten yaprağa taşınır.      
Aliette daha çok yapraktan uygulanır.      
5-6 saat içinde bitki bünyesine alınarak, bir yandan yukarıya doğru, ilaçlamadan sonra oluşan yeni sürgün ve yapraklara, diğer yandan aşağıya doğru, en ince köklere kadar taşınır.      
Hastalık etmenleri üzerinde doğrudan ve dolaylı etkilere sahiptir.      
Etmenin sporlarının çimlenmesini önlemek suretiyle gösterdiği koruyucu etki yanında, misel gelişimini engelleyerek gösterdiği tedavi edici özellikleri, Aliette'nin hastalık üzerindeki doğrudan etkisini oluşturur.      
Bitki patojenlerinin gelişmelerini engelleyen fitoaleksinler ve diğer toksik metabolitlerin artışına neden olarak, bitkiye dayanıklı çeşit özelliği kazandırmak suretiyle, hastalık üzerindeki dolaylı etkisini gösterir.      
Tavsiye edilen hastalık etmenlerine karşı bitkiyi uzun süre korur.      
Bu özellikleri sayesinde, hastalık etmenlerinin Aliette'e direnç kazanma riski çok düşüktür.      
WG formülasyonu sayesinde tozuması en aza indirilmiş, ilave güvenlik ve kullanım kolaylığı sağlamıştır.      
Arılara zehirli değildir.      
 
RUHSATLI OLDUĞU BİTKİ VE HASTALIKLAR:
 
Bitki Adı Hastalık Adı Uygulama Dozu Son İlaçlama İle Hasat Arasındaki Süre (Gün)
Hıyar Yalancı mildiyö 200 g/100 l su 3
(Pseudoperonospora cubensis)
Kavun Yalancı mildiyö 200 g/100 l su 3
(Pseudoperonospora cubensis)
Turungiller (limon, portakal, Zamk hastalığı, Kahverengi çürüklük 200 g/100 l su 15
greyfurt) (Phytophthora citrophthora)
  Meyvede hasat sonrası Kahverengi çürüklük 300 g/100 l su 15
  (P. citrophthora)
  (Meyveler ilaçlı suya 3 dakika süre ile daldırılır.)
Armut Ateş yanıklığı (Erwinia amylovora) 400 g/100 l su 15
Soğan Mildiyö (Peronospora destructor) 150 g/100 l su 7
Domates Mildiyö (Phytophthora infestans) 250 g/100 l su 7
 
Bitkiler İle İlgili Tavsiyeler
 
Sebze Mildiyö Hastalıklarına Karşı Güvence
Domates, hıyar, kavun ve soğan gibi sebzelerde büyük zarara neden olan mildiyö etmenlerine karşı, ürünü başarı ile korur. Bitkilerde ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile birlikte Aliette uygulamalarına başlanır, hastalık için uygun koşulların seyretmesi durumunda, 7-14 gün ara ile ilaçlamalar tekrarlanır.
 
Turunçgillerde Kahverengi Çürüklük (Zamk Hastalığı) ve Kurumaların Çaresi
Ağaçların gövde ve dallarında zamk akışları ile oluşan yaralar, sararan ve dökülen yapraklardan geriye kalan kurumuş dallar, ağaç üstünde başlayan ve depoda devam eden meyve üzerinde oluşan kahverengi lekeler ve çürümeler bu hastalığın gözle görülebilen belirtileridir. Söz konusu etmen aynı zamanda toprak altında da kökleri hastalandırarak ağacın beslenmesini engeller, verim ve kaliteyi düşürür ve sonuçta ağacı ölüme götürür.
 
Hastalığa karşı ağacın kök, gövde, dal ve meyvelerinin tümden korunmasına gereksinim vardır. Aliette iki yönlü taşınabilmesi özelliği sayesinde, bitkinin her organına taşınarak tam bir koruma sağlar.
 
Hızlı sürgün gelişmesinin olduğu Nisan, Haziran ve Eylül aylarında uygulama yapılmalıdır. Ağır bılaşık bahçelerde iki yıl her üç dönemde de birer ilaçlama yapılmalıdır. Sonraki yıllarda Nisan ve Eylül aylarında yapılacak olan iki ilaçlama yeterlidir.
 
Bu arada, gövdelerde oluşan geniş yaralara, temizlendikten sonra, 1 litre su ve 500 gr. Aliette ile hazırlanan bulamaçtan bir fırça yardımıyla badanalama yapılırsa daha hızlı bir iyileşme sağlanır. Yara çevresindeki canlı kabuğun yeşilimsi bir renk alarak geliştiği ve giderek yarayı kapattığı görülür.
 
İlacın Hazırlanması ve Kullanımı
İlaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Tavsiye edilen gerekli miktardaki ilaç ayrı bir kapta bir miktar su ile karışım haline getirilir. Bu karışım ilaçlama aletinin yarım doldurulmuş deposuna konur. Sonra karıştırılarak depo su ile tamamen doldurulur. Her türlü ilaçlama aleti ile kolaylıkla püskürtülür. Aliette bitki özsuyunda yapraktan köke, kökten yaprağa taşınabilen iki yönlü sistemik fungisittir. O nedenle uygulamadan 5-6 saat sonra şiddetli yağış olsa bile ilaçlamanın tekrarı gerekmez. Ancak ilacın kısa sürede ve düzgün olarak bitki özsuyuna geçebilmesi için iyi bir ıslatma sağlanmalıdır.
 
Karışabilirlik Durumu
Aliette yaprak gübreleri, bakırlı ilaçlar ve dicofol ile karışmaz. Yağ veya yağlı ilaçlar Aliette'nin yaprağa geçişini önlediğinden, daha sonra kullanılmalıdır.
 
Antidotu ve Tedavisi
Özel bir antidotu yoktur, belirtilere göre tedavi uygulanmalıdır.
x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Sorhocam

22.04.2023 21:23:53

Badem dal kanseri hastalığına yakalanmış olabilir. Yeşil akşam döneminde atılan Bakır uygulaması yapınız.

İbrahim Aktan

22.04.2023 13:20:10

Badem ağacının dallarının uçlarından sürgünlerde kurumalar başladı

Sorhocam

20.07.2022 23:18:04

Olur farketmez 

Patatescı

20.07.2022 21:22:05

Alıette satışı durdurulmuş hocam bulamadık Nıgde nevsehır bölgesinde bunun muaıdılı bı ılac onerebılır mısınız velıette kullansak nasıl olur

Admin

8.10.2020 22:18:56

https://www.tarim.bayer.com.tr/tr/products/products-a-z/aliette-wg-800.php bu adresten kullanacağınız kültür bitkisine göre dozunu hesaplayınız

Bora

26.09.2019 19:24:30

Aliette fungusit bir litreye bir cay kasigi mi atilir.

(84759 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Aliette

Aliette

ALİETTE Ürün Grubu FUNGİSİT (Mantar İlacı) Etkili Madde % 80 Fosetyl-Al Formülasyon WG (Suda Dağılabilir Granül) Ambalaj Çeşitleri 200 g, 1 kg ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya