• notifications1
  • menü

Bugün : 30 Mayıs 2023 Salı

Tırmık Ne İşe Yarar?

Anız bozmak ve tohum yatağını hazırlamak için toprak üzerindeki bulunan organik maddeleri kıyıp parçalamakta kullanılan tırmık, yağışın bol olduğu mevsimlerde hızla büyüyen yeşil otları temizler. Tarım işiyle uğraşan çiftçiler için oldukça önemli bir alettir. Tırmık ne işe yarar denildiğinde aslında en çok yapılan açıklama tırmıkta bulunan diskin toprağın kesilmesi, parçalanması ve devrilmesi amacıyla kullanılan dönerek çalışan daire biçimindeki tarımda kullanılan makine elemanı olduğu yapılıyor.

 

Tırmık Çeşitleri Nelerdir?

Toprak sürülmeden önce tırmık yardımıyla işlendiğinde toprak şeritlerinin hava boşlukları daha iyi oturur. Tırmık çeşitleri 2 çeşit olarak yer almaktadır. Birinci dişli tırmık diğeri ise döner tırmık olarak yer alıyor. Dişli tırmık, toprak yüzeyinin yırtılıp kırılmasında, istenilen derinlikte karıştırma ve parçalama işleminde kullanılıyor. Genellikle tohum yatağının hazırlanmasında, çayır topraklarının çizilip karıştırılmasında ve kaymak tabakası kırılmasında kullanılıyor. Döner tırmık ise yaklaşık olarak 3 ile 5 cm derinlikte kesekleri parçalayarak tohum yatağının sıkıştırılmasında kullanılıyor.

 

Diskli Tırmık Nedir?

Diskli tırmık nedir sorusu bilmeyenler için oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Pulluğun işini tamamlamak, anız bozmak, kesekleri kırmak, hasattan sonra bitki atıklarıyla yabancı otları keserek parçalamak ve toprağın üstünü ufalamak amacıyla kullanılan tarım aletidir. Oldukça önemli bir alettir. Toprağın daha pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayan bir alettir. Çoğunlukla bahar aylarında kullanılmaya ihtiyaç duyulur. Diskli tırmıklar en yaygın kullanılan tarım aletleridir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 03092

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Tırmık Nedir Çeşitleri Nelerdir Ne İşe Yarar?

Tırmık Nedir Çeşitleri Nelerdir Ne İşe Yarar?

Tırmık Ne İşe Yarar? Anız bozmak ve tohum yatağını hazırlamak için toprak üzerindeki bulunan organik maddeleri kıyıp parçalamakta kullanılan tırmık, yağışın bol olduğu mevsimlerde hızla büyüyen yeşil otları temizler. Tarım işiyle uğraşan çiftçiler için oldukça önemli bir alettir. Tırmık ne işe yarar denildiğinde aslında en çok yapılan açıklama ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Peygamber Yiyeceği Hurma Ağacının Bir Özelliği De, Ekildiği Yerde Dişisi Ve Çocukları Olmadan Meyve Vermemesidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya