• notifications1
  • menü

Bugün : 6 Şubat 2023 Pazartesi

Laktasyon Nedir?

Süt ineklerinin;  Yavru verimi, Süt verimi (laktasyon ) olmak üzere iki önemli fonksüyonu bulunmaktadır. Bir hayvanın öncelikli verim yavru verimidir.Çünkü doğum yapmayan hayvanda laktasyon döneminden bahsedilemez.Yinede bu iki fonksiyon bir biri ile içiçedir.Zira bu yeteneklerden birini kaybetmiş olan hayvan işletme için ekonomik ömrünü tamamlamıştır ve sürüden çıkartılır.İneklerde süt salgısının başladığı andan hayvanın kuruya çıkarıldığı zamana kadar geçen süre laktasyon dönemi olarak tanımlanır.Yaklaşık 305 gün olan bu süre içerisinde optimal bakım ve besleme koşullarında her sağmal inekten aşağıdaki şekilde gösterilen laktasyon eğrisi elde edilir.

 

Yılda 1 Buzağı Ve Maksimum Süt İçin:

Servis periyodu:85 Gün ( Doğum-gebe kalma arasındaki süre )Kuru Dönem:60 GünSağım:305 GünGebelik Süresi:280 Gün olmalıdır. İki doğum arasındaki süre 400 günden fazla olmamalıdır.İnek 21 günde bir kızgınlık gösterir.İdeal olan 85.gün ilk tohumlamada gebe kalmasıdır. Eğer 85.gün gebe kalmaz ise 106.gün yine kalmaz ise 127.gün son kez tohumlanır ve sürüden çıkartılır.yerine yeni hayvan sokularak sürü sayısı sabitlenir. Bu şekilde her 42 günlük gecikme 8 senede 1 yavru demektir.Ve bu olumsuzluk sürekli ve her hayvanda yaşanacak bir problem olarak karşımıza çıkmayacak olmasına rağmen hesaplamalarda bu risk gelirlerden düşülür.

 

Laktasyon ortalaması;

İneklerde süt verimi yaşın ilerlemesi ile giderek yükselir. Bu artış erginlik çağı olarak kabul edilen 5-8 yaşına kadar devam eder. Bu yaştan sonra süt verimi yavaş yavaş düşmeye başlar. Ergin ineklerin 2 yaşlı düvelere göre % 25 oranında daha fazla süt verdiği ortaya konulmuştur. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi ineğin en çok süt verdiği dönem süresi 60 gün dür. Hayvan laktosyon süresi olan 305 gün boyunca sabit litrede süt vermez.Süt verimi aşağıdaki gibi değişiklik gösterir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 70324

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Laktasyon Nedir?

Laktasyon Nedir?

Laktasyon Nedir? Süt ineklerinin; Yavru verimi, Süt verimi (laktasyon ) olmak üzere iki önemli fonksüyonu bulunmaktadır. Bir hayvanın öncelikli verim yavru verimidir.Çünkü doğum yapmayan hayvanda laktasyon döneminden bahsedilemez.Yinede bu iki fonksiyon bir biri ile içiçedir.Zira bu yeteneklerden birini kaybetmiş olan hayvan işletme için ekono...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

En Temiz Meyve Kirazdır. Dalından koparıldıktan sonra yıkanmadan yenilebilir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya