• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Mürver otu

Sambucus ebulus

 

Mürver (Sambucus sp.), Dipsacales takımı,Caprifoliaceae familyasının bir üyesidir. Mürver (Sambucus sp.), hanımeligiller (Caprifoliaceae ) ailesindendir. Ülkemizde mürver,   kara mürver,   melesir,   mındar ağ,   mindiraç,   patlak,   patlangaç,   patlangıç,   patlangoz,   telligelin, sultanotu, yivdim, şahmelekotu, patlankuç,   patlavuç,   patlayak,   şişni,   yalangoz,   yalankoz isimleriyle de bilinir.

Mürver Otu

Latince adı olan Sambucus, Yunanca flüt anlamındaki “sambuke” kelimesinden gelmektedir. Etnobotanik derleme çalışmalarımızda mürver bitkisinin gövdesinin içinin boş olması sebebiyle üflemeli çalgı olarak kullanıldığını kaydetmiştik.Dünyada 12 cins ve 12 cinse ait 40 türle temsil edilmektedir. Avrupa ve Kuzey Amerika’da  yaygın olarak ve ayrıca Asya, Avrupa, Kuzey Afrika ve Hindistan’ın Batısı’nda da bu türlerin yetiştiği bildirilmiştir. Güney yarımkürede çoğunlukla Avustralya ve Güney Amerika ülkelerinde yetişir.

 

Sambucus türleri otsu bitkiler olup öz kısmı geniş ağaç ve çalı grubudur. Yaprakları imperipennat, karşılıklı foliollerin kenarı serrat dişli, stipula var veya yoktur. Çiçek çok sayıda, küçük beyaz çiçekler taşıyan umbella ve panikula durumlarında, genellikle 5’li parçalar halinde; kaliks kısa boru görünüşünde, 5 sepalden meydana gelmiş; korolla düzenli, tabak gibi yayılmış, tek bir eksen etrafında yerleşmiş,  5 loplu; stamenler 5, petallerle alternan dizilmiş, stigma 3-5 lokuluslu, her gözde bir tohum bulunur ve meyve drupadır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 75833

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Mürver Otu Nedir?

Mürver Otu Nedir?

Mürver otu Sambucus ebulus Mürver (Sambucus sp.), Dipsacales takımı,Caprifoliaceae familyasının bir üyesidir. Mürver (Sambucus sp.), hanımeligiller (Caprifoliaceae ) ailesindendir. Ülkemizde mürver, kara mürver, melesir, mındar ağ, mindiraç, patlak, patlangaç, patlangıç, patlangoz, telligelin, sultanotu, yivdim, şahmelekot...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

"Her Çağda, Şartlar Ne Kadar Ağır Ve Umutsuz Olursa Olsun, İnananlar İçin Muhakkak Bir Nuh'un Gemisi Vardır."

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya