• notifications1
  • menü

Bugün : 9 Aralık 2022 Cuma

Süpürge otu

Polygonum bellardii

 

Süpürgeotu (Calluna vulgaris), fundagiller (Ericaceae) familyasında, yaz kış yeşil kalabilen alçak boylu çalı. Avrupa'nın batı kesimleri ile Asya, Kuzey Amerika ve Grönland'da yaygındır. Özellikle Avrupa'nın kuzey ve batısındaki verimsiz alanların egemen bitki türüdür. Türkiye'de de Trakya ve Kuzey Anadolu'daki dağlık alanlarda yetişir.

Süpürge Otu

Fundalara çok benzeyen bu tür, taçyaprakları örten iri çanakyapraklarıyla ayırt edilir; çünkü funda türlerinde taçyapraklar çanakyapraklardan daha büyüktür.[1] Gölgelik yerlerde 1 m'ye kadar boylanabilen süpürgeotu kurak yamaçlarda yerden en çok 20-30 cm yükseğe kadar uzar. Mor renkli gövdeleri sık yapraklarla donanmıştır. Dallara karşılıklı dizilen küçük yapraklarının dip bölümlerinde "kulakçık" denen iki çıkıntı bulunur. Sonbaharda pembe renkli, çansı çiçekler açar. Süpürgeotu çeşitli amaçlar için kullanılan ekonomik bir bitkidir.

Süpürge Otu

Örneğin gövde ve dallarından süpürge ve fırça, ince uzun, esnek sürgünlerinden ise sepet yapılır. Yerel olarak bazen kulübe yapımında, özellikle de çatıların kaplanmasında kullanılır. Çiçekli ve yapraklı taze dallardan halk arasında idrar söktürücü, dezenfektan ve ishal kesici olarak yararlanılır. Ayrıca, taze sürgünleri ve tohumları başta kuşlar olmak üzere orman hayvanları için iyi bir besin kaynağı oluşturur.

Konu Etiketleri

polygonum bellardii nedir?
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 68053

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Uzun Süpürge Otu Nedir?

Uzun Süpürge Otu Nedir?

Uzun süpürge otu Descurania sophia Descurania sophi (Uzun süpürge otu) Yem bitkisi olarak kullanılan çok yıllık, yarı-herdem yeşil, uzun ömürlü ve yarı-çalımsı bir bitkidir. 30-90 cm boylanır ve 10-15 yıl yaşar. 4-5 m uzayabilen bir kazık kök ve bundan çıkan yoğun bir yan kök sistemine sahiptir. Gövdeler tabanda hafif odunsudur. Anavatanı ...

Süpürge Otu Nedir?

Süpürge Otu Nedir?

Süpürge otu Polygonum bellardii Süpürgeotu (Calluna vulgaris), fundagiller (Ericaceae) familyasında, yaz kış yeşil kalabilen alçak boylu çalı. Avrupa nın batı kesimleri ile Asya, Kuzey Amerika ve Grönland da yaygındır. Özellikle Avrupa nın kuzey ve batısındaki verimsiz alanların egemen bitki türüdür. Türkiye de de Trakya ve Kuzey Anadolu da...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İnsanın mutluluğunun temeli hak ve adalet konusunda toplanır. Bir insana yapılan haksızlık bütün toplumu yaralar. Hak ve adalet hissi bireylerden başlamalıdır. Ve insan, bireyin mutluluğunun kendi mutluluğu için şart olduğuna inanmalıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya