• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Tarla Fareleri kültür bitkilerinin genel zararlıları olarak kabul edilen kemirgenler arasında, tarla farelerinin önemli bir yeri vardır. Tarla farelerinin kültür bitkilerine yaptığı zararları önleyebilmek ve etkili bir tarımsal mücadele yapabilmek için; yaşayışlarını, davranışlarını ve zarar şekillerini bilmek gerekir. Zararlı, yurdumuzun bütün bölgelerinde bulunur. Vücutları hantal görünümlü olup, başları gövdeye göre iri, vücut uzunluğu 9 ila 18 cm. arasındadır.

Tarla fareleri toprak altında açtıkları yuvalarda aile düzeni içinde yaşarlar. Yuvalar galerilerle birbirilerine bağlıdır. Ergin ve yavru yuvaları ile besin depoladıkları yuvalar ayrı ayrıdır. Her sistemin, toprak yüzüne açılan 5-6 adet deliği bulunur. Bu delikler genellikle 1-2 metre aralıklıdır. Bazen 1 m2’de 5-6 adet delik yanyana olacak şekilde bulunabilir. Fareler, yağış ve toprak işlemeleri gibi nedenlerle tahrip edilen yuvalarını kısa sürede tamir ederler veya yeni sistemler oluştururlar. Dış etkenlerle yada besin maddelerinin yetersizliği nedeniyle terk edilen sistemlerdeki galeri ağızlarına: işlek olmayan delik; çalışan sistemlerdeki galeri ağızlarına ise işlek denir.

Tarla farelerinin üreme güçleri çok yüksektir. Yavrular iki ay içerisinde cinsel olgunluğa ulaşır ve doğum yapabilirler. Tarla fareleri 6 ila 10 arasında yavru doğurabildikleri gibi, yılda 5-6 doğum da yapabilirler. Tarla farelerinin çoğalmasını tilki, baykuş, yılan, sansar,kokarca gibi hayvanlarla, açlık ve olumsuz iklim koşulları gibi etkenler önler.

 

Tarla fareleri; buğday, arpa, çavdar, yulaf, pirinç, mısır, baklagiller, endüstri ve yağlı tohumlar gibi tarla bitkilerine, meyve sebze bahçelerine, çayır-mera alanlarından genç ormanlara kadar her türlü bitki için zararlıdırlar. Ürünleri ve besinleri kesmek, kemirmek, yemek ve yedikleri miktarın en az 10 katı kadar kısmını da kirletmek suretiyle zarar verirler. Yoğunluklarına bağlı olarak bu zararlıları %100’e kadar çıkabilir. Nitekim bazı yıllar yaşanan tarla faresi salgınları nedeniyle, üreticilerin çoğu hasat yapamadan tarlalarını sürmek zorunda kalmışlardır.

 

Ergin bir tarla faresinin günde ortalama 25 gr. yeşil, 15 gr. kuru yem yiyebildiği dikkate alınırsa, ekonomik yönden ne derece önemli kayıplara yol açabildikleri ortaya çıkar. Bu zararın ortadan kaldırılması için tarla faresine karşı geniş çaplı mücadele yapılması şarttır. Tarla faresinin çoğalması doğal düşmanlarla ve diğer önlemlerle azaltılabilmesine karşın kimyasal mücadelede çok önemlidir.Tarla faresine karşı kimyasal mücadelede zehirli yem kullanılır.

 

Zehirli yemler Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı, İl ve İlçe tarım Müdürlükleri tarafından hazırlanmakta ve Döner Sermayelerce satışı yapılmaktadır. Hazırlanan zehirli yemden her işlek deliğe 5-6 tane buğday bırakılır. Ancak zehirli buğdayların el değmeden, flinta, karton veya bir daha kullanılmayacak tahta kaşıklar yardımıyla bırakılması gerekir. Delik kenarlarına bırakılacak buğdayları, farelerden önce kuşların ve diğer hayvanların yiyerek zehirlenmeleri tehlikesi vardır. Bu konuda gerekli önlem alınmalı ve dikkatli olunmalıdır.

 

Tarla faresi mücadelesinde başarıya ulaşabilmek için mutlaka “toplu ve tarama mücadele” tabir edilen yöntem uygulanır. Bu nedenle ilaçlama yapılacak alanlarda tarla ayrımı yapılmaksızın tüm üreticilerin mücadeleye katılması sağlanmalıdır. İlaçlamalarda  3-4 ay sürdürülen toplu mücadeleler sonrasında başarılı sonuçlar alınmaktadır. Mücadele sırasında, etkili tarlalarda ve anız alanlarında ilaçlanmayan bölüm bırakılmamalıdır. Ferdi mücadele ancak küçük ve kapalı alanlarda başarılı olur. Değerli üreticilerimiz günümüzde giderek önem kazanan, doğal dengenin korunması için tarla faresi mücadelesinden hemen sonra yani ertesi gün ölü farelerin toplanması ve toprağa derince gömülmesi gerekir.

 

Tarla faresi mücadelesi yılın her ayında yapılabilir. Ancak en etkili olanı, kışa girmeden önce sonbaharda veya kıştan çıktıkları ve en zayıf oldukları ilkbaharın erken devrelerinde yapılan mücadeledir. Yeşil aksam tarlayı kapladıktan sonra mücadele güçleşir ve başarı şansı azalır. Tarla faresiyle etkili mücadelenin üreticilerin ve ülke ekonomisinin kalkınmasındaki payı büyüktür.

 

Değerli çiftçilerimiz, köyünüzde topluca yapacağınız mücadele, ürünlerinizi uzun yıllar tarla faresi zararına karşı koruyacaktır.Zehirli yem ve tarla faresi mücadelesi için en yakın Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurunuz.Tarla faresinin yoğun olduğu köylerde mücadelenin ancak toplu olarak yapılması halinde başarılı olunacağı, bu nedenle muhtarlar vasıtasıyla Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaatların yapılması gerekmektedir.

 

 En uygun ve etkili mücadele zamanı tarla farelerinin kıştan çıktıkları İlkbahar dönemidir. Ancak fare yoğunluğu fazla ise Sonbahar döneminde de mücadele yapılabilir. 

 

Uygulamada aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir; 

  1. Tarlalardaki delikler bir gün önceden kapatılmalıdır,
  2.  Ertesi gün açılan işlek deliklere el değmeden kaşık veya kamışla her deliğe 5 adet zehirli buğday konulmalıdır.
  3. Ölü fareler toplanıp derin bir çukura gömülmelidir.
  4. Zehirli yeme hiçbir surette el değdirilmemelidir.
  5. Ancak toplu mücadele ile başarı sağlanabilir. 

 

Meskun mahallerde ve evlerde problem olan fareler Müdürlüğümüz konularına dahil değildir. Zehirli Buğdayın meskun mahallerde ve evlerde kullanılması insan ve hayvan sağlığı açısından tehlikelidir. Hazırlanan zehirli buğday sadece tarla faresi mücadelesi için tavsiye edilmektedir.

 

MÜCADELESİ

Kültürel Önlemler: Derin toprak işlemesi, münavebe, tarla temizliği, sistemleri su ile doldurma, kapan kullanma gibi önlemlerle zararları bir dereceye kadar azaltılabilir.

 

Kimyasal Mücadele: İklim uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir. En uygun ve etkili olanı kıştan çıktıkları ve en zayıf oldukları ilkbahar ile kışa girişte sonbahardır.

 

Kullanılacak İlaçlar ve Dozları

Etkili madde adı ve miktarı

formülasyon

Dozu(preparat)

Brodifacoum %0.005

Çinko fosfür %80-95 deliğe

Flocoumafen %0.005

PELLET

TOZ

PELLET

5 pt/deliğe

2kg/100 kg buğdaya/ 5 ad. Yem/işlek

Her deliğe 5 pellet

Konu İle İlgili Etiketler

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Arife

30.06.2017 17:46:57

Arife Hacıoğlu En uygun yöntem kapan.

Lütfullah Öztürk

30.06.2017 17:46:29

Tarlada bulunan delikleri önce kapat sonra açılan delikleri tespit et,tespit ettikten sonra deliklere çinko fosfür içeren etkili maddeleri bırak kardeşim inşallah etkili olur

Enes

30.06.2017 17:45:59

Arkadaşlar Tarla Fareleriyle Nasıl Mücadele edebiliriz Şeker Pancarını hepsini yedi mahvetti Her türlü yolu denedim Nasıl Başedebilirim Yardımcı olursanız sevinirim

(48056 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Tarla Fareleriyle Mücadele Yöntemleri

Tarla Fareleriyle Mücadele Yöntemleri

Tarla Fareleri kültür bitkilerinin genel zararlıları olarak kabul edilen kemirgenler arasında, tarla farelerinin önemli bir yeri vardır. Tarla farelerinin kültür bitkilerine yaptığı zararları önleyebilmek ve etkili bir tarımsal mücadele yapabilmek için; yaşayışlarını, davranışlarını ve zarar şekillerini bilmek gerekir. Zararlı, yurdumuzun bütün ...

Tarla Bitkileri Zararlıları Ders Sunumları

Tarla Bitkileri Zararlıları Ders Sunumları

Tarla Bitkileri Zararlıları Ders Sunumları Download etmek için konunun üzerine gelin ve mausenin sağ tuşuna basın ve hedefi farklı kaydet deyin. Tarımsal savaş yöntemleri 1. Hafta 2. Hafta 3. Hafta 4. Hafta 5. Hafta 6. Hafta 7. Hafta Uyg.-1 Uyg-2 Depolanmış Ürün Zararlıları 1.Hafta 2.Hafta 3.Hafta-1 3.Hafta-...

Tarla Faresi İle Nasıl Mücadele Edilir?

Tarla Faresi İle Nasıl Mücadele Edilir?

TARLA FARESİ MÜCADELESİ Tanımı ve Yaşayışı: Tarla faresi genellikle tıknaz vücutlu, başı oldukça büyükçe, burnu basık ve kulakları kısadır. Kuyruk vücuda oranla kısa olup vücut uzunluğunun beşte biri kadardır. . Deniz seviyesinden 2500 metre yüksekliğe kadar bitki olan hemen her yere dağılmışlardır. Tarla fareleri 4-12 giriş deliği bulunan...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi