• notifications1
  • menü

Bugün : 4 Ekim 2022 Salı

Gri lekeli amarant

Amaranthus lividus

 

Horozibiği bitkisiyle bir çok ortak noktası olan bitki, özellikle protein kaynağı olarak tüketilir. Zamanında Aztekler tarafından bol miktarda tüketilen amarant, bir çok yerde ot olarak bilinir. Ancak kendisi bitki, yaprakları sebze, tohumları ise tahıl olarak nitelendirilebilir. Çiçekleri ile boya maddesi bile imal edilebiliyor.

Amarant Nedir?

Amarant, bakımı oldukça kolay ve çabuk üreyen,  ayrıca çabuk hastalanmayan bir bitki türüdür.  Hem yaprakları hem de siyah benekli küçük sarı tohumları yenebildiği gibi, kurutulan tohumları öğütülerek ekmek yapımında da kullanılabilir.

 

Tohumlarını bir tencere ya da tavada ısıtırsanız mısır gibi patladığını ve sıçradığını göreceksiniz. Aynı zamanda bu esnada etrafa barbekü yapıyormuşçasına bir aroma da yayacaktır. Kilo vermek isteyen kişiler için de rahatlıkla kullanılabilir. Amarant bitkisi ve yararlarının anlatıldığı video ile başbaşa bırakıyorum sizleri. Bu bitki ya da tohumu kullananların yorumlarını aşağıdaki yorum formunu doldurarak göndermelerini rica ediyoruz.

Konu Etiketleri

amaranthus lividus nedir?
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 70893

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Gri Lekeli Amarant Otu Nedir?

Gri Lekeli Amarant Otu Nedir?

Gri lekeli amarant Amaranthus lividus Horozibiği bitkisiyle bir çok ortak noktası olan bitki, özellikle protein kaynağı olarak tüketilir. Zamanında Aztekler tarafından bol miktarda tüketilen amarant, bir çok yerde ot olarak bilinir. Ancak kendisi bitki, yaprakları sebze, tohumları ise tahıl olarak nitelendirilebilir. Çiçekleri ile boya madd...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Ya başlamamalı, ya da bitirmeli..

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya