• notifications1
  • menü

Bugün : 9 Şubat 2023 Perşembe

Güneş sütleğeni

Euphorbis helioscopia

 

Sütü kabızlık giderici olarak kullanılır. Bitki özsuyu ağrı dindirici olarak bilinir, dalak hastalığının ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Sütleğen, diğer isimleri Sütlücen, Sütlüceotu, Euphorbia, Spurge, Euphorbe olan Sütleğengiller familyasından, süt gibi beyaz ve zehirli bir özsuyu taşıyan, bir veya çok yıllık, otsu veya odunsu bir bitkidir. Yurdumuzda 60 kadar çeşidi vardır. Sütleğen tohumu yağ açısından zengindir. Sütleğen özsuyu ise reçine ve nişasta içerir.

Sütleğen Faydaları:

  • * Sütleğen bitkisinin kuvvetli müshil etkisi vardır.
  • * Kabızlığı giderir.
  • * Bitkinin sütü siğillere iyi gelir.
  • * Sıtma ve sarılıkta da kulanılır.
  • * Sütleğenin sütü nasıra sürülürse faydalı olur.
  • * Kurutularak toz haline getirilen bitkinin yarısı kadar kına karıştırılarak yaralar üzerine bağlanırsa yarayı kısa zamanda tedavi eder.

 

Sütleğen Bitkisinin Zarraları: Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli olunmalıdır. Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.

 

Sütleğen Çiçeği Nasıl Kullanılır:Sütleğen bitkisinin özsuyu ve tohumlarından elde edilen yağ dahilen ve haricen kullanılır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 87497

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Güneş Sütleğeni Otu Nedir?

Güneş Sütleğeni Otu Nedir?

Güneş sütleğeni Euphorbis helioscopia Sütü kabızlık giderici olarak kullanılır. Bitki özsuyu ağrı dindirici olarak bilinir, dalak hastalığının ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Sütleğen, diğer isimleri Sütlücen, Sütlüceotu, Euphorbia, Spurge, Euphorbe olan Sütleğengiller familyasından, süt gibi beyaz ve zehirli bir özsuyu...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kim ilim arama yolunda olursa, cennet de onu arama yolunda olur.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya