• notifications1
  • menü

Bugün : 28 Ocak 2023 Cumartesi

Kaba tüylü fiğ

Vicia narbonensis

 

TÜYLÜ FİĞ (Vicia narbonensis) Kışa ve kurağa oldukça dayanıklı tek, bazen ikiyıllık bir fiğ türüdür. Esas olarak serin ve nemli bölgelerin bitkisidir. Kıraç ve kurak bölgelerde genellikle iyi verim alınamamaktadır. Tüylü fiğ, kumlu topraklarda iyi bir gelişme gösterir. Otu fazla kabalaşmaz. Lezzetli ve besleme değeri yüksektir. Kuru ot ve silo yemi üretmek veya otlatmak amacı ile yetiştirilebilir.

Bitkisel Özellikleri Derinlere kadar inebilen, fazla dallanmış bir kök sistemine sahiptir. Tüylü fiğin gövdesi oldukça incedir. Bitki boyu 100-120 cm ‘ye kadar ulaşabilir. Gövdenin ince ve zayıf olması nedeniyle bitki kolaylıkla yatar. Bu yüzden ot üretimi için tahıllarla birlikte yetiştirilmesi önerilir.

 

Yapraklar karşılıklı birleşiktir. Bir yaprakta 4-10 çift yaprakçık bulunur. Yaprak ekseni sülükle biter. Kulakçıklar, mızrak şeklinde kenarları hafif dişlidir. Bitkinin tüm bitkisel organları ince tüylerle kaplıdır. Ancak, bazı çeşitler tamamen tüysüz olabilir.

 

Çiçek topluluk şekli salkım olup çiçekler koltuklarda bulunur. Salkım ekseni oldukça uzundur. 10-30 çiçek bu eksenin bir tarafına çok kısa sapçıklarla bağlanmıştır. Taç yapraklar mor renklidir. Meyveler, 2-3 cm uzunluğunda düz fasulye şeklindedir. Olgunlaşma anında çatlayarak tohumlarını dökerler. Bir meyvede 2-8 tohum bulunur.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 01691

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kaba Tüylü Fiğ Otu Nedir?

Kaba Tüylü Fiğ Otu Nedir?

Kaba tüylü fiğ Vicia narbonensis TÜYLÜ FİĞ (Vicia narbonensis) Kışa ve kurağa oldukça dayanıklı tek, bazen ikiyıllık bir fiğ türüdür. Esas olarak serin ve nemli bölgelerin bitkisidir. Kıraç ve kurak bölgelerde genellikle iyi verim alınamamaktadır. Tüylü fiğ, kumlu topraklarda iyi bir gelişme gösterir. Otu fazla kabalaşmaz. Lezzetli ve besle...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Ihlamur Ağacının Odunu En Hafif Maddelerden Biri Olduğundan Model Uçaklar Gibi Hafif Olması İstenen Eşyaların Ihlamur Kerestesinden Yapıldığını Biliyor Muydunuz?

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya