• notifications1
  • menü

Bugün : 6 Şubat 2023 Pazartesi

Söğüt otu

Polygonum persicae

 

SÖĞÜT OTU (Polygonum lapathifolium)

Çobandeğnegiğiller familyasındandır. 30-100 cm boylarında dik ve dallı çok zaman kırmızı gövdeli uzunca tam yapraklı  bir yıllık  otsu bir bitkidir.Başaksı  çiçekleri  yeşilimsi  beyaz yada  pembe renklidir. Van  dolaylarında  taze yapraklı gövdeleri  sebze olarak  değerlendirilir.

Söğüt Otu

Esmer-parlak  siyah tohumları  2-3 mm boyutlarındadır. Bitkinin  mikrop öldürücü,idrar söktürücü,kan dindirici,ishal  giderici etkileri vardır. Dikkat oksalit asit içerdiği için böbrek taşı  olanlar karaciğer ve eklem  iltihabı hastaları  ölçülü  tüketilmelidir.

Konu Etiketleri

polygonum persicae nedir?
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 96548

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Söğüt Otu Nedir?

Söğüt Otu Nedir?

Söğüt otu Polygonum persicae SÖĞÜT OTU (Polygonum lapathifolium) Çobandeğnegiğiller familyasındandır. 30-100 cm boylarında dik ve dallı çok zaman kırmızı gövdeli uzunca tam yapraklı bir yıllık otsu bir bitkidir.Başaksı çiçekleri yeşilimsi beyaz yada pembe renklidir. Van dolaylarında taze yapraklı gövdeleri sebze olarak değerlendi...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kurtboğan En Zehirli Bitkilerden Biridir. Boğan otu ve kaplan otu olarak da tanınır. Genelde dağlık bölgelerde yetişir. Eski zamanlarda okların ucuna zehir olarak da kullanılmıştır. yaklaşık 2-6 saat arasında yetişkin bir insanı öldürür. 20 ml’lik zehir ölüm için yeterlidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya