• notifications1
  • menü

Bugün : 5 Aralık 2022 Pazartesi

İtalyan çimi

Loium multiflorum

 

İtalyan Çimi Lolium Multiflorum Bitki Özellikleri: Geniş yapraklı, çok lezzetli ve kolay sindirilebilen tek yıllık buğdaygil yem bitkisidir. Özellikle süt verimini arttırdığından dolayı süt otu olarak adlandırılmıştır.

İtalyan Çimi Ekonomik Ömrü: Tek yıllık bitki olmasına rağmen bazı iklim koşullarında iki yıllık bitki olabilmektedir. En iyi verimini ilk yıl vermektedir. Çok geniş yapraklıdır. Yeniden gelişmesi hızlıdır.

 

İtalyan Çimi Hasat Süresi: Ekildiği yıl hasat edilebilir. Yoğun hasat özelliğinin yanı sıra otlaklık olarak da uygundur.

 

İtalyan Çimi Ekim Zamanı ve Şekli: Lolium multiflorum Süt Otu ilkbahar ve sonbaharda her türlü toprağa ekimi yapılabilir. Önerilen tohum miktarı 6-7 kg/da. Aşırı soğuk ve yoğun kar düşen bölgelerimizde karlar eridikten sonra erkenci ilkbahar ekimi yapılır kış gelip, kar yağışı başlayana kadar mütemadiyen her 20 günde bir biçim alınır.

 

Ekim Sıra Aralığı: Serpme veya 10-17,5 cm sıra aralıklı olmalıdır.

 

Ekim Derinliği: 1,5-2 cm

 

Yaş Ot Ağırlığı Kg/Dekar: Bir yılda ortalama 8 ton alınabilmektedir.

 

Biçim Sayısı: Yılda 4-5 biçim yapılabilmektedir.

 

Protein Değeri: Ortalama %15

 

Diğer Özellikleri: Yemlik üretimi konusunda kışın özellikle en hızlı gelişen bir çeşit olup sindirilebilirliği yüksektir.

 

İtalyan Çimi Gübreleme: Ekimden önce tohum yatağına 15 kg/da 20-20-0 (NPK), ilk çıkıştan 15 gün sonra 20 kg/da Amonyum nitrat (%33) uygulanır. Her biçimden sonra 15-20 kg/da Amonyum nitrat (%33) ile gübreleme yapılmalıdır. Gübreleme biçimden hemen sonra, otların toplanmasını takiben yapılmalıdır. Kimyasal gübre uygulanan tarlalara 10 gün geçmeden hayvan bırakılmaz ve biçerek hayvana yedirilmez. Çünkü gübre erise bile bitkinin özsuyuna geçtiğinden 10 gün geçmeden bitki özsuyundaki gübreyi harcayamaz. 10 günlük süre sonunda otlatmada ve biçimde herhangi bir tehlike yoktur.

Konu Etiketleri

loium multiflorum nedir?
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 17161

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

İtalyan Çimi Otu Nedir?

İtalyan Çimi Otu Nedir?

İtalyan çimi Loium multiflorum İtalyan Çimi Lolium Multiflorum Bitki Özellikleri: Geniş yapraklı, çok lezzetli ve kolay sindirilebilen tek yıllık buğdaygil yem bitkisidir. Özellikle süt verimini arttırdığından dolayı süt otu olarak adlandırılmıştır. İtalyan Çimi Ekonomik Ömrü: Tek yıllık bitki olmasına rağmen bazı iklim koşullarında iki ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İlim aşağıdakileri yükseltir,cahillik yüksektekileri alçaltır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya