• notifications1
  • menü

Bugün : 7 Aralık 2022 Çarşamba

Pire otu

Erigeron canadensis

 

Drugları: Kanada şifaotu: Erigeronis herba Kanada şifaotunun kökleri ve sertleşmiş odunsu alt gövdesi hariç tamamı çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kulanılır. 

 

Botanik: Kanada şifaotunun boyu 40-100 arasında değişebilir, bu onun yetiştiği bölgeye göre gelişmesindendir. Alt gövdesi tek üst gövdesi oldukca sık çatallaşır. Yaprakları mızrak veya ince bi şerit şeklinde ucu sivri kenarları genelikle düz, nadiren hafif dişili, üzeri kısa tüylü koyu yeşil renkli alt yüzeyi grimsi yeşil renklidir. 

Pire Otu

Çiçekleri armut, çan veya rahime benzer şekilde üzeri yeşil pulpul şekilde çiçeğin etrafını örtmüştür. Çan şeklindeki çiçeklerin ağız kısmında oldukca çok beyazımsı veya mavimsi boru şeklinde ve dil şeklinde taç ve göbek yapraklarına sahiptir. Meyveleri 1 mm boyunda ucunda fırca gibi sık tüy demetleri bulunur. Bu tüylerle hemen her yere dağılır ve çoğalır.

 

Pire Otu Hasat zamanı: Hazirandan Eylüle kadar yerde 5-10 cm yukarıdan kesilerek demetler yapılır ve kurutulur. Şayet tentürü yapılacak ise taze olarak işlenir. 
 

Pire Otu Kulanılması

  1.  Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Kanada şifaotu yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. Örneğin iç kanamalara karşı Çobançantası-, veya Gökçek İksiri daha etkildir.
  2. Halkarasında: Hertürlü içkanama, dieti-, burun-, akciğer-, mide-bağırsak-, mesane ve böbrek-, basur kanaması vede bayanlarda görülen ağrılısancılı ve uzun süren adet hallerine karşı kulanılır. Bunkulanım alanının hariçinde kuzey Amarikada ishale karşıda kulanılır. 

Konu Etiketleri

erigeron canadensis nedir?
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 64250

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Conyza Canadensis (l.) Cronquist (Pire Otu, Şifa Otu) Otu

Conyza Canadensis (l.) Cronquist (Pire Otu, Şifa Otu) Otu

Conyza canadensis (L.) Cronquist (Pire otu, Şifa otu) (Geniş Yapraklılar) Familyası : Asteraceae (Compositae) Sinonimi : Erigeron canadense L., E. setiferum Post. ex Boiss. İngilizcesi : Horse-weed, Canadian fleabane Çevre İstekleri : Sıcağı, azotça az zengin, taşlı, kumlu-killi topraklan sever. Kurağa dayanıklıdır. Anavatanı Kuzey...

Pire Otu Nedir?

Pire Otu Nedir?

Pire otu Erigeron canadensis Drugları: Kanada şifaotu: Erigeronis herba Kanada şifaotunun kökleri ve sertleşmiş odunsu alt gövdesi hariç tamamı çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kulanılır. Botanik: Kanada şifaotunun boyu 40-100 arasında değişebilir, bu onun yetiştiği bölgeye göre gelişmesindendir. Alt gövdesi tek üst gövdesi oldukc...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kahverengi mercimek yüksek E vitaminine sahiptir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya