• notifications1
  • menü

Bugün : 2 Mart 2024 Cumartesi

Hümik asitler konusunda çok yanlış bilgiler kullanıcılar ve pazarlayıcılar tarafından söylentiler şeklinde yayılmaktadır.

1) Topraktaki organik maddelerin hepsi humustur. Bu düşünce yanlıştır. Dünyada 18 milyon organik madde vardır. Bu organik maddelerden bir grup olan polimerik polyhidroksi asitler, Hümik asitler şeker gibi belli bir molekülü vardır. Sadece polimer yapıdadır. Toprakta diğer binlerce organik madde toprağın fiziksel ve kimyasal yapısı açısından önemli olmasına karşın Hümik asitlerin görevini görmezler. Sadece humuslu topraklar verimli toprak olarak bilinmektedir.
 

2) Hümik asit hormondur. Hormonlar bitki veya diğer canlıların bünyesinde oluşan ve kendileri tarafından üretilen kimyasallardır. Üretilmiyorsa, dışardan verilerek bitkilerin normal gelişimi sağlanabilir. Örneğin gibberallik asit bir bitki hormonudur. Çekirdeksiz üzüm bu hormonu üretemez. Dolayısıyla çekirdeksiz üzüm tarımında gibberallik asit kullanımı hem kaliteyi hem de verim artışı sağlar. Hümik asitler bitki bünyesinde üretilmezler ve topraktan da bitki bünyesine geçmezler. Fonksiyonları tamamen toprakta olmaktadır. Bu nedenlerle Hümik asitler hormon değildirler. Toprakta bulunmuyorsa dışardan ilave edilerek topraktaki bitki besin maddelerinin kökler vasıtasıyla bünyeye geçmesini sağlar . bu nedenle sağlıklı bitki ve ürünlerin oluşumuna neden olurlar. Ayrıca topraklara ve bitkiye yararları için bakınız. (Hasad Dergisi sayı 204 sayfa 46 mayıs 2002)
 

3) Hayvan gübresinde % 5 oranında Hümik Asit varmıdır. ? yapılan analizler hayvan gübrelerinde Hümik asit olmadığını göstermektedir. Selüloz ve Lignin kaynaklı ot, saman vs. ile beslenen hayvanlarda bu besin maddeleri parçalanarak hidrokarbonatlara dönüştürülür. Bu aşamada Hümik asitler oluşmaktadır. Bu nedenle de hayvansal atıkta Hümik asitler bulunmaz ama hayvansal gübreler toprağın fiziksel özelliğini değiştirmesi ve az da olsa bitki besin maddeleri içermesi nedeniyle kullanımı yararlıdır.4) Torf Hümik asit kaynağımızdır.? Tatlı su bitkilerinin havasız ortamda, basınç altında ve bakteriler vasıtasıyla 50-60 bin yılda bozunması sonucu oluşan torf ta % 1 - 5 oranında Hümik asitler bulunmaktadır. Bitki atığı olduğu için diğer bitki besin maddeleri de bulunur. Bu nedenle tarımda kullanımı yararlıdır. Fiyat fayda analizi yapıldıktan sonra kullanılmalıdır.5) Hümik asit 2 yılda bozulur mu.? Ülkemizde Hümik asitlerin üretimi ve pazarlanması T.C. Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğünden tescil belgesi alınarak üretilmektedir. Hümik asitler gübre yardımcısı ve toprak ıslah edici olarak kabul edilmektedir. Hümik asitler 1,5 - 2,5 milyon yılda oluşan kimyasal maddelerdir ve bozunması gibi bir sorun bulunmamaktadır.
 

6) Her kömür Hümik Asit midir. ? kömür diye bilinen ve genellikle yakıt olarak kullanılan doğal madde, bitki atıklarının havasız ortamda bakteriler yardımıyla parçalanması ve basınç altında sürekli yapısal değişime uğraması sonucu oluşurlar. Bu oluşum 1 milyonla 300 milyon yıl sürmektedir. İlk bozunma ürünleri Hümik asit ce zengin olmasına karşın yaşlandıkça Hümik asit oranı hızla azalır ce taş kömüründe Hümik asit içermez. Hümik asitce zengin olanlar genç turbalardır. Peat (Leonardit) olarak isimlendirilir. Hümik asit üretiminde bunlar hammadde olarak kullanılır.
 

7) Bitkisel atıklar Hümik asit içerir mi .? bitkisel atıklar toprak için çok yararlıdır. Yeşil gübre olarak , gelişmiş ülke çiftçileri yıllardan beri kullanırlar. Toprağın organik madde miktarını arttırır. Açık havada bozunma sonucu asidik ürünler ortaya çıkar ve toprağın pH' sini düşürür. Ayrıca makro ve mikro besin elementleri içerdiğinden gübre kullanımına tasarruf sağlar. Bütün bu iyiliğin yanında bozunma ürünleri maalesef Hümik asit içermez. Daha önce belirtildiği gibi bitki atıklarının havasız ortamda bakteri yardımıyla bozunması ve daha sonra basınç altında bozunmanın devam etmesi sonucu, 1,5 - 3 milyon yılda oluşan doğal ürünlerdir. Binlerce yılda oluşan ormanlık alan topraklarında (funda) Hümik asitler bulunmaktadır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(70111 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Humik Asit Ve Bitki Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Humik Asit Ve Bitki Gelişimi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

HÜMİK ASİT Topraktaki organik maddelerin ana içeriği humustur. Hümik asit ise humusun en aktif maddesidir. Günümüzde artan kimyasal gübre kullanımı humusun hızla tükenmesine neden olmuştur. Oysaki humus gübrelerin alınımını kolaylaştıran bir maddedir. Bu sorunun çözümü için son yıllarda hümik madde (hümik asit ve fulvik asit) uygulamaları yapıl...

Humik Asitler Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

Humik Asitler Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

Hümik asitler konusunda çok yanlış bilgiler kullanıcılar ve pazarlayıcılar tarafından söylentiler şeklinde yayılmaktadır. 1) Topraktaki organik maddelerin hepsi humustur. Bu düşünce yanlıştır. Dünyada 18 milyon organik madde vardır. Bu organik maddelerden bir grup olan polimerik polyhidroksi asitler, Hümik asitler şeker gibi belli bir molekülü ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi