• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Mayıs 2024 Salı

NEMATOTLARIN ZARAR ŞEKİLLERİ

Nematotların beslenmesi esnasında oluşan doğrudan mekanik zarar oldukça azdır. Zararın çoğu nematot beslenirken bitkilere verdiği bir salgı tarafından meydana getirilir. Bazı nematotlar hızlı beslenirler. Hücre duvarını deler, hücreye salgıyı enjekte eder, hücre muhteviyatının bir kısmını emer ve birkaç saniye sonra yer değiştirirler. Bazıları ise daha yavaş beslenir ve aynı yerde birkaç saat veya gün kalabilirler. Bunlar kök üzerinde veya içinde yerleşmiş türlerin dişilerinde olduğu gibi, beslenirken zaman zaman durarak salgı enjekte ederler.

 

Beslenme işlemi bitki hücrelerinin reaksiyonuna neden olur. Bunun sonucunda; kök uçları ve sürgünlerin ölümü veya canlılığın azalması, yara oluşumu ve doku, bozulması, çeşitli şekillerde gal ve urların oluşumu, sap ve yaprakların buruşma ve kıvrılması görülebilir.

 

Bu belirtilerin bir kısmı, hücrelerin ölümü ve dokuların parçalanmasına neden olan nematot enzimleri dolayisiyle dokuların erimesiyle ortaya çıkar. Diğer bazılarında anormal hücre büyümesi (hypertrophy), hücre duvarlarına basınç veya hücre bölünmesinin kontrollü bir şekilde artması ve bunun sonucu gallerin oluşumu veya enfeksiyon noktasında veya yakınında fazla sayıda yan kök oluşumu görülebilir. Nematotlarca neden olunan bitki hastalık belirtileri ise karışıktır.

 

Kökte beslenen nematotlar sık sık topraktan su ve besin elementi alımını azaltırlar ve böylece topraküstü aksamda su ve besin noksanlığı belirtilerinin oluşmasına neden olurlar. Bununla birlikte bazı durumlarda, bitkinin bütün fizyolojini bozan neden nematot ve bitki arasındaki biyokimyasal ilişkilerdir. Bitkilerde hastalık meydana getiren diğer patojenlere giriş yeri temin etmede de nemetotlar önemli rol oynarlar. Nematotlarm bitkide beslenerek ve mekanik yol ile verdiği zarar genellikle daha az öneme sahiptir, fakat yüksek popülasyonlarda bu zarar önemli hale gelebilir.

 

** Nematodlar hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. 

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(65909 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Nematodların Zarar Şekilleri Nelerdir?

Nematodların Zarar Şekilleri Nelerdir?

NEMATOTLARIN ZARAR ŞEKİLLERİ Nematotların beslenmesi esnasında oluşan doğrudan mekanik zarar oldukça azdır. Zararın çoğu nematot beslenirken bitkilere verdiği bir salgı tarafından meydana getirilir. Bazı nematotlar hızlı beslenirler. Hücre duvarını deler, hücreye salgıyı enjekte eder, hücre muhteviyatının bir kısmını emer ve birkaç saniye sonra...

Nematodların Sistematikteki Yeri

Nematodların Sistematikteki Yeri

Nematodlar Tür (species) kavramı: Benzeri diger gruplardan çogalma bakımından izole olmuş,morfolojik olarak ta % 100 ayrılmış, kendi populasyonları içerisindeki bireylerin isearalarında tabii olarak çiftleşerek verimli nesiller verebildigi taksonomik gruplardır.Bazı yakın türlerin aralarında görülen melez bireyler kısır olup verimli nesiller ve...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi