• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Güve Neden Olur?

Güve Neden Olur?

Güveler, çift kanatlı, pullarla kaplı, kelebeğe benzeyen ufak canlılardır. Türlerine göre renkleri ve boyutları değişen güvelerin bazıları kahverengi, bazıları gri, bazıları da parlak metalik renklerde olabilir. Bu değişiklik sadece morfolojik yapılarında değil; davranışlarında da görülür.

Peki, evde güve neden olur, güve böceğine en çok nerelerde rastlanır ve güve ile mücadele etme yöntemleri nelerdir?  

Evde sıklıkla görülen güve çeşitleri arasında en çok bilineni ve rahatsızlık vereni giysi güvesidir. Elbise güvesi olarak da bilinen bu güveler, 2,5 ila 5 cm uzunluğunda, ten renginde, yünlü kıyafetler kadar ipek, saç, tüy, kürk ve keçe gibi malzemelere de düşkünlerdir. Kapalı halde ve havasız şekilde duran eşyalar, yarattıkları nemli ortam sebebiyle güvelerin üremesi için uygun koşul yaratırlar. Çünkü nemli ve karanlık bölgeler güvelerin kendilerini en rahat hissettikleri yerlerdir.

Açıkta Bırakılan Bakliyatlar Güveleri Eve Davet Eder

Açıkta bırakılan un, nohut, bulgur ve bakliyatlar güvelerin beslenmeleri ve saklanmaları için en elverişli ortamlardır. Bunun nedeni ise sinek türü haşerelerin buralara yumurtalarını bırakmaları ve durumun güve oluşumuna yardımcı olmasıdır. Un güvesi ve tahıl güvesi denen güve çeşitleri için açıkta bırakılan gıda ürünleri cennetin bu dünyadaki yansımasıdır.

Güve İstilası

Evde güve kelebeği oluşumu başladıysa bunu durdurmak zordur. Mutfak dolaplarına, çekmecelere, giysi dolaplarına yerleşen ve buralara yumurtalarını bırakan güveler, tüm evi çok kısa sürede istila edebilirler. Güve istilasının başladığını, etrafta uçuşan güvelerden anlayabilirsiniz. Bunlar yetişkin güvelerdir. Bazı güve çeşitleri koza ve dışkı da bırakabilir. Kıyafetlerdeki ve gıda ürünlerinin ambalajlarındaki bozulmalar/delinmeler de evinizde ciddi ölçüde güve popülasyonunun varlığını gösteren işaretlerdir.

Güveden Nasıl Kurtuluruz? Evdeki güveler nasıl yok edilir, işte uygulamanız gerekenler: Birçok haşere gibi güveler de açık pencerelerden ve kapılardan eve girerler. Bu yüzden kapı altlarını kapatmalı ve pencerelere sineklik takmalısınız. Elbiselerinizi yerleştirirken kirli olmadıklarından emin olmalısınız. Giysilerinizi plastik kaplarda ve valiz içlerinde saklamalısınız. Gardıropların rafları, mutfaklardaki çekmeceler ve mobilya altları gibi bölümleri düzenli olarak elektrikli süpürge ile süpürmelisiniz. En geleneksel yöntem olan kıyafetlerin arasına naftalin yerleştirmek etkili bir yöntemdir, uygulayabilirsiniz.

 

Kesin Çözüm İçin İlaçlama Yaptırmak Şart

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güve istilası çok kısa sürede gerçekleşen bir durumdur. Böyle bir durumda profesyonel haşere ilaçlama firmalarından destek almalısınız.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 46646

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Güve Neden Olur?

Güve Neden Olur?

Güveler, çift kanatlı, pullarla kaplı, kelebeğe benzeyen ufak canlılardır. Türlerine göre renkleri ve boyutları değişen güvelerin bazıları kahverengi, bazıları gri, bazıları da parlak metalik renklerde olabilir. Bu değişiklik sadece morfolojik yapılarında değil; davranışlarında da görülür. Peki, evde güve neden olur, güve böceğine en çok nere...

Evde Güve Mücadelesi

Evde Güve Mücadelesi

Evde Güve Mücadelesi Nasıl Yapılır? Güve haşeresi görünüş olarak kelebeği andırsa da tamamen farklı bir yaşam formudur. Renk olarak oldukça mat bir görünüme sahiptir. Dişi güve yumurtalarını genel de gıda ortamına yapıştırarak tuttururlar. Güve haşeresi ipekler, kürk, deri eşyaları, mobilya döşemelerini yiyerek önemli maddi zararlara neden ol...

Tütün Güvesi Zararlısı

Tütün Güvesi Zararlısı

TÜTÜN GÜVESİ (Ephestia elutella) Tanımı ve Yaşayışı: Erginlerin rengi, saman sarısından griye kadar değişir. Boyu 1 cm’dir. Larva pembe renkli, 1 cm boyda ve vücut seyrek kıllarla kaplıdır. Zararlı kışı, tütün depolarının duvar ve döşemelerin çatlakları arasında gevşek bir kokon içinde, olgun larva olarak geçirir. İlk ergin çıkışı ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kötümserlik kanserden daha tehlikeli bir hastalıktır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya