• notifications1
  • menü

Bugün : 9 Aralık 2022 Cuma

Organomineral gübre; organik ve kimyasal hammaddelerin harmanlanarak üretildiği hibrit bir gübre çeşididir. Organik maddelerin toprak iyileştirici özelliği ile kimyasal minerallerin avantajlarının bir gübrede toplanmasıyla elde edilir. Organomineral gübre içinde çok zengin mineral çeşitlerini barındıran ve organik olarak elde edilen gübre çeşididir. Ülkemizde son zamanlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle seracılıkta organomineral gübre kullanımı oldukça yaygındır. Kayısı ve şeftali üreticileri de bu mineral zengini gübreyi tercih etmektedirler. İçerisinde barındırdığı N k p ve doğal humus içeren mineralleri ile tarım alanında yapılacak reforma öncülük edecektir. Devlet desteği ile kullanımlarının kısa bir süre içinde yaygınlaşacağı belirtilen organomineral gübre son on yıla damga vurmuştur ve vurmaya devam edecekmiş gibi görünmektedir.

 

Organomineral gübrelerde azot kükürt potasyum çinko ve fosfor gibi elementler fazlasıyla bulunmaktadır. Bu elementlere ek olarak bitki besin mineralleri de yer almaktadır. Bu sayede yetiştirilen ürünler tamamen doğal olmakta ve hormonsal açıdan hiçbir tehdit barındırmamaktadır. Resmi gazetede yayınlanan kanun değişikliği ile birlikte artık organomineral gübre kullanımı devlet eli ile sağlanacaktır.

 

Çiftçilerin daha çok üretmesi ve hem çiftçilerin hem de devletin daha çok kazanması için çiftçilere yılın belirli dönemlerinde bu gübre çeşidi hakkında bilgilendirme toplantıları düzenlenmelidir. Gübrenin nasıl kullanılması gerektiği ve hangi şartlarda saklanması gerektiği hakkında çiftçiler bilgilendirilmeliler. Bu sayede köylerde üretilen tarım ürünlerinin ihraç potansiyeli artacak ve ülkeye giren döviz sayısında ciddi artışlar yaşanacaktır. Aynı zamanda halk da doğal ve sağlıklı besinler tüketerek hastalıklar minimize edilecektir.

 

Eğer Mersin Antalya Adana gibi Akdeniz bölgesinde yer alan illerimizde seracılıkla uğraşıyorsanız seralarınızdan elde ettiğiniz verimi iki katına çıkarmanız mümkün. Bunun için mineral deposu olan bu organik mineral gübreleri kullanmanız gerekmektedir. Devlet katkısıyla maddi açıdan hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanmanız mümkün.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 51090

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Organomineral Gübre Nedir?

Organomineral Gübre Nedir?

Organomineral gübre; organik ve kimyasal hammaddelerin harmanlanarak üretildiği hibrit bir gübre çeşididir. Organik maddelerin toprak iyileştirici özelliği ile kimyasal minerallerin avantajlarının bir gübrede toplanmasıyla elde edilir. Organomineral gübre içinde çok zengin mineral çeşitlerini barındıran ve organik olarak elde edilen gübre çeşidi...

Organomineral Gübre Nedir?

Organomineral Gübre Nedir?

Organomineral Gübre Nedir? Organomineral Gübre ; Türkiye topraklarının yaklaşık olarak %80 i organik maddece fakirdir. Türkiye de ki bu oran % 5 olması gerekirken Türkiye ortalaması % 2 civarındadır. Bu durum ise topraklarımızın bazi karakterli yani ph ının 7 ve üzeri olmasına neden olmaktadır. Optimum bitki isteği ph 5.5 dir. Bu oranı sağlayab...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kim ilim arama yolunda olursa, cennet de onu arama yolunda olur.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya