• notifications1
  • menü

Bugün : 25 Şubat 2024 Pazar

İncir Aşılama, Anavatanı Türkiye olan ve ülkemizde en çok Ege bölgesinde yetişen bir meyve olan incir, meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçeli yapılarak ve kurutulmuş hali ile de oldukça sevilir ve ülkemizde oldukça önemli bir ekonomiye sahip olan bir meyvedir. Besin değeri açısından oldukça bol vitamin ve mineral içeren ve kemik ve diş sağlığına sayısız faydası olan incir, yaklaşık 8-10 metre boyunda olan ağaçlarda yetişir.

 

İncir yetiştirmekte en önemli etken, iklim koşullarıdır. incir ağaçları Kış mevsiminde ılık, yaz mevsiminde sıcak, yıllık ortalama sıcaklığı 18-20 ℃ arasında olan bölgelerde en iyi şekilde gelişim gösterir. Nemin olmadığı sürece her tür toprakta yetişen incir ağacı oldukça derin, kireçli ve killi toprakları daha çok sever.

 

İncir aşılama, incir ağaçları oldukça kolay bir şekilde çelik ile üretilebilir. Bu nedenden dolayı pek de aşı yöntemi kullanılmaz. Fakat eğer çekirdekten yetiştirilmek ve ağaçlar değiştirilmek istendiği zaman aşı yöntemi kullanılır. İncir aşılama da en çok kullanılacak olan aşı şekilleri göz ve kaplama olan kabuk aşılardır.

 

Göz aşısı, küçük fidanlarda bulunan  1 ve 3 yaşlarında olan genç dallara yapılır ve daha çok fidanlıklarda tercih edilir. Kaplama aşısı, 4 ve 5 yaşları arasındaki kalın dallara yapılır.

Yaşlı dallara ise,  yaklaşık olarak 8-10 cm kalınlığında olan dallar üst kısımlarında bulunan dallar budanarak gençleştirme yapıldığı zamanlarda hemen çoban aşısı ya da yarma aşı yapılır veya gelecek yıl yeni oluşmuş bir yıllık sürgünlere göz aşısı yapılır. Yaşlı dallara yapılacak olan aşı yönteminde en iyi sonuç verecek yöntem su yürümeden yapılacak olan kakma ve yarma aşılarıdır.

 

Aşılama nasıl yapılır, 

Seçilmiş olan bir türden aşı kalemi alınarak ve aşı kalemi üzerinde göz yer alan kabuğun kesilip kaldırılması ile alındıktan sonra aşı yapılmak istenilen dalın üzerine T şeklinde bir kesik oluşturur ve kabuğunu kaldırıldıktan sonra üzerinde göz yer alan kabuk bu kabuğun üzerine düzgün bir biçimde yerleştirilir ve sadece gözü dışarıda kalacak biçimde sıkı bir biçimde rafya ya da ip ile bağlanır. Aşılama yapıldıktan sonra aşı yapılan dallar aşılama yerinin biraz üst kısmından kesilir. Aşılar üzerine sarılan rafya ya da ip yaklaşık bir yıl sürebilecek aşıların tutup filizlenmesi sonucunda dallardan alınır.

 

İncir Aşılama, genellikle dalların kabuk verdiği nisan ve mayıs ayları arasında ya da eylül ve ekim aylarında uygulanır. İlkbahar mevsiminin ilk ayında yapılacak olan göz aşıları 1 yaşında olan genç sürgünlerden alınır. Göz aşısı sonbahar mevsiminde uygulanacaksa gözler taze sürgünlerden seçilmelidir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Kenan

12.06.2023 12:51:43

30 yillik incir agacina asi yapmak istiyorum govdesini kesip yapilabilirmi

Ahmet

17.09.2021 21:54:53

Incir agacina ne agac asilanir acaba

Ercan

1.02.2021 18:04:42

Hunnap ağacını hangi agaca ası yaparim

Celal Akata Cakata@hotmail.com

11.01.2021 12:29:31

Yaşlı erkek incir ağacını acaba aşılayailirmiyin göve 60 cm den iki kola ayrılıyor ağaç 20 yaş civarında ve çok sağlıklı ana gvde 15 cm çapında ikiye ayrılınca 12 cm civarına düşüyor aşı yapılabilirmi hangi cins aşı basarılı olur kesmek istemiyorum

(19390 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

İncir Ağacı Ne Zaman ve Nasıl Aşılanır?

İncir Ağacı Ne Zaman ve Nasıl Aşılanır?

İncir Aşılama, Anavatanı Türkiye olan ve ülkemizde en çok Ege bölgesinde yetişen bir meyve olan incir, meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçeli yapılarak ve kurutulmuş hali ile de oldukça sevilir ve ülkemizde oldukça önemli bir ekonomiye sahip olan bir meyvedir. Besin değeri açısından oldukça bol vitamin ve mineral içeren ve kemik ve diş sağ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi