• notifications1
  • menü

Bugün : 7 Aralık 2022 Çarşamba

Portakal aşılama, portakal aşılama her meyve de olduğu gibi, turunçgillerde de oluşan bir aşı türüdür. Aşının yapılma nedeni hangi meyveyi istiyorsan onunla aşılamak için kullanılır. Portakalı aşılamak için turunç ağacına aşılayarak portakal olmasını sağlarız, o yüzden aşının olması şarttır çünkü portakalı aşılama yöntemiyle elde ederiz.   

 

Portakal, Portakal c vitamini açısından vitamin deposudur. Portakal kış aylarında soğuk havalarda tükettiğimiz bir kış meyvesidir. Portakal turuncu rengi ve muhteşem görüntüsüyle herkesin gönlünde taht kurmuştur. Özellikle kasım, aralık, ocak, şubat aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Portakal şifalı ve çok faydalıdır. Başta C vitamini olmak üzere, a, b, c, d ve e vitamini içerir. Ayrıca portakal vücuda direnç kazandırır, güç verir. Zihin delik sağlar vücudun güçten düşmemesini sağlar, çocuklar için vazgeçilmez bir meyvedir.

 

Portakal aşılama nasıl yapılır? 

Aşı iki değişik zamanda yapılır. En iyi aşılama eylül ekim zamanında yapılır. Diğer aşı ise mart, nisan aylarında yapılan aşıdır. Aşılama portakal ağaçlarında en çok sürgün verilen dönemde yapılır. Ağacın önce üstündeki diken ve sürgün gibi fazlalıkları temizlenir. Önceden dezenfekte olmuş aşı bıçağı yardımı ile aşıya başlanır. Aşıları bağlamada kullanılan aşı bağları aşının tutması için önemlidir. Aşılama ekiminden itibaren 8-9 ay içerisinde oluşur. Aşılamada göz yaşı aşısı kullanılır, ve temiz, virüssüz olması gerekmektedir. Portakal aşısı turuncu yapılarak portakal olması sağlanır. Aşılamanın en nemli faktörlüde iklim ve toprağa bağlıdır. 

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Yalçın

2.04.2022 23:07:01

Portakala kabuk altı kalem aşı yapılır mı ne zaman

Güvenlik Kodu : 04432

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Portakal Ağacı Ne Zaman ve Nasıl Aşılanır?

Portakal Ağacı Ne Zaman ve Nasıl Aşılanır?

Portakal aşılama, portakal aşılama her meyve de olduğu gibi, turunçgillerde de oluşan bir aşı türüdür. Aşının yapılma nedeni hangi meyveyi istiyorsan onunla aşılamak için kullanılır. Portakalı aşılamak için turunç ağacına aşılayarak portakal olmasını sağlarız, o yüzden aşının olması şarttır çünkü portakalı aşılama yöntemiyle elde ederiz. ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hintyağı Bitkisi Dünyanın En Zehirli Bitkisidir. Doğu Afrika, Hindistan’ın Doğal Bitkisidir. İçindeki Risin İsimli Toksin Özellikle Tohumlarında Fazladır. Tek Bir Tohum Yaklaşık 1-2 Gün İçinde Acı Verici Bir Ölüm Yaratır. Zehirlenme Başladıktan Sonra Durdurmak İmkansızdır Bir Panzehiri Yoktur. Kusma, Kanlı İshal Ve Yanma Hissi Başlıca Zehirlenme Belirtisidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya