• notifications1
  • menü

Bugün : 9 Aralık 2022 Cuma

Trabzon Hurması (Cennet) Meyvesi Faydaları ve Zararları

Trabzon Hurması (Diospyros Kaki)

Trabzon Hurması sıcak ve ılıman iklimlerde yetişebilen –12oC ya kadar kış donlarına dayanabilen bir meyve türüdür.Geç çiçek açtığından ilkbahar geç donlarından da zarar görmemektedir.Trabzon hurması yüksek hava nemi olan yerlerde çok kaliteli meyve verirler.Tadı buruk olmayan çeşitlerin diğer çeşitlere göre meyvelerini olgunlaştırması için daha fazla sıcağa ihtiyaçları vardır.Trabzon hurması çok hafif topraklarda yetişebildiği gibi ağır topraklarda da uyum sağladığı görülmüştür.

 

Trabzon Hurmasının Faydaları

Trabzon hurması iyi bir askorbik asit ve A vitamini kaynağıdır. Ham meyvede ve olgun meyvenin yenmeyen kabuk çevresinde meyve etine oranla daha fazla askorbik asit bulunmaktadır. Ayrıca meyvenin iç kısmından kabuk kısmına yaklaştıkça askorbik asit konsantrasyonu artmaktadır.

Trabzon Hurması Meyvesi Faydaları

Trabzon hurmasının önemli özelliklerinden birisi olan burukluk, içerdiği fenolik bileşiklerinden kaynaklanmaktadır. Meyvenin yüksek düzeyde içerdiği askorbik asit ve fenolik bileşikler bu meyveye antioksidan özellik sağlamaktadır. Çağımızda insanlığın korkulu rüyası olan kanser hastalığına karşı içerdiği bileşiklerle güçlü antioksidan özelliğe sahip olan Trabzon hurması üzerinde yapılan çalışmaların önemi daha da artmıştır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 06326

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Trabzon Hurması Meyvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Trabzon Hurması Meyvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Trabzon Hurması (Cennet) Meyvesi Faydaları ve Zararları Trabzon Hurması (Diospyros Kaki) Trabzon Hurması sıcak ve ılıman iklimlerde yetişebilen –12oC ya kadar kış donlarına dayanabilen bir meyve türüdür.Geç çiçek açtığından ilkbahar geç donlarından da zarar görmemektedir.Trabzon hurması yüksek hava nemi olan yerlerde çok kaliteli meyve v...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Ne kadar hazin bir çağda yaşıyoruz, bir önyargıyı ortadan kaldırmak atomu parçalamaktan daha güç.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya