• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Ahududu - Frambuaz Meyvesi Faydaları ve Zararları

Ahududu - Frambuaz  (Rubus idaeus)

Ahududu - Frambuaz Meyvesi Faydaları

Bitki: 1-1,5 metre boyunda, kırmızı meyvaları olan Haziran-Temmuz aylarında beyaz renkli çiçekler açan, dağlık bölgelerde orman ve korularda rastlanan dikenli bir çalıdır.

 

Yetiştiği Yerler: Avrupa kıtası ve Kuzey Anadolu'da yaygın bir bitkidir.

 

Tarihçe: Arkeolojik çalışmalardan elde edilen bulgular Ahududunun prehistorik zamanlardan beri toplandığını ve yendiğini göstermektedir.

 

Kullanılışı: Yaprakları bitki çiçekliyken koparılıp, gölgede kurutulur. Meyvaları gıda olarak kullanılabileceği gibi sıkılmak suretiyle elde edilen özden de faydalanılır.

 

İçindeki Maddeler: Yapraklarda tanen, organik asitler, C vitamini, meyvalarda pektin, demir şekerler ve yine C vitamini taşır.

 

Tıbbî Etkiler: İştah açıcı, kuvvetlendirici, idrar söktürücü ve tanen ile pektin sebebiyle kabız yapıcıdırlar. Bu etkiler için 50 gr. kuru böğürtlen yaprağı1 lt. suyla kaynatılarak çay yapılır ve gün içinde 3 kez birer bardak içilir.Yine tanenin mikrop öldürücü etkisi sebebiyle haricen ağız ve boğaz hastalıklarında gargara olarak kullanılır. Gargara olarak kullanmak için 80gram kuru yaprak ve çiçek 1 litre suda kaynatılır. Yine bu su anti mikrobik özelliği sebebiyle gözle ilgili hafif iltihaplarda pansuman olarak kullanılabilir. Gözlerde çapaklanmanın basit bir ilacıdır. Geleneksel olarak ahududu yaprağı çayı gebeliğin son kolaylaştığı gibi, doğum sırasında kanamada azalır. Ayrıca düşüklerin önlenmesine yardımcı olmak maksadıyla da içilmektedir. Ahududu meyvelerinin dişlerde tartar denilen zararlı tabakaları çözücü etkisi vardır.

 

Ahududu - Frambuaz Meyvesi ile ilgili aramalar

  • Ahududu Zararları
  • Ahududu faydaları ibrahim Saraçoğlu
  • Siyah ahududu faydaları
  • Böğürtlenin faydaları
  • Frambuaz
  • Ahududu çayı zararları
  • Böğürtlen ahududu farkı
  • Ahududu Kurusu
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 66345

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Ahududu - Frambuaz Meyvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ahududu - Frambuaz Meyvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ahududu - Frambuaz Meyvesi Faydaları ve Zararları Ahududu - Frambuaz (Rubus idaeus) Bitki: 1-1,5 metre boyunda, kırmızı meyvaları olan Haziran-Temmuz aylarında beyaz renkli çiçekler açan, dağlık bölgelerde orman ve korularda rastlanan dikenli bir çalıdır. Yetiştiği Yerler: Avrupa kıtası ve Kuzey Anadolu da yaygın bir bitkidir. Tarih...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İki nimet vardır ki,insanlar onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler.Onlardan biri sıhhat,diğeri de boş vakittir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya