• notifications1
  • menü

Bugün : 7 Aralık 2022 Çarşamba

Lupin (acı bakla) bitkisinin yüksek protein içeriği ve basit tarımsal uygulamalarla yetiştirilebilmesi, geniş bir iklim alanında yetiştirilebilmeleri Lupin proteinini alternatif bir bitkisel protein olarak karşımıza çıkarmaktadır.

Lupin tohumu %40'ın üzerinde  protein içermektedir. Lupin proteini, yüksek oranda lizin (lysine) aminoasidi ve düşük orandametiyonin (methionine) ve sistin (cystine) aminoasidi içermektedir. Soya proteinine alternatif olabilecek bitkisel proteinlerin araştırıldığı çalışmalar neticesinde soya proteinine en iyi alternatifin Lupin olduğu bildirilmiştir. Lupin, soya proteininin amino asit profiline çok yakın bir profile sahip olmasının yanı sıra soyadan daha yüksek oranda protein içermesiyle iyi bir alternatif olarak ortaya çıkmakta ve “yeni soya” olarak tanımlanmaktadır .

 

Lupin'in diğer avantajı ise yetiştirilmesinde yoğun tarımsal uygulamalara ihtiyaç duyulmadan rahatlıkla üretilebilmekte ve dünyanın birçok bölgesinde yüksek ve düşük yükseltilere ve iklimlere uyum sağlamaktadır. Ortalama 250-500 kg arasında verim alınmaktadır. Yem sanayinde ve gübre sanayinde de kullanılıyor olması acı baklanın diğer avantajlarındandır. Beslenme ve sağlık yararları açısından, lupin tohumu soya fasulyesine alternatif olarak görülen tek baklagil konumundadır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 97369

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Lupin Tarımı Nasıl Yapılır?

Lupin Tarımı Nasıl Yapılır?

Lupin (acı bakla) bitkisinin yüksek protein içeriği ve basit tarımsal uygulamalarla yetiştirilebilmesi, geniş bir iklim alanında yetiştirilebilmeleri Lupin proteinini alternatif bir bitkisel protein olarak karşımıza çıkarmaktadır. Lupin tohumu %40 ın üzerinde protein içermektedir. Lupin proteini, yüksek oranda lizin (lysine) aminoasidi ve dü...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Finlandiya'da Yetişen Çam Ağaçlarının Kökü 50 Km.den Fazladır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya