• notifications1
 • menü

Bugün : 9 Aralık 2022 Cuma

Puccinia spp. 

Marul Pasi

 

Hastalık etmeninin genel özellikleri

 1. Puccinia dioicae Magnus = P. extensicola Plowr. var. hieraciata (Schwein.) Arthur 
 2. Puccinia opizii Bubak
 3. Puccinia peranathis (Pers) Lindroth

 

- Puccinia hieracii (Roehl) Mart fungal hastalik etmenleri olup, dünyanin hemen her yerinde marul bitkilerinde pas hastaligina yol açmaktadirlar. Fungal hastalik etmeni Avrupa ülkelerinde de bulunmakta ve bazen ciddi problemlere yol açtigi bildirilmektedir. Avrupadaki pas fungusu digerlerinden biraz farklidir ve Puccinia opizii olarak bilinmektedir.

 

Hastalik etmenleri Carex sp.bitkisinin degisik türlerinde üredispor ve teliospor devresi gelisir. Açik sari ile prtakal rengi yaprak üst yüzeylerinde meydana gelir. Bu lekenin tam arka yüzeyinde sari püstüller olusurve bunlar patladiginda sari renkte spor partikülleri etrafa yayilir.  Puccinia peranathis pas etmeni Austuralya da bulundugu bildirilmekte ve fungusun tüm yasam döngüsü tek bir konukçu üzerinde geçmektedir.  Puccinia hieracii etmeni ise italyada varligi bildirilmekte ve bu da tüm yasam döngüsünü tek bir bitkide geçirmektedir. 

 

Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları)

Bir çok ad pas funguslari için verilmektedir. Süphesiz kulanilan ve en yaygin pas ismi hastalik etmenini en iyi tanimlayan isim olarak kabul edilmektedir. Hastalik etmeni etkiledigi bitkilerin yapraklari üzerinde açik sari ile portakal renkli lekeleri meydana grtirir. Bu lekenin tam arka yüzeyinde sari püstüller olusurve bunlar patladiginda sari renkte spor partikülleri etrafa yayilir. 

 

Mücadelesi 

Kültürel mücadele

 • 1. Bitki artiklari derin olarak sürülmeli ve toprak altinda birakilarak parçalanmasi hizlandirilabilir. Bu islem ile sporlarin bitki artiklari üzerinde kislamasi da engellenmis olur. 
 • 2. Tarlada bulunan yabanci otlar yok edilmeli .
 • 3. Ürün rotasyonu yapilabilir.
 • 4. Dayanikli varyetelerin kulanimi.
 • 5. Hastalikli bitki artiklari inokulum kaynaklarinin azalmasi yetistirme ortamlarinda uzaklastirilmali ve imha edilmeli.
   

Kimyasal mücadele

Ilk fungal enfeksiyon ya da hastalik belirtisi görülür görülmez kimyasal ilaçlama yapilabilir ve haftalik aralar ile ilaçlama yapilmalidir.

 

Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar(100 Litre su için): 

 • Kükürt Toz 92-98% (3 kg/dekara)
 • Kükürt WP 80 % (200 g)
 • Mancozeb WP 80% (200 g)
 • Maneb WP 80% (200 g)
 • Propineb Toz 10% (4 kg/dekara)
 • Propineb WP 70% (200 g)
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 77621

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Marul Pası (Puccinia Spp.) Hastalığı

Marul Pası (Puccinia Spp.) Hastalığı

Puccinia spp. Marul Pasi Hastalık etmeninin genel özellikleri - Puccinia dioicae Magnus = P. extensicola Plowr. var. hieraciata (Schwein.) Arthur - Puccinia opizii Bubak - Puccinia peranathis (Pers) Lindroth - Puccinia hieracii (Roehl) Mart fungal hastalik etmenleri olup, dünyanin hemen her yerinde marul bitkilerinde pas hastali...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya