• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Şubat 2023 Çarşamba

TÜTÜN GEBESİ 

(Phthorimaea opercullella(Zell.))

 

1.Tanımı Ve Yaşayışı

Kelebeğin kanat açıklığı 10-12mm’dir. Kanatları çok dar olup antenleri vücuttan daha uzundur. Ön kanatlar griye çalan sarı renktedir. Kanat  üzerinde 2-3 adet iri ve çok sayıda küçük siyah lekeler bulunur. Kanat kenarları gölgelidir. Arka kanatlar saydam ve gri renkte saçak tüyleri uzuncadır. Yumurtalar ovalimsi ve krem rengindedir. Olgun larva 10-12mm uzunluğunda baş ve prothorax’ı siyahımsı kahverengi, vücut ise pembemsi, yeşilimsi renktedir. Her vücut halkalarında siyah nokta biçiminde birkaç leke ve duman renginde kısa kıllar bulunur.

 

Kelebek nisan ayında uçmaya başlar. Çıkıştan bir süre sonra çiftleşerek yumurtalarını patlıcangillerinin yapraklarının alt yüzeyine girinti ve çıkıntılara koyarlar. Erginler geceleri aktiftir. Yumurtalar 3-4 gün içinde açılır. Gövde ve yaprakta beslenerek 2-3 hafta içinde olgunlaşır. Olgunlaşan larvalar yaprak veya gövde içindeki galerilerde, dökülmüş yaprak ve bitki artıkları arasında beyazımtırak bir kokon içinde ve toprakta pupa olurlar. Pupa dönemi 7-10 gün arasında değişir. Erginler 1-2 hafta yaşar.

 

2.Konukçuları

Konukçularının patates, tütün,patlıcan,domates ve biber olduğu bilinmektedir.

 

3.Zarar Şekli, Ekonomik Önemi Ve Yayılışı

Larvalar tütün bitkisinin yapraklarında, yaprak sapında ve gövdede galeriler açarak beslenirler. Alt ve üst epidermise dokunmazlar. Asıl zararlarını bitkinin genç dönemlerinde yaparlar. Yaprağın bir bölümünü veya tamamını yiyerek yaprağın saydam bir görünüm almasına yol açarlar.Daha sonraları buralar kuruyarak parçalanır. Tütün bitkisinin geliştiği dönemlerde daha çok dip yapraklarda görülürler. Bir yaprakta birden fazla larvada bulunabilir. Gövdede beslenmeleri sonucu dışa doğru tipik şişkinlikler oluşturur. Bu nedenle zararlıya tütün gebesi denmiştir. Zararları genellikle orantılı nemin ve sıcaklığın yüksek olduğu yer ve yıllarda daha da artar.

 

Larvaların tütünde beslenmeleri sonucu oluşan verim kaybı yanında zarar görmüş yaprağın kalitesi de düşer. Zararlı Ege ve Karadeniz bölgesi tütün dikim alanlarında yaygın olmakla beraber Marmara bölgesi’nde de bulunmaktadır.

 

4.Mücadelesi

Kültürel Önlemler

Tütün tarlası sık sık kontrol edilmelidir. Bulaşma genç bitkilerde ve henüz yaygınlaşmamışsa o bitkiler toplanmalıdır. Gelişmiş bitkilerde ise zarar çoğunlukla alt yapraklarda görüldüğünden, galerili yapraklar kopartılıp yok edilmelidir. 

 

Kullanılacak ilaçlar:

İlacın Ticari Adı

Dekara

Etkili Madde Adı ve Oranı

 

                 Dozu (preparat)

 

Tamaron 600 SL

Methamidophos, 600  g/l

100  ml

Anthio-33

Formothion , 336  g/l

150  ml

Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 32279

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Tütün Thripsi Zararlısı (Trips Tabaci)

Tütün Thripsi Zararlısı (Trips Tabaci)

Tütün Thripsi (Trips Tabaci) Morfoloji ; Erginleri 0.8 - 0.9 mm boyda, açık sarı veya esmerimsi renktedir. Vücutları silindir şeklinde olup, abdomen incelerek son bulur. Duyargaları 7 segmentlidir. Kanatların kenarları kirpik şeklinde saçaklıdır.Yumurta oval şeklinde 0.3 mm boyda ve beyaz renktedir. Yaprakların alt yüzüne veya içine paketl...

Tütün Gebesi (Phthorimaea opercullella(Zell.))

Tütün Gebesi (Phthorimaea opercullella(Zell.))

TÜTÜN GEBESİ (Phthorimaea opercullella(Zell.)) 1.Tanımı Ve Yaşayışı Kelebeğin kanat açıklığı 10-12mm’dir. Kanatları çok dar olup antenleri vücuttan daha uzundur. Ön kanatlar griye çalan sarı renktedir. Kanat üzerinde 2-3 adet iri ve çok sayıda küçük siyah lekeler bulunur. Kanat kenarları gölgelidir. Arka kanatlar saydam ve gri renk...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kaju Olarak Bildiğimiz Meyve Aslında Kaju Meyvesinin Sapıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya