• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Avrupa Yavru Çürüklüğü Hastalığı

Avrupa Yavru Çürüklüğü  Dünyada en yaygın yavru hastalığı olarak bilinen bu hastalığın etmeni birden fazla olabilir. Bunlar “streptocous pluton, Bacillus alvei” ve diğer bazı etmenlerdir.

Avrupa Yavru Çürüklüğü Hastalığı

Hastalığın Belirtisi: Amerikan yavru çürüklüğüne yakın belirtiler olmasına rağmen bu hastalıktan belirgin farklılıklar görülür bunlar; Hastalığın  kendine özgü ekşi kokuşmuş et yada balık kokusunu andıran kokusu kovan açıldığına algılanabilir. Ölü larvalar  koyu kahverengi ve siyaha yakın renkte kapalı yavru sırlarında içe çökme ve bir çöple çekildiğinde ipliksi uzama görülmez, çekildiğinde kolayca petek gömecinden çıkartılabilir.

 

MÜCADELESİ: Amerikan yavru çürüklüğünde olduğunun aksine bu hastalıkta arıların ve yavru peteklerin imhasına gerek yoktur. Koloninin ana arısı bir süre kovan içerisinde kafeslenerek yumurta atması engellenir,oxytetracycline grubu antibiyotikler ile erytthromycin uygulaması ile ergin arılar tedavi edilerek ana arı yumurtlamaya devam etmesi için serbest bırakılır. Arılıkta kullanılan ekipman ve hastalıklı kolonilerin kovanları da 50 lt. suya 1 Kg. soda  veya 1/1’lik amonyum klorid eriyiği  ile dezenfekte edilebilir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 35258

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Avrupa Yavru Çürüklüğü Hastalığı Nedir, Nasıl Mücadele Edilir?

Avrupa Yavru Çürüklüğü Hastalığı Nedir, Nasıl Mücadele Edilir?

Avrupa Yavru Çürüklüğü Hastalığı Avrupa Yavru Çürüklüğü Dünyada en yaygın yavru hastalığı olarak bilinen bu hastalığın etmeni birden fazla olabilir. Bunlar streptocous pluton, Bacillus alvei” ve diğer bazı etmenlerdir. Hastalığın Belirtisi: Amerikan yavru çürüklüğüne yakın belirtiler olmasına rağmen bu hastalıktan belirgin farklılıkl...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Nohut, mercimek, fasulye, pirinç, gibi baklagillerin suları iyi temizleyicidir. Islatılıp bekletildikten sonra çamaşır makinesine konursa bu sular beyazlatıcı görevi yapar. Sirke çamaşır makinesine yıkama esnasında konursa çamaşırları dezenfekte eder.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya