• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Aşıların yan etkileri, çeşitli reaksiyonlardan dolayı aşının içeriğine ve ya uygulanışına bağlı olarak da  belirebilen kontrendikasyonlardır. İnsanlık tarihi boyunca hastalıklarla mücadele konusunda keşfedilebilmiş en etkili tedavi yöntemlerden biri olan aşı istisnai olarak yan etki gibi olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Günümüzde çocuk felcinden, çiçek hastalığına, difteriden, kızamığa bir çok hastalığın önlenmesi ve tedavisi aşamalarında aşılardan yararlanılmaktadır fakat bazı durumlarda vücut aşıya karşı negatif reaksiyonlar verebilmekte, istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun sebebi daha çok aşının yanlış bir tedavi yöntemi olmasından değil, kişinin alerjik rahatsızlıklarından, uygun olmayan aşı içeriği kullanılmasından ve ya bilinçsiz aşı uygulamalarından kaynaklanır. 

 

Aşılar, dikkatli, titiz ve uzun süreli araştırmalar sonucunda geliştirilen, üretiminden, taşınmasına ve uygulanışına kadar belirli standartları olan önemli araçlar, panzehirlerdir. Bu standartlara uyulmadığı takdirde kişilerde yarardan çok zarara sebep olabilir. Bu yüzden her zaman uluslar arası standartlara uygun aşı içerikleri kullanılmalı ve belirtilen direktiflere uygun şekilde aşı yapılmalıdır. Aşı konusunda diğer dikkat edilmesi gereken bir husus da dozudur. Her zaman optimum seviyede uygulama yapılmalı, doz aşımı söz konusu olmamalıdır. 

 

Aşının nispeten önemsiz sayılabilecek ve hemen hemen herkeste görülebilen etkileri; aşılanan bölgede hafif kanama, şişkinlik, sancı ve kızarıklık olarak sıralanabilir. 


Daha ciddi problemlere yol açmaması için dikkat edilmesi gerekenler ise; kullanılan iğnenin hijyenik ve tek seferlik olması, aşı içeriğinin amaca uygunluğu ve tarihinin geçmemiş olması, aşı içeriğinin saklanma koşulları gibi önemli detaylardır. Diğer yandan belirli hastalıklara karşı geliştirilen aşılar o hastalıkların toplumda azalmasına sebep olurken, aşının yaygınlaşmasından kaynaklı görülen kontrendikasyonlar arttığı için aşıların sağladığı yararlar göz ardı edilerek aşılar sakıncalı bulunabilmekte hatta aşıların yasaklatılması istenebilmektedir. Özet olarak yapılacak olan aşının amaca uygunluğu, gerekliliği, güvenilirliği her zaman sorgulanmalı olumsuz sonuçlar doğurabilecek uygulamalardan uzak durulmalıdır. 

 

Aşılar tek seferlik olabilir ve ya duruma göre periyodik olarak tekrarlanabilirler. Bu noktada önemli bir detay ise toplumda yaygın bir şekilde var olan aşı korkusudur. Özellikle enjeksiyon yöntemine karşı geliştirilmiş olan bu korku bilhassa çocuklarda aşı yapmayı oldukça güç hale getirmektedir. Öyle ki aşı işleminin öncesinde kişilerde aşırı heyecan, mide bulantısı, baş ağrısı, tansiyon gibi rahatsızlıklar belirebilmektedir. Bu sebeple uzmanların her daim aşının zararlı bir uygulama olmadığını, sağlıklı bir yaşam için gerekliliğini vurgulamaları ve toplum üzerinde oluşmuş olan bu ön yargıyı gidermeye çalışmaları ve aşıya karşı güveni sağlamaları gerekebilir. 

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 75218

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Aşıların Kazandırdıkları Nelerdir?

Aşıların Kazandırdıkları Nelerdir?

İnsanlığın tarıma geçişi ve toplu halde yaşamaya başlaması ile birlikte bulaşıcı hastalıklar dönemi başlamış ve tarih boyunca veba, kolera, çiçek, kızamık ve grip gibi önemli salgınlar yaşanmıştır. Tıp bilimindeki gelişmeler, koruyucu sağlık hizmetlerine verilen önemin artışı, besin hijyeninin gelişimi, içme ve kullanma suyunun güvenilir olması ...

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıların yan etkileri, çeşitli reaksiyonlardan dolayı aşının içeriğine ve ya uygulanışına bağlı olarak da belirebilen kontrendikasyonlardır. İnsanlık tarihi boyunca hastalıklarla mücadele konusunda keşfedilebilmiş en etkili tedavi yöntemlerden biri olan aşı istisnai olarak yan etki gibi olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Günümüzde çocuk fel...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Diyatomlar dünyanın en küçük bitkileridir. O kadar küçüktürler ki, 2.500 tanesi bir araya gelse, ancak alt satırdaki çizgi ortaya çıkar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya