• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2024 Salı

Erguvan Yetiştiriciliği

Erguvan lar Leguminosea familyasından olup 7 türü vardır, ispanya, Güney Avrupa, Balkanlar, Türkiye, Suriye. İran, Afganistan ve Kuzey Amerika'da doğal olarak yetişir. Yazın yeşil ağa . ağaççık veya çalı olarak bulunurlar. Yaprakları tam kenarlı, yuvarlak veya bazı cinslerde ucu sivri, sarmal dizilişli. 5-7 damarlıdır. Çiçeklerde çanak yapraklar çan şeklinde birleşmiş olup uçları kısa ve serbest olmak üzere 5 tanedir. Taç yapraklar 5 parçalı olup erguvan rengi veya karmen kırmızı rengindedir.

Erguvan Yetiştiriciliği

Çiçekler kısa salkım veya demet görünüşünde, dal ve gövdeler üzerinde bulunur. Genellikle yapraklanmadan önce çiçek  açar. Meyveler fasulye biçiminde, uzun yassı ve İçinde birçok tohum bulunur. Tohumlar elips veya yumurta biçiminde düzgün ve parlaktır.

 

Erguvan

İspanya'dan Afganistan'a kadar olan bölgede doğal olarak yetişir. Ülkemizde ve bu arada bölgemizde de doğal olarak yaşar. 8-13 m boylanabilen ağaç. ağaççık veya çalı lormundadır. Yaprakları düz kenarlı, tam yaprak durumunda, yuvarlak böbrek biçiminde. 9 cm uzunluk12 cm kadar genişlikte, üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü mavimsi-yeşil renklidir. Çiçekleri erguvan rengi, uzunca saplı, 3-8 çiçekli salkım şeklinde, yaşlı dallarda yapraklanmadan önce açarlar.

 

Meyveler fasulye görünümünde 9-10 cm uzunluk 2.5 cm genişlikte, kızıl kahverenginde ve birçok tohuma sahiptir. Tohum kahverengi ve çok serttir. Kayalık, taşlık, kireçli topraklarda yetişir. Bazı kültür formları elde edilmiştir. Beyaz çiçekli formu. Cercis siliquastrum alba'dır.

 

Erguvanlar genellikle tohumla üretilirler. Ancak tohum kabuğu sert ve tohumlarda embriyo dinlenmesi vardır. Bunun için tohumlar 30-60 dk konsantre H2S04 içinde tutulur ve daha sonra 4 C'de 2 ay katlamaya tabi tutulur. Bunun yanında sonbaharda doğrudan araziye ekilen tohumlarda da güzel çimlenme elde edilir. İlk yıl sonunda fidanlar 15-20 cm boya ulaşırlar. Bu zaman fidanlar ya kaplara dikilirler veya geliştirme yastıklarına alınırlar. Fidanlarda aktarma küçükken yapılmalıdır, aksi takdirde tutma oranı düşer. Bazı türlerde ilkbahar veya yaz başında alınan yumuşak odun çelikleri camekanda kolayca köklenirler.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(82775 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Erguvan Yetiştiriciliği Püf Noktaları Nelerdir?

Erguvan Yetiştiriciliği Püf Noktaları Nelerdir?

Erguvan Yetiştiriciliği Erguvan lar Leguminosea familyasından olup 7 türü vardır, ispanya, Güney Avrupa, Balkanlar, Türkiye, Suriye. İran, Afganistan ve Kuzey Amerika da doğal olarak yetişir. Yazın yeşil ağa . ağaççık veya çalı olarak bulunurlar. Yaprakları tam kenarlı, yuvarlak veya bazı cinslerde ucu sivri, sarmal dizilişli. 5-7 damarlıdır. Ç...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi