• notifications1
 • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Fide Fidan Dikim Kuralları

Bir dikimin başarıya ulaşmasında buraya kadar gördüklerimizi de dikkate alarak şu genel  kurallara uyulmalıdır:

 • 1- Dikim için yetişme ortamı şartlarına özellikle iklim şartlarına uyum gösteren türler seçilmelidir.
 • 2- Daha önce belirtilen esaslara uygun olarak iyi bir saha hazırlığı ve toprak işleme yapılmalı, gerektiğinde drenaj ve toprak ıslah yöntemlerine başvurulmalıdır.
 • 3- Kök/gövde dengesi olan selekte edilmiş fidanlar kullanılmalıdır.
 • 4- Fidanlar kökler ve fidanın bütünü zedelenmeden sökülmeli, uygun kök ve gövde budaması yapılmalıdır.
 • 5- Fidanların sökümleri ile dikimleri arasında geçen süre mümkün olduğu kadar kısa tutulmalıdır.
 • 6- Dikim esnasıda fidanlar özellikle kökleri güneş ve rüzgarın kurutucu etkisinden, don ve soğuk zararlarından korunacak şekilde ambalajla veya örtülü olarak getirilmeli ve dikime kadar sahada korunaklı bir yerde bekletilmelidir. kökler açıkta kaldığı taktirde, kuvvetli güneş, rüzgar ve soğuk (don) ince kılcal kökleri kurutarak fidanları öldürebilir.
 • 7- Şartlara uygun dikim zamanı seçilmelidir. Bulutlu kapalı havalar tercih edilmeli, donlu, rüzgarlı ve yağışlı havalar tercih edilmemelidir.
 • 8- Uygun dikim yöntemi seçilmelidir. Seçilecek yöntem dikilecek bitki türlerine uygun olmalıdır. Yetişme ortamı, özellikle toprak niteliklerine uygun olmalıdır. Örn. Kurak ve meyilli yörelerde teras yöntemleri yağmurun yüzeysel akışını azaltarak toprağın rutubet alımını artırabilir veya ıslak yörelerde tepe dikimleri (arazinin tepecik haline dönüştürülmesi ) uygulanabilir. Kullanılacak fidan materyalinin yaşına, fidanlıkta gördüğü işlemlere göre (replikaj, çıplak köklü veya tüplü oluşuna) yöntem seçilmelidir. Aynı zamanda dikim yöntemi emniyeti yanında kolay, ekonomik ve hızlı bir yöntem olmalıdır.
 • 9- Bitkilerin latent devrede olmalarına dikkat edilmelidir.
 • 10- Diğer hususlar: Peyzaj ve çevre düzenleme çalışmalarında ağaçlar, binalar ve mekanlarla uyum halinde olmalıdır. Seçilecek tür yalnız estetik ve halihazır fonksiyonlar açısından değil, ilerde ulaşacağı boyutlarda dikkate alınarak seçilmelidir. Örneğin bir ev alçak ve düz ise dikilecek ağaç onun boyunu aşmalıdır. Ön bahçeler için piramidal ve sütun formlar seçilmelidir. Yapraklarını döken türler iğne yapraklılara çok yakın dikilirse onu bastırabilir. Ağaçların 5 m'den yakın dikilmemesine dikkat etmek gerekir. Dikim yapılan sahada önce boylu ağaçlar, sonra orta, sonra sıra ile küçük boylu ağaçlar ve çalılar dikilir. Drenaj ve sulama şebekesi yapıldıktan sonra çim alanlar tesis edilip ve en son çiçekler proje sahasına dikilir.
x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Bahattin

27.12.2019 16:10:56

Badem fidanı dikimi öncesinde toprak hazırlığı kapsamında topraktaki organik maddeyi başlangıçta artırmak için yeşil gübrelemenin yapılmasını tavsiye eder misiniz? Amaca hizmet eder mi? Kasım ayı içinde planlanan fidan dikimine hazırlık için yeşil gübreleme bitkisinin üzerine yanmış hayvan gübresi de serilerek, yeşil gübreleme bitkisinin yüzde 10 çiçeklenme (Mayıs ayı gibi) dönemindeyken her ikisinin birlikte toprağa karıştırılmasını tavsiye eder misiniz? Böyle bir uygulama ne gibi sonuçlar doğurur badem fidanlarinin gelişimine?

(69016 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Fide Fidan Dikim Kuralları Nelerdir?

Fide Fidan Dikim Kuralları Nelerdir?

Fide Fidan Dikim Kuralları Bir dikimin başarıya ulaşmasında buraya kadar gördüklerimizi de dikkate alarak şu genel kurallara uyulmalıdır: 1- Dikim için yetişme ortamı şartlarına özellikle iklim şartlarına uyum gösteren türler seçilmelidir. 2- Daha önce belirtilen esaslara uygun olarak iyi bir saha hazırlığı ve toprak işleme yapılmalı, gere...

Aşılı Fide Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Aşılı Fide Kullanımının Faydaları Nelerdir?

NEDEN AŞILI DOMATES FİDESİ Anaç olarak kullanılan çeşide göre değişmekle beraber genel olarak toprak kaynaklı şu hastalıklara karşı dayanım ve tolerans sağlar: Özellikle kış sezonu, olumsuz toprak koşullarında aşısız fide ile yapılan yetiştiriciliğe oranla daha iyi sonuç sağlar. V: Verticillium N: Nematod (toprak sıcaklığının 280C’yi...

Fide Dikim Tavsiyeleri Nelerdir?

Fide Dikim Tavsiyeleri Nelerdir?

Fide Dikim Tavsiyeleri TOPRAK HAZIRLIĞI Dikim yatakları bir önceki mahsulden kalan yabancı otlardan temizlenmelidir. Eğer gerekiyorsa toprak ilaçlaması yapılmalıdır. Örtü altı üretimi yapılıyorsa, önceki sezon ürününün sökümünün ardından sera etrafından uzaklaştırılmasına ve sera etrafının yabancı otlardan arınmış olmasına dikkat edilmelid...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi