• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Haziran 2023 Perşembe

Mycosphaerella Yaprak Lekesi

Mycosphaerella pyri 


Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Mycosphaerella pyri (Auersw.)Boerema = M. sentina (Fr.:Fr.) Schrot. (anamorph: Septoria pyricola (Desmaz.) fungal bir hastalik etmeni olup, armutlarda yaprak lekesi hastaligini meydana getirmektedir. Hastalik etmeni armuttan baska mese ve elma agaçlarininda yapraklarini infekte etmektedir. Yapraklarda meydana gelen lekeler ileride yaprak dökülmesine yol açabilir, fakat bu durum genç fidanlar hariç, yasli agaçlarda nadir olarak ortaya çikmaktadir. Hastalik etmeninin eseyli üreme sporlari kisin yere dökülen yapraklarda ürer ve yeni olusan yapraklara hava akimlari ile tasinmaktadir. Infeksiyonlardan yaklasik olarak 1 ay sonra yeni sorlar grimsi beyaz lekelerin merkezinde üretilir ve diger yapraklara yamur sulari ile tasinir. Sekonder infeksiyonlar yaz sonlari ya da erken sonbahara dogru pik seviyesine ulasmaktadir. 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Olgun yapraklarda görülen lekeler, keskin kenarli gri beyaz merkezli lekeler olarak taninmaktadir. Ilk önce küçük kahverengi lezyonlar seklinde yaprak üzerinde görülür ve 1 kaç cm ye kadar bu lekeler genisleyebilir. Lekenin kenarlari koyu kahverengi ve küçük sivilce benzeri kabarciklarda lekenin merkezinde olusmaktadir. 


Mücadelesi 

Kültürel mücadele

Yere dökülen bitki yapraklari ya toplanarak ya da derin sürülerek imha edilmeli.

 

Kimyasal mücadele

Zirai kimyasal ilaç olarak diger kullanilan ilaçlar yeterli olmaktadir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 89432

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Mycosphaerella Yaprak Lekesi Hastalığı (Mycosphaerella Pyri)

Mycosphaerella Yaprak Lekesi Hastalığı (Mycosphaerella Pyri)

Mycosphaerella Yaprak Lekesi Mycosphaerella pyri Hastalık etmeninin genel özellikleri: Mycosphaerella pyri (Auersw.)Boerema = M. sentina (Fr.:Fr.) Schrot. (anamorph: Septoria pyricola (Desmaz.) fungal bir hastalik etmeni olup, armutlarda yaprak lekesi hastaligini meydana getirmektedir. Hastalik etmeni armuttan baska mese ve elma agaçlarinin...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Geyikboynuzu yosununun sporları açık sarı bir toz üretir. Bu toz havai fişek yapımında kullanılır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya