• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Mayıs 2024 Salı

Mycosphaerella Yaprak Lekesi

Mycosphaerella pyri 


Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Mycosphaerella pyri (Auersw.)Boerema = M. sentina (Fr.:Fr.) Schrot. (anamorph: Septoria pyricola (Desmaz.) fungal bir hastalik etmeni olup, armutlarda yaprak lekesi hastaligini meydana getirmektedir. Hastalik etmeni armuttan baska mese ve elma agaçlarininda yapraklarini infekte etmektedir. Yapraklarda meydana gelen lekeler ileride yaprak dökülmesine yol açabilir, fakat bu durum genç fidanlar hariç, yasli agaçlarda nadir olarak ortaya çikmaktadir. Hastalik etmeninin eseyli üreme sporlari kisin yere dökülen yapraklarda ürer ve yeni olusan yapraklara hava akimlari ile tasinmaktadir. Infeksiyonlardan yaklasik olarak 1 ay sonra yeni sorlar grimsi beyaz lekelerin merkezinde üretilir ve diger yapraklara yamur sulari ile tasinir. Sekonder infeksiyonlar yaz sonlari ya da erken sonbahara dogru pik seviyesine ulasmaktadir. 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Olgun yapraklarda görülen lekeler, keskin kenarli gri beyaz merkezli lekeler olarak taninmaktadir. Ilk önce küçük kahverengi lezyonlar seklinde yaprak üzerinde görülür ve 1 kaç cm ye kadar bu lekeler genisleyebilir. Lekenin kenarlari koyu kahverengi ve küçük sivilce benzeri kabarciklarda lekenin merkezinde olusmaktadir. 


Mücadelesi 

Kültürel mücadele

Yere dökülen bitki yapraklari ya toplanarak ya da derin sürülerek imha edilmeli.

 

Kimyasal mücadele

Zirai kimyasal ilaç olarak diger kullanilan ilaçlar yeterli olmaktadir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(50847 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Mycosphaerella Yaprak Lekesi Hastalığı (Mycosphaerella Pyri)

Mycosphaerella Yaprak Lekesi Hastalığı (Mycosphaerella Pyri)

Mycosphaerella Yaprak Lekesi Mycosphaerella pyri Hastalık etmeninin genel özellikleri: Mycosphaerella pyri (Auersw.)Boerema = M. sentina (Fr.:Fr.) Schrot. (anamorph: Septoria pyricola (Desmaz.) fungal bir hastalik etmeni olup, armutlarda yaprak lekesi hastaligini meydana getirmektedir. Hastalik etmeni armuttan baska mese ve elma agaçlarinin...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi