• notifications1
  • menü

Bugün : 15 Nisan 2024 Pazartesi

Mucor Çürüklüğü

Mucor piriformis 


Hastalık etmeninin genel özellikleri:

- Mucor spp. - Mucor piriformis E. Fisch. Mucor türleri ipliksi funguslar olup toprakta, bitkilerde, çürüyen meyve ve sebzelerde bolca bulunur ve hizla gelisen etmenlerdir. Bunun yaninda hayvan ve insanlarda da bunlarin infeksiyonlara neden oldugu bildirilmektedir. Bir çok Mucur spp.' nin 37 °C sicakliklarda gelisemez. Mucor spp. türleri zygomycosis olarak adlandirilan infeksiyon yapan fungus gruplari arasinda yer almaktadir. Mucor spp. kolonileri 25-30 °C sicakliklarda hizla gelisir ve bulunduklari besi ortamlarini hizla kaplarlar. Bir cm yüksekliginde olan pamukumsu gelisme, pamuk sekerlerine benzemektedir. Baslangiçta renk beyazdir ve bu renk zamanla griye dönmektedir. Bu fungal etmen 0 °C gibi düsük sicaklikta depolanan ürünleride da infekteleme yetenegine sahiptir. 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Hastalik etmeninin belirtilei ayni grubta olan Rhizopus stolinifer' e benzemektedir. Hastalik etmeni çilek gibi bitkilerde çok yaygin olup, depo ve tasima sirasinda ortaya çikabilen tahripkar bir hastalik etmenidir. Hastalik etmeninin belirtilieri çok karekteristiktir ve diger meyve çürüklük temenleri tarafindan olusan hastalik belirtileri ile karistirmak zordur. Infektelenen meyvelerin renkleri ilk önce degismez, fakat ileri dönemlerde meyve rengi açik kahverengiye dönmektedir. Meyveler yumusak ve sulumsu olur ve zamanla meyvenin genellinde bir akinti meydana gelir. Çürümüs meyveler, özellikle paketlenmis meyveler üzerinde fungusun siyah spor üreten yapilari olusmaktadir. Fungal etmen zayif bir patojeniste yetenegine sahip oldugundan, sadece yaralanmis ve zararlanmis bitkileri infete etmektedir. 

 

Mücadelesi 

Kültürel mücadele

  • 1. Bitkileri dikaktli sulamali ve asiri su ve nem olusumundan kaçinilmali. 
  • 2. Böcek zararlanmalirini engellemek için böcek zararlarina karsi etkin bir mücadele uygulanmali.
  • 3. Depolama kosullarinin iyilestirilmesi.


Kimyasal mücadele

Genelde diger hastalik etmenleri ile yapilan mücadele yeterlidir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(10971 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Mucor Çürüklüğü Hastalığı (Mucor Piriformis)

Mucor Çürüklüğü Hastalığı (Mucor Piriformis)

Mucor Çürüklüğü Mucor piriformis Hastalık etmeninin genel özellikleri: - Mucor spp. - Mucor piriformis E. Fisch. Mucor türleri ipliksi funguslar olup toprakta, bitkilerde, çürüyen meyve ve sebzelerde bolca bulunur ve hizla gelisen etmenlerdir. Bunun yaninda hayvan ve insanlarda da bunlarin infeksiyonlara neden oldugu bildirilmektedir. Bir ç...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi