• notifications1
  • menü

Bugün : 13 Haziran 2024 Perşembe

Diplodia Kanseri

Botryosphaeria stevensii 


Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Botryosphaeria stevensii Shoemaker (anamorph: Diplodia mutila (Fr.:Fr.) Mont. fungal hastalik etmeni olup, odunsu bitkilerin kabuklarinda sinirli, çökük bir sekilde kanserler olusturmaktadir. Bitkide olusan bu kanser su ve besin alimini engellemekte ve nihayi olarak hastaliktan dolayi dallarin ve agaçlarin geriye dogru ölümüyle sonuçlanmaktadir. Hastalik etmeninin konulçuklari arasinda en fazla sözü geçen mese ve asmalardir. Hastalik etmeninin baglarda görülen diger türleri ise; B. dothidea, B. obtusa ve B. rhodina'dir. Hastalik etmenlerinin olusturdugu kanserleri disaridan farketmek zordur, sadece zayiflayan ve solan dallar ya da gövdelerin dis kabuklari açildiginda iç dokularin kahverengilestigi ve dokularin öldügü görülmektedir. Hastalik çok ilerlemediyse saglikli dokularin halen normal rengini korudugu da görülebilir. Kanserli dokular üzerinde fungusun siyah üreme organlari gelisir, bunlarin görülmesi ölü dokular tarafindan engellenebilir. Hastalik etmeni bir bölgeye hastalikli bitki materyallerinin sokulmasiyla girebilir. Kanserli dokularda olusan üreme yapilarinda olusan sporlar etrafa sulama suyu ya da yagmur ve budama aletleri ile tasinmaktadir. Sporlar bitkilerin kabuklarindaki don zarari, dogal açikliklardan ve bir sekilde açilardan diger yara yerlerinden enfeksiyonunu gerçeklestirir. 

 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Botryosphaeria spp. çok kompleks bir fungal etmenler olup, farkli hastalik belirtilerine neden olabilirler. Bu hastalik etmenleri baglarda meyve çürüklügü, yaprak sararmasi ve zayif göz olusumu neden olmaktadirlar. Hastalik etmeni ayrica sürgünlerin, dallarin ve ana gövdelerinde doku karamalarina da neden olur ve bu hastalik neticesinde bitkilerde geriye dogru ölümler meydana gelkir. Yukarida belirtilen etmenlerin kesin rolleri halen tam olarak bilinmemektedir. Bitkilerin bazi durumlarda strese düsütügünde bu hastalik etmenlerinin istilasina ugradigi, bazende diger patojenler tarafindan istila edilen dokularda sekonder organizmalar olarak ortaya çiktiklari bildirilmektedir. 

  

 

Mücadelesi 


Kültürel mücadele

  • 1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi. 
  • 2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
  • 3. Infekteli dallar hastalik etmeninin bulasmadigi alanlara kadar budanmali ve budama artiklari imha edilmeli. 
  • 4. Budama aletleri dezenfekte edilmelidir. 
  • 5. Budamadan sonra mutlaka koruyucu bir ilaçlama yapilmali.

 


Kimyasal mücadele

Kimyasal ilaç olarak Maneb ve Captan gibi ilaçlar tavsiye edilmektedir.

 

Botryosphaeria stevensii ( Diplodia Kanseri )  Fungus ' in sistematigi

Sinonimleri : Diplodia mutila
Bölümü : Eumycota
Altbölümü : Ascomycota; Pezizomycotina
Sınıfı : Dothideomycetes
Takımı : Chaetothyriomycetes
Familyası : Botryosphaeriaceae
Cinsi : Botryosphaeria
x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(06225 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Diplodia Kanseri Hastalığı (Botryosphaeria stevensii)

Diplodia Kanseri Hastalığı (Botryosphaeria stevensii)

Diplodia Kanseri Botryosphaeria stevensii Hastalık etmeninin genel özellikleri: Botryosphaeria stevensii Shoemaker (anamorph: Diplodia mutila (Fr.:Fr.) Mont. fungal hastalik etmeni olup, odunsu bitkilerin kabuklarinda sinirli, çökük bir sekilde kanserler olusturmaktadir. Bitkide olusan bu kanser su ve besin alimini engellemekte ve nihayi ol...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi