• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Brix Ölçümü (Suda Çözünür Kuru Madde)

 

Yöntemin Prensibi
 
İçerisinde çözünmüş madde içeren çözeltilerde, ışık, yoğunluğu farklı ortamlardan birinden diğerine geçerken kırlır. Işığın kırılması, suda çözünmüş maddenin karakteristik özelliğidir ve onun konsantrasyonunun ölçüsüdür. Reflaktometrenin kuru madde skalası 20 °C’daki saf sakkaroz çözeltisine göre ayarlanmıştır.
 

Kullanılan Cihazlar

  1. Refraktometre

 
 

Deneyin Yapılışı
 
Rekraktometre önce su ile kalibre edilir. Daha sonra homojen hale getirilen numuneden 1 damla tamlatılarak okuma yapılır.

Resim : Reflaktometre


 
Hesaplamalar
 
Refraktometreden okunan  değer suda çözünmüş kuru madde miktarını verir.
 
Eğer okumalar 20  °C ‘da  yapılmadıysa sıcaklık düzeltmesi şu şekilde yapılır: 20  °C’da sonuç verebilmek için okunan sıcaklık ve % çözünmüş kuru madde miktarı bulunur. Tabloda iki değerin çakıştığı nokta bulunur. Örneğin 17  °C de %17 çözünmüş kurumadde bulunduysa (%15 ile %20 arasında bir değer olacak) 17 den 0.205 çıkarılarak 20  °C deki çözünmüş kuru madde miktarı verilir. 

 

Tabloyu aşağıdaki dokümanlar kısmından indirebilirsiniz.

Konu İle İlgili Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Emre

3.01.2021 16:03:57

100 gram domates brix değeri kaçtır

Emel

27.11.2017 23:50:03

Nerede ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

(70351 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Brix Ölçümü (Suda Çözünür Kuru Madde) Analizi Nasıl Yapılır?

Brix Ölçümü (Suda Çözünür Kuru Madde) Analizi Nasıl Yapılır?

Brix Ölçümü (Suda Çözünür Kuru Madde) Yöntemin Prensibi İçerisinde çözünmüş madde içeren çözeltilerde, ışık, yoğunluğu farklı ortamlardan birinden diğerine geçerken kırlır. Işığın kırılması, suda çözünmüş maddenin karakteristik özelliğidir ve onun konsantrasyonunun ölçüsüdür. Reflaktometrenin kuru madde skalası 20 °C’daki saf sak...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi