• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Mayıs 2024 Salı

Nessler Reaktifi ile Kokuşmanın (Amonyak) Belirlenmesi

 

Yöntemin Prensibi

Kokuşmanı varlığı, amonyağa karşı duyarlı bir reaktif olan Nessler reaktifi ile belirlenir


Kullanılan Malzemeler 

  • Terazi
  • Pipet(10 mL)
  • Petri Kutusu
  • Balon joje (500 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar

Nessler reaktifi: 30 g HgCl2  ve 37 g KI 250 mL saf suda çözülür. Bu sırada kırmızı renkli HgI çöker. Çökelek çözeltiden ayrılır ve saf su ile iyice yıkanır. Yıkama çözeltisi atılır. Üzerine 30 g katı KI  ilave edilir ve bu karışım çözünecek hale gelene kadar saf su ilave edilir. Kompleksin üzerine 100 g katı NaOH ilave edilir ve çözdürülür. Soğutulduktan sonra toplam hacim 500 mL olana kadar saf su ilave edilir.

 

Deneyin Yapılışı

Petri kutusuna analizi yapılacak örnekten bir miktar koyulur ve üzerine Nessler ayıracından damlatılır. Kokuşma sonucu oluşan amonyak ortamda bulunuyorsa açık portakal renginden koyu portakal rengine kadar değişen renkler oluşur.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(36958 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Nessler Reaktifi İle Kokuşmanın (Amonyak) Belirlenmesi Analizi Nasıl Yapılır?

Nessler Reaktifi İle Kokuşmanın (Amonyak) Belirlenmesi Analizi Nasıl Yapılır?

Nessler Reaktifi ile Kokuşmanın (Amonyak) Belirlenmesi Yöntemin Prensibi Kokuşmanı varlığı, amonyağa karşı duyarlı bir reaktif olan Nessler reaktifi ile belirlenir Kullanılan Malzemeler Terazi Pipet(10 mL) Petri Kutusu Balon joje (500 mL) Kullanılan Kimyasallar Nessler reaktifi: 30 g HgCl2 ve 37 g KI 250 mL saf suda çözülür....

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi