• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Nisan 2024 Pazar

AGIZ BURUN VE SAÇLAR

Yiyeceklerle uğraşırken asla ağız, burun ve saçlara dokunulmamalıdır.

 

Yiyeceklerle ilgili alanlarda sigara içilmemeli, bir şeyler yenmemeli, sakız çiğnenmemelidir.

 

Hiçbir zaman yerlere tükürülmemelidir.

 

Öksürme ve aksırmalarda mendil kullanılmalıdır.

 

Her sabah duş alınarak genel vücut temizliği sağlanmalıdır.

 

Dişler bakımlı olmalı ve sık sık fırçalanmalıdır.

 

 

DIŞKI

Diyaresi olan kişilerin mikroorganizma yayma olasılıkları yüksektir. Bu nedenle bu durumda olan kişiler rahatsızlıkları geçene kadar beslenme servislerinde çalıştırılmamalıdır.

 

Tuvalet sonrası el temizliğine özen gösterilmelidir.

 

 

GİYİSİLER

Temiz ve açık renkli olmalıdır.

 

Kolay temizlenebilen, terletmeyen, dayanıklı ve koruyucu nitelikte bir kumaştan yapılmış olmalı ve sık sık yıkanarak temizliği sağlanmalıdır.

 

Ayaklarda kaymayan, su geçirmeyen ve rahat ayakkabılar olmalıdır.

 

Çalışırken üniformalara eller sürülmemelidir.

 

İş giysileri ile masa ve tezgâhlara dayanılmamalı ve oturulmamalıdır.

 

 

EL HİJYENİ

Gıda işyeri çalışanlarının elleri her zaman temiz ve bakımlı olmalı, kirletme ve çapraz bulaşmaya neden olmaması için yeteri sıklıkta temizlenip, dezenfekte edilmeli ve porsiyonlama vb işlerde steril eldiven kullanımı yoluna gidilmelidir. Ellerde oluşabilecek yara, yanık ve kesikler renkli ve plastik bir bant ile kapatılmalıdır. El hijyenini sağlamak için, personele yapılması gereken uyarılar:

 

Ellerinizi yiyeceklerle ilgisi olmayan lavabolarda yıkayın.

 

Kesinlikle yiyecek hazırlama evyesinde ellerinizi yıkamayın.

 

Ellerinizi bilekleriniz de dahil olmak üzere, sabunlu suyla yıkayarak, iyice durulayın. Mümkünse tırnaklarınızı fırçalayın.

 

Ellerinizi kâğıt havlu ya da el kurutma makinesi ile kurulayın.

 

Duvara monteli sıvı sabun aracı sabun temini için tercih edilmeli, kalıp sabun kullanılacaksa, duvara monteli mıknatıslı sabunluk kullanılmalı.

 

El yıkamada kullanılan sabun tercihan bir dezenfektan içermelidir.

 

Sabunluk her boşaldığında, iyice temizlendikten sonra yeniden doldurulmalı.

 

Çiğ yiyeceklere dokunduktan sonra asla pişmiş yiyeceklere el sürülmemelidir.

 

 

Mümkün olduğu kadar yiyeceklere el sürmekten kaçınılmalı, yiyecekle temas eden hiçbir yüzeye el sürülmemelidir.

 

Tırnaklar kısa ve temiz olmalı, oje, alyans ve mücevherat bulundurulmamalıdır.

 

Ellerde bulunan yara kesik ve sıyrıklar mikroorganizmaların çok rahat çoğalabileceği yerlerdir. Bu nedenle, besin zehirlenmelerine neden olmamak için hemen yaralı-bereli kısma antiseptik merhem sürülmeli ve su geçirmeyen bandajla kapatılmalıdır. Mümkün olduğunca bu tür sorunu olan personel söz konusu durum geçene kadar beslenme servisi ile ilgisi olmayan geri hizmetlerde çalıştırılmalıdır.

 

Özellikle pişmiş besinlere çıplak ellerle dokunulmamalıdır. Çünkü ellerde bulunan mikroorganizmaların pişmiş besine geçmesi ile besin zehirlenmeleri oluşabilir. Pişmiş besinlerin servisi, uygun servis gereçleri ile ve mümkün olduğunca bir kullanımdan sonra atılacak şekilde olan naylon eldivenler ile yapılmalıdır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(98467 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Kişisel Hijyeni Sağlamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kişisel Hijyeni Sağlamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

AGIZ BURUN VE SAÇLAR Yiyeceklerle uğraşırken asla ağız, burun ve saçlara dokunulmamalıdır. Yiyeceklerle ilgili alanlarda sigara içilmemeli, bir şeyler yenmemeli, sakız çiğnenmemelidir. Hiçbir zaman yerlere tükürülmemelidir. Öksürme ve aksırmalarda mendil kullanılmalıdır. Her sabah duş alınarak genel vücut temizliği sağlanmalıdır...

Kişisel Hijyen Kuralları Nelerdir?

Kişisel Hijyen Kuralları Nelerdir?

KİŞİSEL HİJYEN Hijyen zincirinin en önemli ve çoğu zaman en zayıf halkasıdır. Diğer alanlarda ne kadar mükemmel olunursa olunsun, kişisel hijyen konusunda yaşanacak zaaflar her şeyi bozacağı için, gıda hijyeninin temelini kişisel hijyen oluşturur. İşletmede çalışan herkes potansiyel bir bakteri taşıyıcısı ve bu alanlarda oluşan kirlenmenin ve ç...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi