Bugün : 26 Ekim 2016 Çarşamba

Haberler - Duyurular

Destek Ödemeleri Yarın Başlıyor

  • Sorhocam
  • Duyurular
  • 0 yorum
  • 69 okunma
  • 29 Eylül 2016, Perşembe

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2016 yılı hububat, baklagil, dane mısır, yağlı tohumlu bitkiler ve zeytinyağı fark ödemesi desteği başvurularının yarın (30 Eylül Cuma), yurt içi sertifikalı fidan/çilek fidesi ve standart fidan kullanım (güzlük dönem) desteği başvurularının ise 3 Ekim Pazartesi günü başlayacağını bildirdi.

 

Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2016 yılında fark ödemesi desteğine esas ürünleri üreten çiftçilerin, zeytinyağı fark ödemesi desteği hariç, 2016 yılına dair Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını desteğe tabi ürüne ilişkin hasat dönemi öncesinde yaptırmış olmaları durumunda destekten yararlanabileceklerini belirtti.

 

Fark ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin, başvurularını il Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine yapmaları gerektiğini hatırlatan Bayraktar, şunları kaydetti:

“2016 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek olan fark ödemesi destekleri; buğday, arpa, yulaf, çavdar ve tritikale için kilogramda 5 kuruş, kuru fasulye, nohut ve mercimek için kilogramda 30 kuruş, yağlık ayçiçeği için kilogramda 40 kuruş, kanola için kilogramda 50 kuruş, aspir için kilogramda 55 kuruş, soya fasulyesi için kilogramda 60 kuruş, dane mısır için kilogramda 2 kuruş olarak ödenecek.

 

Zeytinyağında fark ödemesi desteği ise kilogramda 80 kuruş olacak.

 

Patates siğili görülen alanlarda yağlık ayçiçeği, aspir, kanola ve soya fasulyesi üretimi yapan çiftçilere aldığı desteğe yüzde 50 ilave ödeme yapılacak.

Yeraltı sularının yetersiz seviyede ve su kısıtının olduğu yerlerdeki parsellerde, 2016 yılında ekimi yapılan mercimek ve nohut için de yine yüzde 50 ilave prim desteği ödemesi olacak."

2016 yılında üretilerek satışı yapılan; fark ödemesi desteğine esas ürünlerde Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeli'ne, zeytinyağında ise tarımsal veriler kullanılarak belirlenecek olan verim değerlerine göre destekleme ödemesi yapılacağını belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Fark ödemesi desteği başvurularında; üretim sezonuna ilişkin hasat tarihi ile son başvuru tarihi arasındaki süreyi içeren alım satım belgesi ile borsa altyapısı mevcut il ve ilçelerde desteklemeye tabi ürüne yönelik borsa tescil beyannamesi, diğer il ve ilçelerde ise il/ilçe tahkim komisyonlarının gerekli gördüğü durumlarda borsa tescil beyannamesi gerekmektedir.

Zeytinyağı fark ödemesi desteği kapsamında desteğe tabi ürün miktarının belirlenmesi; üretim alanına karşılık gelen üretim miktarı, alım satım belgesi ve tasiriye faturası bilgilerine göre yapılacaktır."

 

Fidan, fide desteği

Yurt içi sertifikalı fidan/çilek fidesi ve standart fidan (güzlük dönem) kullanım desteği başvurularının ise 3 Ekim Pazartesi günü başlayacağını hatırlatan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Dekar başına tesis fidan desteği; standart ve sertifikalı olarak bodur meyvede 150-400 lira, yarı bodurda 150-350 lira, bağ, zeytin ve diğer meyve fidanları ile Antep fıstığı anacı ile bahçe tesisinde 100-280 lira, sertifikalı çilek fidesinde 350 lira olacak.

Aşılama ile çeşit değiştirme sertifikalı fidan desteği 250 lira, virüsten ari fidanlara ilave olarak standartta 50 lira, sertifikalıda 100 lira olarak ödenecek.

Patates siğili görülen alanlarda ve güvenlik kuşağında standart ve sertifikalı fidan kullanımı ile sanayiye yönelik çeşitlerde sertifikalı fidan kullanımı desteğine ilave yüzde 50 ödeme yapılacak."

Bayraktar, desteklenecek kapama bağ/bahçelerin 2016 yılında tesis edilmiş, Tarım Bakanlığı'nca belirlenen normlara uygun bulunması ve kapama bağ/bahçenin tek türde ve bir parselin asgari 5 dekar olması gerektiğini vurguladı.


Facebook Twitter Google+ Blogger
x
Aklına bir soru mu takıldı, sorun cevaplayalım.
Bu duyuru hakkında ilk yorumu sen yap!

Güvenlik Kodu : 05005

Elmanın Fiyatı Fiyat 35 Kuruş Ile 70 Kuruş Arasına Indi

Elmanın Fiyatı Fiyat 35 Kuruş Ile 70 Kuruş Arasına Indi

TZOB Genel Başkanı Bayraktar “Elmada, Rusya ambargosu ve Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle rekolte artışı çiftçimizin yüzünü güldürmedi. Yetersiz talep nedeniyle üretic...

24 Ekim 2016, Pazartesi

Tarımsal Yatırımlara 1 Milyon Tl Hibe Verilecek

Tarımsal Yatırımlara 1 Milyon Tl Hibe Verilecek

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, destek verilecek yatırım konularını ve bu yıl ilk defa uygulanacak olan Kırsal Ekonomik Altyapı konularından ; Kırsal turizm yatırımları, Ç...

24 Ekim 2016, Pazartesi

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

2015 yılında Konya ili 1840 biçerdöverle Türkiye'nin biçerdöver sayısının yüzde 11,5'ine sahip oldu ve Türkiye'de birinci sırada yer aldı. Konya ilini 1215 (yüzde 7,6) biçerdöver ile Te...

21 Ekim 2016, Cuma

Milli Tarım Projesi’nden Fetö’cular Yararlanamayacak!

Milli Tarım Projesi’nden Fetö’cular Yararlanamayacak!

Hükümet, Milli Tarım Projesi'nde verilecek desteklerde işi sıkı tutacak. Hibelerden yararlanacakların FETÖ bağlantısı incelenecek. Kamu ihaleleri ve desteklerinin bir kısmını bugüne kad...

21 Ekim 2016, Cuma

Tarımda Organik Ve Kimyasal Gübre Kullanımı Masaya Yatırıldı

Tarımda Organik Ve Kimyasal Gübre Kullanımı Masaya Yatırıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gübre sektörü temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelerek tarımda organik ve kimyasal gübre kullanımı konusunu değerlendirdi. Tarım İşlet...

20 Ekim 2016, Perşembe

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı 2016 Cevap Anahtarı 26 Mart 2016 tarihinde yapılmış olan Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları http:...

28 Mart 2016, Pazartesi

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

"Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" ve 18/10/2010 tarih ve 7289 sayılı Bakanlık Makamının Olurları ile yürürlüğe konulan Tarımsal Yayım ve Danışma...

23 Mart 2014, Pazar

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

Tarım Yayım ve Danışmanlık Sınavı (6 Aralık 2015) sınavı soruları sistemimize yüklenmiştir. * Sınavda sorulan soruları görmek için burayı tıklayınız. * Sınavda sorulan soruları onli...

7 Aralık 2015, Pazartesi

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. Karar Resmi Gazete’de yayaımlanan karara ...

14 Ekim 2016, Cuma

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi

BAYİLİK SINAVI DERS ÇALIŞMA KİTABI (Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi) Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına hazırlanmak için piyasada bir çok kitap bulunma...

25 Ocak 2016, Pazartesi

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız (E-posta Adresiniz)

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

KATEGORİLERİMİZ

SPONSORLARIMIZ

intfa
sedef tarım

KONU ETİKETLERİ

reflesh

Böcek İle Beslenen Venüs Bitkisinin Avını Yakalamak İçin Ağzını Kapatması Sadece Yarım Saniye Sürer.

Gıda Tarım Ziraat Kimya Biyoloji Üzerine Faydalı Pratik Bilgiler

Gıda, tarım, ziraat, kimya, biyoloji vb. üzerine faydalı ve pratik bilgilerin bulunduğu bir web sitesidir.

Web sitemizde toplam (3434) üyemiz bulunmaktadır. Ayrıca editörlerimiz tarafından eklenmiş 2437 konu, 1334 dokuman, 304 duyuru ve (2064) test sorusu bulunmaktadır!

İntfa Tarımsal Alışveriş - Site Haritası - Rss Takip - Mobil Uyumlu Sayfamız - Sorhocam Android Uygulamamız