Bugün : 27 Ekim 2016 Perşembe

Haberler - Duyurular

Konya Şeker Batıyor!

  • Sorhocam
  • Duyurular
  • 0 yorum
  • 109 okunma
  • 2 Ağustos 2016, Salı

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker'in büyümesinden rahatsız olan bazı mihrakların dedikodudan, tezvirattan medet umduğunu, çiftçiyi bölmek için fısıltı gazeteleriyle kuruma itibar suikastı yapmaya çalıştığını belirterek, “Diyorlarmış ki, Konya Şeker batıyor. Evet, batıyor, batıyor da onların ima ettiği gibi değil. Konya Şeker batıyor diyenlere batıyor" tepkisinde bulundu.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin 64'üncü Olağan Mali Genel Kurulu, yoğun bir katılımla, Konya Şeker Merkez Kampüsünde gerçekleştirildi.

Tüm kararların oy birliği ile alındığı Genel Kurula, yaklaşık 5 bin çiftçi katıldı.

Genel Kurulda konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, 15 Temmuz darbe girişimine dikkat çekti, Türkiye'nin, parti ayrımı yapmadan demokrasinin yanında yer aldığını, darbenin karşısında saf tuttuğunu kaydetti.

Kooperatif gündeminin yanı sıra tarım sektörünün geleceğinin de konuşulduğu toplantıya; yaklaşık 5 bin çiftçi katılırken, çok sayıda belediye başkanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi de Genel Kurul salonunda yer aldı.

Genel Kurul, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması ve faaliyetlerin anlatıldığı tanıtım filminin izlenmesiyle başladı.

Gündem ve divanın teşekkülü ile devam eden Genel Kurulda, tüm gündem maddeleri oy birliği ile kabul edildi. Büyüme rakamlarının dikkat çektiği mali tabloların ibrasından sonra kürsüye gelen AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk Genel Kurul'a hitaben bir konuşma yaptı.

 

BÜYÜK BİR BADİRE ATLATILDI

Genel kuruldaki konuşmasına 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirerek başlayan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Türkiye'nin büyük bir badire atlattığını, milletin büyük bir sınavdan geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iradesi, hükümetin kararlılığı, silahlı kuvvetlerin büyük bir bölümünün demokrasinin yanında tavır sergilemesi, emniyet teşkilatının olağanüstü gayreti ve Türk halkının sokakları, meydanları darbecilere dar etmesiyle bu girişimin bastırıldığını belirten Başkan Recep Konuk, darbe girişiminde Başkomutan sıfatıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, millete, milletin geleceğine sahip çıktığını, Türk milletinin de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, hükümeti, darbenin karşısında yer alan asker ve polisi yalnız bırakmadığını vurguladı.

 

MİLLET, GEREKLİ CEVABI VERDİ

Darbe girişiminin ardından asker, polis ve halkın omuz omuza mücadele ettiğini, AK Partili, CHP'li, MHP'li, Saadetli, HDP'li, BBP'li herkesin meydana çıktığını dile getiren Başkan Konuk, Türkiye'nin parti ayrımı yapmadan demokrasinin yanında yer aldığını, darbenin karşısında saf tuttuğunu kaydetti.

Darbe girişimcilerine karşı yürütülen mücadelede takdirin en büyüğünü milletin hak ettiğini ifade eden Başkan Recep Konuk, “Bu mücadelenin başarıyla sonuçlanmasında en büyük pay milletimizindir.

15 Temmuz darbe girişimi, milletimizin çelikten iradesinden geri döndü. Tarihin akışı içinde sayısız sınavdan geçen bu büyük millet, 15 Temmuz'da bir kez daha şehitler pahasına elinde silah olanın istediği zaman demokrasiyi tatil edemeyeceğini dosta düşmana ispatladı. Bu millet 15 Temmuz'da darbeye darbe yaptı" diye konuştu.

 

DARBENİN BEDELİNİ MİLLET ÖDER

Darbelerin, ülkemizi her zaman geriye götürdüğünü ifade eden Başkan Recep Konuk, “Ben 1956 doğumluyum. Bu salonun ekseriyeti benim gibi 2 gerçek darbeye, bir de post modern darbeye şahit oldu.

Darbelerin bu ülkeye verdiği zararı, bu milletin ikbal yürüyüşüne vurduğu gerçek darbeleri tek tek anlatmayacağım. Silahların gölgesinde yaşamanın zorluğundan, hukukun askıya alınmasının sonuçlarından bahsetmeyeceğim. Size sadece bir örnek vereceğim. Şunu bilin yeter, darbeler sadece siyasete yapılmaz. Darbeler asıl olarak millete yapılır. Daha doğrusu darbenin bedelini millet öder.

Bugüne kadar böyle oldu. Emin olun bu darbe girişimi de başarılı olsaydı yine bu darbenin faturası millete yani size kesilecekti. Faturayı bu salondaki herkes ödeyecekti. Belki sizin kooperatifinizin, şirketlerinizin başına omuzu yıldızlılar gelecek, pancarı emir komuta zinciri içinde ekecektiniz.

Mutlaka ama mutlaka darbenin faturası için sizin cebinize dokunulacaktı. Bunu ezbere söylemiyorum. Tarih ne için var, ders alınsın diye. Biz iki tane fiili darbe yaşadık. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra darbeciler sadece Menderes'i, Polatkan'ı, Zorlu'yu asmakla kalmadılar, Türkiye'nin ekonomisini de nefessiz bıraktılar.

12 Eylül 1980 darbesini yapanlar sadece millete baskı ve zulüm uygulamadı, ekonomiyi de baskı altına aldılar. 28 Şubat 1997'de post modern darbe ile hükümet değiştirenler, sadece hükümete, siyasete mi el attılar sanıyorsunuz? Post modern şekilde milletin cebine de el attılar" ifadelerini kullandı.

 

DARBELER MİLLETİ FUKARALAŞTIRDI

Türk milletinin her darbeden sonra fukaralaştırıldığını, birkaç adım geri götürüldüğünü, alın teri ile kazanılanların heder edildiğini anlatan Başkan Konuk, “Bunları ezbere söylemiyorum. TÜİK'in rakamları ortada. 60 darbesi öncesi 1959'da Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 583 dolardı.

Demokrat Parti ve darbecilerin astığı Menderes, 159 dolardan aldığı kişi başına mili geliri 9 senede 583 dolara çıkarmıştı. Yani fert başına gelirimiz 3,5 kat büyümüştü. Darbe 1960'ın 27 Mayıs'ında oldu. Büyüyen Türkiye küçülmeye başladı. 1960 yılının yarısı darbecilerin idaresinde geçti ve kişi başına milli gelirimiz 7 ayda 224 dolar azaldı, 359 dolara düştü.

 

1961 DARBESİNDE MİLLET 9 YILLIK KAZANIMLARINI 1.5 YILDA KAYBETTİ

1961'de 194 dolara geriledi. Yani 9 yılda kazandığımızı 1,5 yılda geri verdik. Milletin 9 yılda cebine gireni 1,5 yılda geri aldılar. Belimizi 12-13 yılda ancak doğrultabildik. 1969'da 584 doları gördük ama 12 Mart muhtırası ile yeniden mevzi kaybettik.

1972'de kişi başına milli gelirimiz 1959 yılının 9 dolar altında 574 dolar olarak gerçekleşti, 1973'te nihayet 59'un üstüne çıkıp kişi başına milli gelirde 705 doları yakaladık. Yani bir darbenin faturasını bu millet 13 yıl ödedi. 13 yıl boyunca cebinden çıkanı yerine koymaya çalıştı" şeklinde konuştu.

 

DARBELER VE DARBECİLER BU MİLLETE 56 YILDA 27 YIL KAYBETTİRDİ

1974'de Kıbrıs Harekâtının yapıldığını, ambargoya rağmen milli gelirin 1975'te 948 dolardan 1.115 dolara çıktığını, 76'da, 77'de, 78'de, 79'da istikrarlı bir şekilde arttığını hatırlatan Başkan Recep Konuk,

“Ne zamana kadar? 80 darbesine kadar. Darbe, 12 Eylül'de oldu. 1979'da kişi başına milli gelirimiz 1.860 dolardı. Darbeciler Türkiye'yi 80'de 3 ay yönetti o üç ay zarfında milli gelirimiz 1.518 dolara geriledi. 3 ayda iki sene geri gittik.

 

1980 DARBESİ VATANDAŞI 665 DOLAR FAKİRLEŞTİRDİ

Darbeciler iktidardan ayrıldığında yani 1984 yılında milli gelirimiz 1.195 dolara gerilemişti. 4 yıllık sürede milletin cebinden çıkan para kişi başına 665 dolardı. Yani 80 darbesi milletin her ferdini en az 665 dolar fukaralaştırdı, ne zamana göre? Darbe öncesine göre. Türkiye 1979'daki milli gelir seviyesine ancak 1989'da ulaşabildi. Yani Türkiye bir darbe ile 9 yıl kaybetti.

28 Şubat Post Modern Darbesi sonrası milli gelir seviyemiz geri gitmedi ama 5 sene yerimizde saydık. 1997'de kişi başına milli gelirimiz 3.021 dolardı, 2001'de 3.019 dolar. Yani 5 sene boşa kürek çektik.

 

DARBECİLER BU MİLLETE 56 YILDI 27 YIL KAYBETTİRDİ

Prangalarımızdan kurtulur kurtulmaz 10 bin dolarları yakaladık. Şimdi bir kez daha denediler millet izin vermedi, siz izin vermediniz. Darbeler ve darbeciler bu millete 56 yılda 27 yıl kaybettirdi. Bu millet her iki yıldan birini darbelerin zararlarını telafi etmek için harcadı. 15 Temmuz'da başarılı olsalardı emin olun milli gelirimiz bugünün yarısına inerdi.

Yarım asırlık tecrübemiz bunun ispatıdır. Yarım asırlık darbeler tarihinden bizim çıkardığımız sonuç budur. Tecrübeyle sabittir ki darbe sadece siyasete yapılmaz, darbenin asıl hedefi millettir ve şükür ki milletimiz bu sefer kendisine darbe yapılmasına müsaade etmemiştir" dedi. Mehmet Akif'in “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez" dizelerini okuyan Recep Konuk Suriye'yi örnek göstererek, “Önce Vatan.

Malınız, mülkünüz, yatınız, katınız olmasının bir anlamı yok. Suriye'deki halkın tarlası, tapanı, malı mülkü, yatı katı vardı. Şimdi çoğu mülteci. Malın mülkün bir kıymeti yok. Onların bir kıymetinin olması için önce vatan olacak, vatanımız olacak" şeklinde konuştu.

 

BAZI KESİMLER PANCARDAN RAHATSIZ OLUYOR

Bazı kesimlerin, pancar şekerinin dile getirilmesinden rahatsız olduğunu vurgulayan Başkan Recep Konuk, “Televizyonlarda yayınladığımız 2 reklam için şikâyette bulunmuşlardı. 3'üncü şikâyetlerini de bayramdan önce yapmışlar.

Bir kez de Tüketici Mahkemesine dava açtılar, elleri boş döndüler. Şikâyet sebepleri ne? 'Glikoz şurubu içermez' dememiz. Biz yalan söylemiyoruz. Biz ne kullanıyorsak onu söylüyoruz. Bundan niye rahatsız oluyorlar biliyor musunuz? Kârdan zarar ettikleri için. Kurdukları düzen bozulduğu için.

 

ÜRÜNÜNÜZE SİZ DE GÜVENİYORSANIZ AMBALAJINA ÜRÜNÜNÜZÜN ADINI YAZIN

Ben buradan onlara sesleniyorum, biz ürünümüze güveniyoruz. Siz de güveniyorsanız buyurun ambalajlara siz de ürününüzün adını açık açık yazdırın. Size söz biz Rekabet Kuruluna, Reklam Kuruluna, Tüketici Mahkemesine şikâyet etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

LAF DEĞİL, ÇARE ÜRETTİK

Konya Şeker'in büyümesinden rahatsız olan bazı mihrakların dedikodudan, tezvirattan medet umduğunu, çiftçiyi bölmek için fısıltı gazeteleriyle kuruma itibar suikastı yapmaya çalıştığını söyleyen Başkan Recep Konuk, “Diyorlarmış ki, Konya Şeker batıyor. Evet, batıyor, batıyor da onların ima ettiği gibi değil. Konya Şeker batıyor diyenlere batıyor" diye konuşmasını sürdürdü.

 

KONYA OVASININ BİRİNCİ ÖNCELİĞİ SU

Konya Ovası'nın birinci önceliğinin su olduğunu vurgulayan Başkan Konuk, “Yıllarca önce yine bir Konya Şeker Genel Kurulu'nda Göksu'nun suyu ile Konya Ovası'nı buluşturmalıyız. Eğer vazife bize düşerse binlerce çiftçi biz o suyu bu ovayla buluştururuz demiştik. Bu yapılamayacak iş değildi ve şükür yapıldı.

Mavi Tünelin kurulmasında emeği geçenlere bir kez daha bu vesileyle teşekkür ediyorum. Ancak, bu ovaya yetmez. Özellikle ovanın kuzeyi için yeni projelere ihtiyaç var. Biz Ankara'da bu işlerin de takipçisiyiz.

 

İKİNCİ KOP AÇIKLANACAK

Ankara'da suyu da kurcalıyoruz. Bakın gübreyi kurcaladık, pancar fiyatını kurcaladık sonuç ortada. İnşallah önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız veya Başbakanımız ikinci KOP'u açıklayacaklar" dedi.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin, laf değil, çare ürettiğini dile getiren Başkan Recep Konuk konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

ÇİFTÇİ 26 MİLYON LİRA FAİZDEN KURTULDU

“2015-2016 yılında Konya Şeker, yaklaşık 213 milyon lira nakdi avans ödemesi yaptı. Hepiniz biliyorsunuz paranın bir maliyeti var. Bu miktarda bir parayı üretici Ziraat Bankasından kredi olarak kullansaydı, bu paraya toplamda ödeyeceği faiz yaklaşık 26 milyon lira olacaktı. Yani pancar parasını alıp bankaya borcu kapatmaya gittiğinizde, fazladan 26 milyon lirayı Konyalı üretici ödeyecekti.

Ceptekini korumak yeter mi? O da yetmez. 2000'li yılların başında bu kurum sizin sadece şeker pancarınızı alabiliyordu. Bugün sizin ürettiğiniz patatesi, ayçiçeğini, kanolayı, mısırı, arpayı, sütü ve besiyi de alabiliyor. 2001 yılında bizim size ödediğimiz toplam ürün bedeli 72,6 milyon dolardı. Rakamı dolar olarak vermemin sebebi kıyaslama imkânı vermesi açısındandır.

 

KONYA ŞEKER ÜRETİCİNİN EKONOMİSİNİ 6 KAT BÜYÜTTÜ

2015-2016 kampanya döneminde şeker pancarı için yaptığımız ödeme 220 milyon doların üzerinde ve patates, ayçiçeği, arpa, mısır, kanola, süt ve besi dâhil edildiğinde 2015- 2016 yılında bizim üreticiye ödediğimiz tarımsal girdi bedeli toplamda 450 milyon doların üzerinde. Yani dolar bazında Konya Şeker, üreticinin ekonomisini yaklaşık 6 kat büyütmüştür. Bu rakamlar daha da büyüyecek.

Hem işletmeye aldığımız tesislerimiz büyüyecek ve sizin ürettiklerinizden daha çok almamıza imkân verecek hem de yeni üretime başlayacak tesislerimizle büyüyecek. Mesela pancarın, mısırın, arpanın, patatesin, ayçiçeğinin, süt ve besinin yanına bu sene buğday ve üzüm de eklenecek.

 

KONYA ŞEKER ARTIK BUĞDAYDA DA ETKİN OLACAK

Özellikle buğdayda önümüzdeki yıldan itibaren tıpkı mısırda olduğu gibi fiyat regülasyonunda Konya Şeker önemli bir rol üstlenmeye başlayacak. Bu sene deneme üretimlerine başlayacak Bulgur Fabrikamızla, Un Fabrikamız sizin buğdayınıza hasat zamanı yapacağı alımla koruma kalkanı oluşturacak.

 

MEYVE SUYU FABRİKASI İLE KONYA ŞEKER'İN ELİ BAĞA BAHÇEYE DE DEĞECEK

Meyve Suyu Fabrikamızın da devreye girmesiyle Konya Şeker'in eli bağa bahçeye de değecek. Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmazmış. Biz Konya'da baş başa verdik, taşı yerinden kaldırdık. Kaldırmakla da kalmadık, taş taş üstüne koya koya kendi derdimize derman üreten işlere imza attık.

Rabbimin birliğimize zeval vermemesi, baş başa vererek daha nice taşları kaldırıp çok daha büyük işlerin üstesinden gelmeyi bu salona Yaradan'ın nasip etmesi temennisiyle hepinizi saygıyla selamlıyor, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum."

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk'un konuşmasından sonra tamamlanan

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin 64. Genel Kurulunda Yönetim ve Denetim Kurulları oy birliği ile ibra edilirken önümüzdeki döneme ait faaliyet programı da yine ittifakla kabul edildi.


Facebook Twitter Google+ Blogger
x
Aklına bir soru mu takıldı, sorun cevaplayalım.
Bu duyuru hakkında ilk yorumu sen yap!

Güvenlik Kodu : 59358

Kilis Tarım İl Müdürü Görevinden Alındı!

Kilis Tarım İl Müdürü Görevinden Alındı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda il müdürlerine yönelik atama ve görevden almalar devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda il müdürlerine yönelik atama ve görevde...

26 Ekim 2016, Çarşamba

Elmanın Fiyatı Fiyat 35 Kuruş Ile 70 Kuruş Arasına Indi

Elmanın Fiyatı Fiyat 35 Kuruş Ile 70 Kuruş Arasına Indi

TZOB Genel Başkanı Bayraktar “Elmada, Rusya ambargosu ve Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle rekolte artışı çiftçimizin yüzünü güldürmedi. Yetersiz talep nedeniyle üretic...

24 Ekim 2016, Pazartesi

Tarımsal Yatırımlara 1 Milyon Tl Hibe Verilecek

Tarımsal Yatırımlara 1 Milyon Tl Hibe Verilecek

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, destek verilecek yatırım konularını ve bu yıl ilk defa uygulanacak olan Kırsal Ekonomik Altyapı konularından ; Kırsal turizm yatırımları, Ç...

24 Ekim 2016, Pazartesi

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

2015 yılında Konya ili 1840 biçerdöverle Türkiye'nin biçerdöver sayısının yüzde 11,5'ine sahip oldu ve Türkiye'de birinci sırada yer aldı. Konya ilini 1215 (yüzde 7,6) biçerdöver ile Te...

21 Ekim 2016, Cuma

Milli Tarım Projesi’nden Fetö’cular Yararlanamayacak!

Milli Tarım Projesi’nden Fetö’cular Yararlanamayacak!

Hükümet, Milli Tarım Projesi'nde verilecek desteklerde işi sıkı tutacak. Hibelerden yararlanacakların FETÖ bağlantısı incelenecek. Kamu ihaleleri ve desteklerinin bir kısmını bugüne kad...

21 Ekim 2016, Cuma

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı 2016 Cevap Anahtarı 26 Mart 2016 tarihinde yapılmış olan Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları http:...

28 Mart 2016, Pazartesi

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

"Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" ve 18/10/2010 tarih ve 7289 sayılı Bakanlık Makamının Olurları ile yürürlüğe konulan Tarımsal Yayım ve Danışma...

23 Mart 2014, Pazar

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

Tarım Yayım ve Danışmanlık Sınavı (6 Aralık 2015) sınavı soruları sistemimize yüklenmiştir. * Sınavda sorulan soruları görmek için burayı tıklayınız. * Sınavda sorulan soruları onli...

7 Aralık 2015, Pazartesi

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. Karar Resmi Gazete’de yayaımlanan karara ...

14 Ekim 2016, Cuma

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi

BAYİLİK SINAVI DERS ÇALIŞMA KİTABI (Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi) Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına hazırlanmak için piyasada bir çok kitap bulunma...

25 Ocak 2016, Pazartesi

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız (E-posta Adresiniz)

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

KATEGORİLERİMİZ

SPONSORLARIMIZ

intfa
sedef tarım

KONU ETİKETLERİ

reflesh

Finlandiya'da Yetişen Çam Ağaçlarının Kökü 50 Km.den Fazladır.

Gıda Tarım Ziraat Kimya Biyoloji Üzerine Faydalı Pratik Bilgiler

Gıda, tarım, ziraat, kimya, biyoloji vb. üzerine faydalı ve pratik bilgilerin bulunduğu bir web sitesidir.

Web sitemizde toplam (3438) üyemiz bulunmaktadır. Ayrıca editörlerimiz tarafından eklenmiş 2437 konu, 1334 dokuman, 305 duyuru ve (2064) test sorusu bulunmaktadır!

İntfa Tarımsal Alışveriş - Site Haritası - Rss Takip - Mobil Uyumlu Sayfamız - Sorhocam Android Uygulamamız