• notifications1
  • menü

Bugün : 31 Ocak 2023 Salı

Hakiki şahtere

Fumaria officinalis

 

Hakiki şahtere 15-70 cm boylarında, bir yıllık, otsu bir bitkidir.Dantelimsi ince parçalı yaprakları vardır.Gövde ve yan dallar yeşil, iki-üç parçalı yapraklar gri-yeşildir.Yaz boyunca birçoğu bir arada, başak halinde pembe çiçekler açar.Küremsi küçük meyvelerin üzeri pürtüklüdür. 1700 metreye kadar yol kenarlarında, sürülmemiş tarlalarda yetişir. Bileşiminde tanen, potasyum, fumarik asit, başta kumarin olmak üzere çeşitli alkaloitler bulunur. Tarihten bu yana kullanılan şifali bir bitkidir. Gölgede kurutulmuş çiçekli dallarının güçlendirici, yatıştırıcı, zayıflatıcı, idrar artırıcı, kan temizleyici, tansiyon düşürücü, mide ağrılarını dindirici etkileri vardır.Damar sertliğine, halsizliğe, şişmanlığa, kaşıntıya, egzamaya karşı kullanılır. 50 gram bitki 1 litre (5 bardak) kaynar suyla demlenir, günde iki-üç bardak içilir. Cilt rahatsızlıkları için dışardan uygulanır.

Yayılışı: Fumaria officinalis, Avrupa, Asya ve yurdumuzda yaygın bir bitkidir, ayrıca 15 civarı başka Fumaria türü de yurdumuzda doğal olarak yetişmektedir.

 

Kullanılan kısımları: Çiçekli dönemde toplanmış topraküstü kısımları (Fumariae herba).

 

Etken bileşikleri: Drog %1 civarında benzilizokinolin türevi alkaloitler taşır, en önemlileri protopin ve fumarilindir, ayrıca flavon türevleri de drogda bulunur.

 

Etki ve kullanılışı: Etken bileşikler safra yolları ve mide-barsak sistemine spazmolitik etkidedir, safra yolları ve mide-barsak sistemindeki kramplı sancılarda kullanılır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 61686

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Fumaria Officinalis L. (Hakiki Şahtere) Otu

Fumaria Officinalis L. (Hakiki Şahtere) Otu

Fumaria officinalis L. (Hakiki şahtere) (Yabancı Otlar Geniş Yapraklı) Familyası : Fumariaceae İngilizcesi : Common fumitary Çevre İstekleri : Tüm Avrupa’da yayılmış olup, anavatanı Batı Sibirya ve Avrupa’dır. Bahçe ve tarla kültürlerinde çok rastlanır, bitki besin maddesince zengin tınlı ve yeteri derecede nemli toprakları...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Ağaçların gövdesi ile dalları aynı açıyla dururlar ve bu açı, ağaç yapraklarının ana damarları ile yan damarları arasındaki açının aynısıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya