• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Eylül 2023 Salı

Kömür (Charcoal) Çürüklüklüğü

Macrophomina phaseolina 

 

Etmenin genel özellikleri :

Macrophomina phaseolina (Tassi) Goidanich, Kömür Çürüklüğü geniş bir konukçu listesine sahiptir, bunlar arasınada cucurbit bitkileri, domates, patates ve fasulye sayılabilir. Hastalık etmeni toprak kökenli bir fungus olup, nemli topraklarda ortaya çıkmaktadır. Fungus nispeten yüksek sıcaklık ve kuru topraklara karşı dayanıklıdır. Hastalık etmeni özelikle su stresine girmiş bitkilerde ve yüksek sıcaklıklarda ortaya çıkmaktadır.


Belirtileri: 

İnfektelenen bitkilerin yaprakları sarıya döner ve solarlar. Daha sonra tüm yeşil aksam solar ve infeksiyonun şiddetine bağlı olarak bitkiler ölür. Toprak seviyesindeki gövde ya da kök boğazı bölgesinde yeşil, suda ıslanmış lekeler meydana gelir ve buralarda kehribar renginde zamklanma oluşmaktadır. Hastalık lekeleri bir kaç cm yukarı doğru gelişebilir, bitkiler kurken renkleri güneş yanığı rengini alır. En sonunda küçük mikrosklerot (ve bazen piknitler ) denilen üreme organları lekelerin içerisinde oluşmakta ve bunlar hastalığın teşhisinde kullanılmaktadır. Mücadelesi:

Kültürel Mücadele:

  • 1. Bitkiler özellikle su stresine sokulmamalı.
  • 2. Ürün rotasyonu yapılmalı.
  • 3. Topraktaki yüksek su ve nem oluşumundan kaçınılmalı


Kimyasal Mücadele:

Genel olarak kültürel önlemler tavsiye edilmektedir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 31921

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Charcoal Çürüklüğü (Macrophomina Phaseolina) Hastalığı

Charcoal Çürüklüğü (Macrophomina Phaseolina) Hastalığı

Kömür (Charcoal) Çürüklüklüğü Macrophomina phaseolina Etmenin genel özellikleri : Macrophomina phaseolina (Tassi) Goidanich, Kömür Çürüklüğü geniş bir konukçu listesine sahiptir, bunlar arasınada cucurbit bitkileri, domates, patates ve fasulye sayılabilir. Hastalık etmeni toprak kökenli bir fungus olup, nemli topraklarda ortaya çıkmaktadı...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Havuç dilimi insan gözüne benzer. Bilimsel araştırmalar havucun gözlerin kan akışını ve işlevini iyileştirdiğini göstermiştir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya